Nastolatki i narkotyki - jak rozpoznać, czy Twoje dziecko je bierze
Nastolatki i narkotyki – to jeden z tych tematów, który najczęściej spędza rodzicom sen z powiek. Wczesne wykrycie tego, że Twoje dziecko bierze narkotyki, jest kluczowe dla znalezienia pomocy odpowiednio wcześnie.
Pojawiające się co roku statystyki są alarmujące. Co prawda wielu dorosłych twierdzi, że “młodość musi się wyszumieć”, jednak w przypadku narkotyków musimy mieć na uwadze, że młody organizm może bardzo łatwo uzależnić się od tego rodzaju substancji.
Okres dojrzewania zwany jest okresem buntu. W tym czasie nasze grzeczne do tej pory dziecko może zacząć zachowywać się w niecodzienny sposób i chociaż jest to normalny etap dorastania, musimy sprawdzić, czy zmiany w charakterze nie są związane z braniem narkotyków.
Ludzie w wieku od 11 do 21 lat mają zazwyczaj zniekształcone postrzeganie ryzyka. To tłumaczy, dlaczego mają skłonność do zachowywania się w taki a nie inny sposób i żałują swojego postępowania wtedy, kiedy jest już za późno
Rodzice dzieci, które uzależniły się od narkotyków, twierdzą, że wczesne rozpoznanie problemu nie jest takie łatwe… Objawy są bardzo mylące. W tym artykule opiszemy kilka sygnałów, na które jako rodzic powinieneś zwrócić szczególną uwagę.
Zbuntowane nastolatki i narkotyki
Młodzież jest z definicji odważna i buntownicza. Przeżywają czas pełen zmian, z którymi trudno sobie poradzić. U nastolatków rozwija się zainteresowanie sferą seksualną oraz pojawia się potrzeba przynależności i identyfikacji z rówieśnikami.
Dorastanie charakteryzuje się eksperymentowaniem i strachem przed wykluczeniem z grupy rówieśniczej. Wpływ przyjaźni na każdego nastolatka jest ściśle związany z towarzystwem, w jakim dziecko się obraca.
Jeśli dzieci nie mają zdrowych relacji z rodziną, dzięki którym mogą otwarcie rozmawiać o swoich problemach i potrzebach, mogą poszukać kompensacji tych potrzeb w grupie rówieśniczej, przez co wykrycie problemu z narkotykami może być trudniejsze.
Narkotyki – niedoceniany wróg
Wielu rodziców myśli, że nastolatki i narkotyki to tylko pewien etap w życiu, który skończy się prędzej niż później. Zarówno rodzice, jak i młodzi ludzie nie biorą pod uwagę ryzyka, że uzależnienie może towarzyszyć człowiekowi do końca życia, powodując poważne problemy w życiu osobistym i zawodowym, a także problemy zdrowotne.
Nastolatki nie zdają sobie sprawy z podejmowanego ryzyka, dopóki nie spróbują narkotyków i nie wpadną w nałóg. Często również my, jako rodzice, odmawiamy wiary w to, że nasze dziecko może mieć tego rodzaju doświadczenia. Dlatego zazwyczaj nie jesteśmy przygotowani na podobną sytuację ani nie wiemy, jak postępować, kiedy zło już się stanie.
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest ustalenie, czy wroga postawa naszego dziecka względem nas wynika ze zmian hormonalnych, czy też z normalnej w tym wieku potrzeby buntu.
Bardzo ważne jest, aby nie tłumaczyć wszystkich niecodziennych zachowań trudnym wiekiem, w którym są nasze pociechy i upewnić się, czy te anomalie nie są związane z zażywaniem narkotyków.
Nastolatki i narkotyki – zachowania, które powinny wzbudzić naszą czujność
Nastolatki i narkotyki to oczywiście zakazane połączenie, naturalnym jest więc, że dzieciaki starają się ukryć swoje eksperymenty. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie różnice w zachowaniu młodzieży, które mogą być tak nieznaczne, że łatwo je przeoczyć.
1. Zwróć uwagę na zapachy
Używki takie jak papierosy czy tytoń mają silne zapachy, którymi przesiąkają włosy oraz ubrania korzystającej z nich osoby. Sposoby na ich pozbycie się obejmują nadużywanie perfum, ciągłe rzucie gumy czy częste mycie rąk.
2. Patrz dziecku w oczy
Oczy są bardzo wyraźnym wskaźnikiem korzystania ze środków odurzających.
Każdy lek ma swoje szczególne skutki uboczne. Na przykład marihuana powoduje zaczerwienienie oczu i senne spojrzenie. Kokaina i ekstazy, wręcz przeciwnie, sprawiają, że źrenice rozszerzają się, a oczy wydają się bardzo szerokie i okrągłe.
3. Nadmierna drażliwość
Zmiany hormonalne u nastolatków zwykle powodują zmiany humoru, ale zmiany spowodowane przez narkotyki są zwykle dużo bardziej wyraziste w porównaniu do tych wynikających z naturalnego procesu dorastania. Chłopcy stają się wyjątkowo rozdrażnieni i agresywni, kiedy znajdują się w stanie głodu narkotykowego.
Izolują się wtedy od najbliższego otoczenia, zwłaszcza od swoich ojców, ponieważ w ten sposób mogą używać narkotyków bez konieczności tłumaczenia się.
4. Kradzież leków z apteczki
Kiedy ktoś zaczyna nadużywać narkotyków, zwykle eksperymentuje z różnymi rodzajami substancji, dlatego taka osoba często mówi, że “po prostu eksperymentuje”.
Apteczka w rodzinnym domu jest zwykle wypełniona różnego rodzaju lekami, za które nastolatek nie musi płacić. Środki przeciwbólowe lub popularne syropy na kaszel są najczęściej wybieranymi substancjami.
Dlatego jeśli leki w Twoim domu zaczynają znikać, pora na rozmowę.
5. Stają się nieodpowiedzialni
Jednym z najbardziej niszczących skutków uzależnienia jest porzucenie pasji oraz zobowiązań. Nastolatek lub młody człowiek uzależniony od narkotyków najczęściej zaniedbuje swoje dotychczasowe hobby oraz codzienne obowiązki.
Pogarszają się wyniki w nauce, a zadanie domowe najczęściej spada na dalszy plan, ponieważ odurzone dziecko woli spędzać czas w inny sposób.
Ocena końcowa
Zmiany w zachowaniu dziecka wywołane przez narkotyki są łatwe do wykrycia, jeśli rodzice wiedzą, na co powinni zwracać uwagę. W zależności od rodzaju narkotyków (stymulantów lub depresantów) prawie zawsze będziemy mogli zaobserwować konkretne nieprawidłowości.
Jeśli dzieci poruszają się i mówią bez ładu i składu, mogą brać amfetaminę. Jeśli wytrzymują dwa dni bez snu; możliwe, że stosują kokainę. Jeśli jest odwrotnie, wydają się zmęczeni i ospali, mogą palić marihuanę.
Musimy również dodać, że oznaki wymienione w poprzednich punktach występujące pojedynczo, nie są jednoznacznym dowodem na to, że nastolatek jest narkomanem. Jednak im więcej zmian widzisz, tym bardziej prawdopodobne jest, że Twoje dziecko eksperymentuje z narkotykami.
Ważne jest, aby zachować czujność, zwracać większą uwagę na swoje dzieci, kontrolować ich wyjścia oraz to, z kim się spotykają i kim są ich przyjaciele.
Codzienna szczera rozmowa jest najlepszą metodą na utrzymanie bliskich relacji z dziećmi i zapobieganie strasznym sytuacjom, takim jak nałóg.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alcolea, E. E. G. (2009). Alteraciones oftalmológicas provocadas por algunas drogas de abuso. Rev. Hosp. Psiquiátrico de la Habana, 6(1), 1. Available at: http://www.revistahph.sld.cu/hph0109/hph011009.html. Accessed 07/05/2020.
- Ayuntamiento de Murcia (2019). Cambios en la pubertad y adolescencia. Informa Joven. Available at: https://www.informajoven.org/info/salud/k_7_7.asp. Accessed 07/05/2020.
- de Oliveira, E. B., Bittencourt, L. P., & do Carmo, A. C. (2010). Importancia de la familia en la prevención del uso de drogas entre niños y adolescentes: papel maternal. Investigación en Enfermería: Imagen y Desarrollo, 12(2), 9-23. Available at: https://revistas.javeriana.edu.co/index.php/imagenydesarrollo/article/view/1151. Accessed 07/05/2020.
- Instituto Nacional de Abuso de Drogas (2014). Why do adolescents take drugs? Available at: https://www.drugabuse.gov/publications/principles-adolescent-substance-use-disorder-treatment-research-based-guide/frequently-asked-questions/why-do-adolescents-take-drugs. Accessed 07/05/2020.
- Rodríguez, J., Fernandez, A. M., Hernandez, E., & Ramirez, S. (2006). Conductas agresivas, consumo de drogas e intentos de suicidio en jóvenes universitarios. Terapia Psicológica, 24(1), 63-69. Available at: https://www.redalyc.org/pdf/785/78524107.pdf. Accessed 07/05/2020.
- Universidad Internacional de Valencia (2017). Bajo rendimiento académico y consumo de drogas en la adolescencia. Available at: https://www.universidadviu.es/rendimiento-academico-consumo-drogas-la-adolescencia/. Accessed 07/05/2020.