5 napojów z nasion kopru włoskiego wspomagających utratę wagi
Istnieje wiele środków zaradczych z nasion kopru włoskiego, które mogą być przydatne podczas diety odchudzającej. Ich interesujące właściwości mogą złagodzić niepokój , poprawić trawienie i zapewnić uczucie sytości.
Koper włoski (Foeniculum vulgare) to jedyny gatunek z rodzaju Foeniculum. Zarówno jego bulwa, jak i nasiona wchodzą w skład diety człowieka od setek lat. Jednak nasiona są najlepsze, jeśli chodzi o utratę wagi.
Możesz łatwo mieszać je z innymi składnikami, aby wyeliminować toksyny i rozłożyć tłuszcze. Chociaż nie spalają tłuszczu magicznie, są świetnymi sprzymierzeńcami w pozbyciu się kilku dodatkowych kilogramów. Jak ich używać?
Korzyści podczas utraty wagi
Przyjrzyjmy się głównym zaletom nasion kopru włoskiego, zanim wyjaśnimy, jak ich używać do odchudzania. Większość ludzi używa kopru włoskiego jako środka wiatropędnego i przeciwzapalnego, ale świetnie nadają się również do gubienia centymetrów.
- Nasiona kopru włoskiego są świetne na powolne trawienie, zaparcia i wzdęcia.
- Wspomagają regulację pracy wątroby i optymalizują proces trawienia tłuszczów.
- Mają właściwości moczopędne, co poprawia pracę nerek i przeciwdziała zatrzymywaniu płynów.
- Powstrzymują apetyt na dłużej, aby nie odczuwać głodu co chwilę. Ta funkcja może mieć związek z anetolem, jednym ze składników kopru. W badaniu z udziałem kobiet bez problemów zdrowotnych te, które wypiły filiżankę herbaty z kopru włoskiego (250 mililitrów) przed jedzeniem, spożywały mniej i odczuwały mniejszy apetyt.
- Łagodzą nadmierną kwasowość i zmniejszają nadmiar gazów w jelitach.
Przeczytaj również: Bób w codziennej diecie – właściwości i przeciwwskazania
Jak ich używać, aby schudnąć
Możesz włączyć nasiona kopru włoskiego do swojej diety odchudzającej na wiele różnych sposobów. Na przykład suszone nasiona świetnie nadają się do przyprawiania ryb lub jako dekoracja ciast. Można je jednak również stosować w napojach, aby ułatwić ich spożywanie. Sprawdź nasze przepisy!
1. Herbata z nasion kopru włoskiego
Tradycyjnym sposobem wykorzystania nasion kopru włoskiego do odchudzania jest herbata. Ponadto, ponieważ koper ma wszystkie właściwości, o których wspominaliśmy wcześniej, można go również pić, gdy masz niestrawność lub ból brzucha.
Składniki
- 1 łyżeczka nasion kopru włoskiego (5 g)
- 1 szkl. wody (250 ml)
Przygotowanie i spożycie
- Najpierw zalej nasiona filiżanką wrzącej wody.
- Przykryj napój i pozwól mu się zaparzać przez 10 minut.
- Odcedź i pij przed każdym posiłkiem.
Zobacz też: Roślina anyżu: uprawa i pielęgnacja
2. Nasiona kopru włoskiego i cytryna
Dodanie do herbaty odrobiny soku z cytryny pomoże zoptymalizować jej działanie odchudzające. Ponadto alkalizuje napar, zmniejszając kwasowość spowodowaną zaburzeniami trawienia i stanami zapalnymi.
Składniki
- 1 łyżeczka. nasion kopru włoskiego (5 g)
- 1 szkl. wody (250 ml)
- Sok z 1/2 cytryny
- 1 łyżka miodu (25 g)
Przygotowanie i spożycie
- Dodaj nasiona kopru włoskiego do wody.
- Następnie zagotuj napój i zmniejsz ogień, gdy tylko zacznie bulgotać.
- Wyłącz ogrzewanie po 5 minutach.
- Następnie odczekaj 10 minut, aż ostygnie i przecedź.
- Na koniec dodaj sok z cytryny i łyżkę miodu.
- Pij tę herbatę na pusty żołądek co najmniej trzy razy w tygodniu.
3. Napar z zielonej herbaty i nasion kopru włoskiego
Jest idealny do picia rano, ponieważ łączy aktywującą moc zielonej herbaty z właściwościami kopru włoskiego, pomagając w odchudzaniu.
Składniki
- 5 gr. nasion kopru włoskiego
- 1 łyżeczka liści zielonej herbaty
Przygotowanie i spożycie
- Zagotuj szklankę wody i dodaj nasiona kopru włoskiego. Następnie zostaw je na 5 minut i wyłącz ogrzewanie.
- Teraz użyj wody do przygotowania herbaty w zwykły sposób (zaparzając liście przez dwie do czterech minut).
- Możesz wypić filiżankę rano i połączyć ją z innymi napojami z kopru włoskiego w ciągu dnia.
4. Koktajl z nasion kopru włoskiego i pestek śliwki
Stosowanie śliwek i nasion kopru włoskiego to ciekawy i smaczny sposób na odchudzanie. Należy jednak pamiętać, że jest to środek o właściwościach przeczyszczających, który może pomóc w regulacji stolca.
Dlatego jeśli wypijesz go za dużo, może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, jeśli nie masz zaparć. Najlepiej więc pić go umiarkowanie, maksymalnie dwa do trzech razy w tygodniu.
Składniki
- 6 dużych śliwek
- 1 łyżeczka nasion kopru włoskiego (5 g)
- 2 łyżki stołowe namoczonego siemienia lnianego (30 g)
- 1 łyżeczka namoczonych nasion konopi (5 g)
- 1 szkl. wody (250 ml)
Przygotowanie i spożycie
- Najpierw dodaj nasiona lnu i konopi do filiżanki z wodą.
- Pozwól im moczyć się przez noc, aby zmiękły.
- Następnego dnia ugotuj śliwki w wodzie, dodając także nasiona kopru włoskiego.
- Zmniejsz ogień do niskiego poziomu, gotuj przez 10 minut, a następnie wyłącz napar.
- Gdy herbata osiągnie temperaturę pokojową, wlej ją do blendera.
- Następnie dodaj namoczone nasiona lnu i zmiksuj.
- Pij koktajl na pusty żołądek, przestrzegając zaleceń, o których wspominaliśmy wcześniej.
- Jeśli masz zaparcia, pij napój 5 dni z rzędu.
5. Proszek przyprawowy
Może nie lubisz naparów. Nie martw się, istnieją inne sposoby na włączenie nasion kopru włoskiego do diety, aby schudnąć i uzyskać korzyści.
Składniki
- Nasiona kopru
Przygotowanie i spożycie
- Zmiel dużą ilość nasion kopru włoskiego w młynku do kawy lub robocie kuchennym.
- Wsyp proszek do szklanego słoika z hermetycznym zamknięciem.
- Dodawaj po pół łyżeczki do obiadu i kolacji, lub do warzyw zmiksowanych z olejem na krem. Pasują także do dressingu, czy do posypania dowolnej potrawy
Co jeszcze musisz wiedzieć o stosowaniu nasion kopru włoskiego
Właściwości nasion kopru włoskiego sprawiają, że są doskonałym uzupełnieniem diet odchudzających, ale należy pamiętać, że same w sobie nie są cudownym produktem odchudzającym.
Na pewno sprzyjają wydalaniu płynów, sytości (bo dodają potrawom objętości), poprawiają trawienie i wzdęcia brzucha. Wszystko to może sprawić, że poczujesz się lepiej podczas diety.
Należy również pamiętać, że rośliny lecznicze, takie jak koper włoski, mogą mieć przeciwwskazania. Więc jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, bierzesz leki, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zapytaj najpierw swojego lekarza. Wreszcie, nie przekraczaj zalecanych dawek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Anwar, F., Ali, M., Hussain, A. I., & Shahid, M. (2009). Antioxidant and antimicrobial activities of essential oil and extracts of fennel (Foeniculum vulgare Mill.) seeds from Pakistan. Flavour and Fragrance Journal. https://doi.org/10.1002/ffj.1929.
- Bae J. Y, Kim J, et al. Fennel (Foeniculum vulgare) and Fenugreek (Trigonella foenum-graecum) tea drinking suppresses subjective short-term appetite in overweight women. Clinical Nutrition Research. Julio 2015. 4 (3): 168-174.
- Hursel R, Viechtbauer W, et al. The effects of green tea on weight loss and weigh maintenance: a meta-analysis. International Journal of Obesity. Septiembre 2009. 33 (9): 956-961.
- Malhotra, S. K. (2012). Fennel and fennel seed. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition. https://doi.org/10.1533/9780857095688.275
- Oktay, M., Gülçin, I., & Küfrevioǧlu, Ö. I. (2003). Determination of in vitro antioxidant activity of fennel (Foeniculum vulgare) seed extracts. LWT – Food Science and Technology. https://doi.org/10.1016/S0023-6438(02)00226-8.
- Saghafi N, Ghazanfarpour M, et al. Effect of Foenicum vulgare (Fennel) on body composition in postmenopausal women with excess weight: a double.blind randomized placebo-controlled trial. Journal of Menopausal Medicine. Diciembre 2017. 23 (3): 166-171.