Najważniejsze leki wpływające na prowadzenie pojazdów

Najważniejsze leki wpływające na prowadzenie pojazdów
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Leki wpływające na prowadzenie pojazdów zmniejszają koncentrację, zdolność skupiania uwagi i pogarszają sen. Jeżeli je przyjmujesz nie powinnaś siadać za kierownicą ani obsługiwać ciężkich maszyn.

Czy wiesz, że istnieją leki wpływające na prowadzenie pojazdów?

Prawda jest taka, że wiele powszechnie stosowanych leków ma skutki uboczne, które mogą okazać się niebezpieczne, choć często nie mamy świadomości ich istnienia. Do typowych działań niepożądanych zaliczamy mdłości, wymioty lub ból brzucha.

Poza tym leki mogą wywoływać senność, stan, który wywiera znaczący wpływ na prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie ciężkich maszyn.

Działania niepożądane mogą wywoływać wszystkie leki dostępne na rynku. Jednak mają one różne natężenie i częstotliwość. Skutki uboczne to niechciane i niezamierzone wydarzenia, które mogą spotkać pacjenta, gdy zacznie przyjmować dany lek.

W dzisiejszym artykule zwrócimy uwagę na typowe leki wpływające na prowadzenie pojazdów w wyniku skutków ubocznych związanych z ich stosowaniem.

Cztery leki wpływające na prowadzenie pojazdów

1. Benzodiazepiny i prowadzenie pojazdów

Benzodiazepiny to leki, które wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Są w stanie wywoływać działanie uspokajające, przeciwdrgawkowe i hipnotyczne. Z tego powodu często używa się ich w leczeniu stanów lękowych, bezsenności i innych schorzeń, takich jak epilepsja czy zerwanie z uzależnieniem od alkoholu.

Różne tabletki

Najczęściej przepisywane są leki psychotropowe, zwłaszcza przez lekarzy pierwszego kontaktu. Z danych wynika, że 15% pacjentów, którzy przyjmują leki przeciwlękowe oraz 1,6% wszystkich dorosłych od 18. roku życia do 79. roku życia, którzy przyjmowali benzodiazepiny przez kilka dni lub tygodni, stopniowo zaczyna przyjmować te leki chronicznie i bez potrzeby, przez nieokreślony czas.

Pacjenci, którzy przyjmowali większą dawkę od zaleconej mogą odczuwać senność, utratę koordynacji ruchów i depresję oddechową, zwłaszcza jeśli spożywali tabletki razem z alkoholem. Poza tym takie leki mogą wywierać wpływ na spadek uwagi, koncentracji i funkcji ruchowych, nawet jeśli są przyjmowane w dawkach terapeutycznych.

Te skutki uboczne wywierają wpływ na prowadzenie pojazdów. Co więcej, benzodiazepiny mogą wywoływać depresję. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, którzy w przeszłości cierpieli już z powodu tego zaburzenia.

U pacjentów, którzy przyjmowali leki tego rodzaju, w przypadku nagłego przerwania terapii mogą pojawić się symptomy odstawienia. To z kolei może prowadzić do pojawienia się takich objawów jak lęk, poddenerwowanie, drgawki i omamy.

Niektórzy pacjenci, którzy stosowali długoterminową terapię benzodiazepinami opierającą się na niewielkich dawkach po odstawieniu leków mogą cierpieć z powodu lęków i bezsenności. Dochodzi do tego z powodu braku leków lub ponownego pojawienia się pierwotnych objawów.

2. Klasyczne leki antyhistaminowe pierwszej generacji, jedne z leków, które wpływają na prowadzenie pojazdów

Leki antyhistaminowe pierwszej generacji, w przeciwieństwie do innych antyhistamin, mogą przekraczać barierę krew-mózg. Z tego powodu wywołują czasami takie skutki uboczne jak:

Ze względu na skutki uboczne tych leków lekarze nie polecają ich przyjmować, gdy musisz gdzieś jechać.

Jednak działanie leków antyhistaminowych drugiej generacji, takich jak ebastyna, loratadyna czy cetyryzyna, jest już inne. Mimo tego i tak w pewnym zakresie mogą wywołać działania niepożądane związane z ośrodkowym układem nerwowym. Tym samym mogą wpływać na prowadzenie pojazdów, jednak w znacząco mniejszym stopniu niż leki pierwszej generacji.

Właśnie z tego powodu powinno się zachować dużą ostrożność przyjmując jakiekolwiek leki przeciwalergiczne.

3. Antydepresanty

Powinnaś unikać prowadzenia pojazdów jeśli przyjmujesz antydepresanty. Podobnie jak i wcześniejsze leki, taki i antydepresanty mogą wywoływać senność. Poza tym, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na pacjentach cierpiących z powodu depresji i bezsenności, przyjmowanie tych leków zmniejsza problemy ze snem. Tym samym mogą ułatwić zasypianie.

Kobieta za kierownicą - leki wpływające na prowadzenie pojazdów

Lekarze coraz częściej przepisują niewielkie dawki antydepresantów o działaniu poprawiającym jakość snu w celu leczenia bezsenności, nawet jeśli pacjent nie cierpi na depresję. Dzieje się tak z powodu ich wysokiej skuteczności.

Lekarze powinni ostrzec pacjentów przed ewentualnymi działaniami niepożądanymi tej grupy leków i środkami ostrożności, jakie należy podjąć podczas ich stosowania.

4. Leki przeciwpadaczkowe

Typowe skutki uboczne tych leków to:

  • Senność,
  • Dezorientacja lub uczucie pustki w głowie,
  • Utrata pamięci lub utrata koncentracji.

Poza tymi niebezpiecznymi działaniami niepożądanymi, które wywierają wpływ na prowadzenie pojazdów, sama epilepsja może zmieniać umiejętności ruchowe i poznawcze pacjenta.

Trzeba mieć świadomość tego, że leki mogą wywierać wpływ na prowadzenie pojazdów

Kluczową rolę odgrywa posiadanie świadomości, że istnieją leki wpływające na prowadzenie pojazdów, głównie z powodu nadmiernej senności, którą mogą wywoływać. Brak odpowiedniej wiedzy może zwiększać ryzyko wywołania poważnego wypadku.

Jeśli masz pytania związane z tym tematem, skonsultuj się ze swoim lekarzem i farmaceutą. A przede wszystkim nigdy nie lecz się na własną rękę. Jeżeli przyjmujesz już benzodiazepiny lub antydepresanty, przemieszczaj się innym środkiem transportu niż samochód, aby nie zwiększać ryzyka udziału w wypadku drogowym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • MJ, Antonijoan, R., García-Gea, C., Clos, S., Grasa, E., & Giménez, S. (2003). Fármacos que pueden producir somnolencia excesiva. Vigilia-Sueño.
  • Josefina Velert, Lucrecia Moreno1 , Luis Salar, M.a Teresa Climent, S. A. (2006). Estudio sobre la adecuación de la prescripción de Benzodiazepinas en la Comunidad Valenciana. E-Farmacéutico Comunitario.
  • Caro, I., Aguas, M., Ayestarán, A., & Pascual, B. (2007). Antiepilépticos. Revista Multidisciplinar de Gerontologia. https://doi.org/10.1016/s1245-1789(14)67013-x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.