Najlepsze porady kosmetyczne dla pacjentów z toczniem
Zakamuflowanie fizycznych objawów choroby autoimmunologicznej nie zawsze jest proste; zależy to od rodzaju i stopnia choroby. Na przykład pacjenci z toczniem rumieniowatym układowym (SLE) korzystają z trików upiększających, które ukrywają stan skóry i poprawiają poczucie własnej wartości.
Służy temu jest tzw. makijaż terapeutyczny, opisany w czasopiśmie Enfermería Dermatológica jako pomoc w przykryciu nieestetycznych zmian. Ponadto produkty użyte do makijażu sprzyjają leczeniu i zapobiegają pogorszeniu stanu skóry.
Dane z Lupus Foundation of America pokazują, że 90% diagnoz dotyczy kobiet, a toczeń skórny stanowi 10% wszystkich przypadków. Stosowanie kosmetyków wprawdzie nie leczy, ale kamuflowanie uszkodzeń skóry spowodowanych chorobą dodaje pewności siebie.
Czym jest toczeń?
Toczeń jest przewlekłą chorobą, która powoduje rozległe zapalenie i uszkodzenie tkanek w dotkniętych narządach. Definicja dostarczona przez Lupus Research Alliance stwierdza, że oprócz zmian skórnych pacjenci mogą doświadczyć uszkodzenia płuc, stawów, mózgu, nerek i naczyń krwionośnych.
Na pochodzenie choroby mają wpływ następujące czynniki:
- Genetyka.
- Czynniki środowiskowe.
- Wirusy i infekcje.
- Epigenetyka.
Toczeń na skórze
Osoby z toczniem skórnym stosują leczenie, które poprawia wygląd skóry właściwej, łagodzi blizny i zapobiega powstawaniu nowych ran. Wysypki w kształcie motyla, widoczne na policzkach i grzbiecie nosa, należy chronić przed słońcem lub sztucznym światłem.
Wybuchy ognisk choroby występują nie tylko na skórze, ale także na innych częściach ciała. Toczeń ma tendencję do odbarwiania lub hiperpigmentacji dotkniętych obszarów. Z tego powodu wielu pacjentów z toczniem poszukuje kosmetyków, które ukrywają zmiany.
Porady kosmetyczne dla pacjentów z toczniem
Według Hiszpańskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (AEDV), dermokorekcja przywraca pacjentowi pozytywny wizerunek i pozwala na większe poczucie pewności siebie.
Jednak zastosowanie jakiegokolwiek produktu musi mieć aprobatę lekarza prowadzącego. Ponadto AEDV podkreśla, że konieczne jest używanie niegęstych, hipoalergicznych, nie zatykających porów i prostych formuł.
Poznawszy zalecenia ekspertów, przyjrzyjmy się poradom kosmetycznym dla pacjentów z toczniem.
1. Zastosuj krem nawilżający
Niezbędne jest nawilżenie skóry. Zrób to przed nałożeniem kremu przeciwsłonecznego i innych kosmetyków.
Istnieją środki nawilżające o składnikach przeciwzapalnych. Podobnie skóra osób z toczniem układowym doceni prostotę środków nawilżających w aerozolu.
2. Wybierz najlepszy filtr przeciwsłoneczny
Kosmetyki nie przyniosą efektu, jeśli skóra nie będzie odpowiednio pielęgnowana. Przed makijażem nałóż na twarz krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Preferowane są filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum. Ponadto pozwalają na powtarzanie dawki co 80 minut za pomocą proszków mineralnych zawierających przeciwutleniacze i tlenek cynku.
3. Poszukaj ubrań wykonanych ze specjalnej tkaniny
Można znaleźć ubrania, które chronią skórę i poprawiają wygląd. Lupus Foundation of America sugeruje ciasno tkane tkaniny i jasne, żywe kolory, ponieważ pochłaniają one więcej promieniowania UV.
Ta sama instytucja twierdzi, że taką odzież często można kupić w sklepach z artykułami sportowymi oraz w firmach produkujących odzież przeciwsłoneczną. Ubrania mają oznaczenia w postaci akronimów UPF lub SPF, oznaczających współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.
W takich sklepach można również dostać akcesoria takie jak okulary przeciwsłoneczne i czapki.
4. Używaj niedrażniącego makijażu
Zastosuj makijaż, który zakrywa zaczerwienienia nie blokując pocenia się skóry. Zapytaj w sklepach o podkład o maksymalnym kryciu, który utrzymuje się jak najdłużej, ale nie podrażnia. Cera osób z toczniem lepiej znosi lekkie kompozycje.
5. Połącz podkład i korektor
Baza i zielony korektor maskują zaczerwienienia. Ten pierwszy produkt jest przeznaczony na całą twarz i dobrze ukrywa rozmiar porów. Natomiast ten drugi stosuje się już po nałożeniu podkładu, tylko w miejscach, które chcesz zamaskować.
6. Wybierz odpowiedni podkład
Podkład jest kluczem, aby zakamuflować niedoskonałości. Jeśli podrażnienie nie jest intensywne, zadziałają normalne produkty.
Jednak poważne erupcje wymagają produktu, który służy do ukrywania tatuaży, odpowiedniego dla cery ale i każdej innej części ciała.
7. Konturuj twarz
Część leczenia w celu kontrolowania tocznia polega na przyjmowaniu kortykosteroidów. Ten rodzaj leków, jako skutki uboczne, może powodować zaokrąglenie twarzy typowe dla zespołu Cushinga, na co wskazuje Towarzystwo Endokrynologiczne.
Technika makijażu, która ma na celu wyszczuplenie twarzy, polega na konturowaniu za pomocą bronzera linii żuchwy i boków. Różem i rozświetlaczem wymodelujesz cerę.
8. Wybierz dobry pędzel
Zamiast jakiegokolwiek pędzla nakładaj makijaż pędzlami przeznaczonymi do korektora lub pędzlami o pełnym kryciu.
9. Skorzystaj z pasków do depilacji
Sterydy powodują również stały wzrost włosów na twarzy. Zapytaj swojego specjalistę, czy w Twoim przypadku lepiej będzie usunąć je za pomocą pasków do depilacji czy kremów. Nie używaj ostrzy.
Przeczytaj także: Często zadawane pytania dotyczące tocznia
10. Przebarwienia skóry
Jeśli podczas leczenia wystąpią przebarwienia, dobrze sprawdzą się balsamy z hydrochinonem. Kiedy choroba jest w remisji i zawsze za zgodą lekarza, możesz zamówić sesje depigmentacji laserowej.
Poczucie własnej wartości i dbanie o wygląd u pacjentów z toczniem
Noszenie makijażu nie jest obowiązkowe; rób to tylko wtedy, gdy sprzyja to Twojemu nastrojowi. W tej chorobie normalne jest odczuwanie smutku lub frustracji, zwłaszcza z powodu pojawienia się objawów, które zmieniają wygląd fizyczny.
Jak wyjaśniono w hiszpańskojęzycznym artykule w Revista Cubana de Reumatología, zwrócenie się o pomoc do specjalistów w celu poprawy samooceny ułatwia postrzeganie wyzwań związanych z chorobą. Profesjonalne wsparcie ułatwi mniej stresujące podejście pacjenta i zmniejszy jego podatność na zagrożenia.
Tak jak porady kosmetyczne dla pacjentów z toczniem poprawiają wygląd skóry, posiadanie systemu wsparcia sprawia, że doświadczenie choroby jest bardziej znośne. Rodzina, przyjaciele a nawet zwierzęta domowe wzmacniają psychikę osoby z toczniem.
Poświęcenie czasu na zaakceptowanie choroby sprzyja zrozumieniu diagnozy i otwiera drogę do poczucia komfortu dzięki stosowaniu kosmetycznych alternatyw.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- 10 formas de protegerse al aire libre. Fundación Lupus de América. Estados Unidos. https://www.lupus.org/es/resources/10-wearable-ways-to-protect-yourself-outdoors
- Datos y estadísticas sobre el lupus. Fundación Lupus de América. Estados Unidos. https://www.lupus.org/es/resources/datos-y-estadisticas-sobre-el-lupus
- De la Riva Grandal A, Rodríguez Martín CF, Sánchez Mateos JLS. Maquillaje terapéutico sobre lesiones dermatológicas faciales. Enfermería Dermatológica. Año 3. Núm. 8. pp. 28-35. España; 2009. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4325434
- Epigenética. National Human Genome Research Institute. Estados Unidos. https://www.genome.gov/es/genetics-glossary/Epigenetica#:~:text=La%20epigen%C3%A9tica%20es%20el%20estudio,la%20secuencia%20base%20de%20ADN.
- García EN, Lánigan Gutiérrez ME. Niveles de autoestima en pacientes con diagnóstico de lupus eritematoso sistémico. Revista Cubana de Reumatología. Vol. 9. Núm. 1. Cuba; 2017. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1817-59962017000100001
- Grupo de estética y terapéutica de la AEDV. Maquillaje terapéutico. Academia Española de Dermatología y Venereología. Fundación Piel Sana. España; 2017. https://fundacionpielsana.es/mente-sana/maquillaje-terapeutico
- Munir K. El síndrome de Cushing. Sociedad Endocrina. Estados Unidos; 2017. https://www.endocrine.org/patient-engagement/multilingual-resource-library/el-sindrome-de-cushing
- ¿Qué es el lupus? Alianza para la Investigación del Lupus. Estados Unidos. https://www.lupusresearch.org/en-espanol/acerca-del-lupus/que-es-el-lupus/