14 najlepszych cytatów dla miłośników przyrody

Miłość nie jest uczuciem istniejącym wyłącznie między ludźmi; inne sposoby kochania mają związek z tym, co robisz, z hobby lub tym, co cię otacza. Na przykład jedną z takich pasji jest ogrodnictwo.
14 najlepszych cytatów dla miłośników przyrody

Ostatnia aktualizacja: 25 marca, 2023

Dla miłośników przyrody ogrodnictwo jest sztuką, której uczą się każdego dnia. Pielęgnacja roślin dla jednych jest zawodem, dla innych hobby, terapią lub pasją.

Być może miłość do przyrody jest sposobem na zrekompensowanie środowisku szkód, które bezpośrednio lub pośrednio wyrządza człowiek. I właśnie w tej praktyce ludzie uprawiają coś więcej niż tylko kwiaty. Chodzi również o zrozumienie życia roślin, ich celów i korzyści, jakie przynoszą.

Podczas takich działań powstały setki fraz motywacyjnych. Nie tylko zachęcają do miłości do natury, ale także znajdują zastosowanie w życiu. Zagłębmy się w ten temat.

Cytaty dla miłośników przyrody: rośliny mogą czuć i odwzajemniać miłość

Czy znasz kogoś, kto rozmawia z roślinami i twierdzi, że one nie tylko rozumieją, ale i reagują? Być może to przekonanie nie jest do końca naciągane.

Swoją kondycją, wigorem i wzrostem krzewy reagują na słowa przekazywane im przez opiekunów. To manifestacja natury, manifestacja miłości!

Nauka odniosła się do hipotez dotyczących inteligencji roślinności. Na przykład ten artykuł udostępniony przez SDL Environmental Research and Outreach odnosi się do wrażliwości roślin. Zauważa, że są wyposażone w maksymalnie 15 zmysłów. Ponadto niektóre gatunki są tak inteligentne, że wymieniają informacje i komunikują się ze sobą oraz ze zwierzętami.

W publikacji tej czytamy również, że rośliny mają swoją osobowość: zapamiętują, śpią, a nawet opiekują się swoimi dziećmi. Jakże więc mogłyby nie reagować na ludzi? Oczywiście robią to na swój sposób, wyglądają pięknie lub gniją, rosną szybko lub wolno, kwitną w większej lub mniejszej ilości.

W ten sposób w procesie ich „hodowania” stają się nauczycielami swoich opiekunów, którzy w słowach odtwarzają swoje przywiązanie do tych żywych istot.

Cytaty dla miłośników przyrody

Dzielimy się zwrotami zrodzonymi z kontaktu ze środowiskiem naturalnym, które mogą się przydać w rozmowie z roślinami, jako refleksje dla przyjaciół lub po prostu jako sposób na życie.

1. O bliskości szczęścia i darze służby

Kwiaty zawsze czynią ludzi lepszymi, szczęśliwszymi i bardziej pomocnymi: są także światłem słonecznym, pokarmem i lekarstwem dla duszy.

Luther Burbank

Ogrodnik i botanik kładzie nacisk na życzliwość i uprzejmość wobec roślin, a także bezinteresowność i przyjemność, jaką daje ich pielęgnacja.

2. Cytaty dla miłośników przyrody: źródło inspiracji i sztuki

Jeśli naprawdę kochasz naturę, wszędzie znajdziesz piękno.

~ Vincent Van Gogh ~

Słynny holenderski malarz odwołuje się do natury jako źródła inspiracji, dlatego przy tworzeniu swoich dzieł kontemplował piękno otoczenia.

Van Gogh jest amante de la naturaleza.
Van Gogh był mocno związany z naturą a seria obrazów ze słonecznikami pokazuje jego wrażliwość.

3. Spokój teraźniejszości i przyszłości

Kiedy sadzimy drzewa, sadzimy ziarno pokoju i nadziei.

~ Wangari Maathai ~

Biolog, aktywistka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla nawiązała do znaczenia sadzenia drzew dla dobra społeczności teraz i w przyszłości, w świecie, który jest pokojowy i gdzie praktykuje się cierpliwość, wytrwałość i zaangażowanie.

4. Są rzeczy, których nie można uniknąć

Możesz wyciąć wszystkie kwiaty, ale nie możesz zapobiec nadejściu wiosny.

~ Pablo Neruda ~

Jedna z interpretacji tej myśli chilijskiego poety i polityka, byłaby taka, że bez względu na to, jak bardzo próbujesz zmienić lub wymusić sytuację, wydarzy się to, co ma się wydarzyć. Tak więc, nawet jeśli zrównają z ziemią cały ogród, siła natury zwycięży i ponownie zakwitnie.

5. Cytaty dla miłośników przyrody: źródło mądrości

Wydaje się, że rośliny zostały obficie zasiane na ziemi, jak gwiazdy na niebie, aby zaprosić człowieka, pod wpływem przyjemności i ciekawości, do studiowania natury.

Jean-Jacques Rousseau

Autor tego zdania mówi o jednym z celów, jakie rośliny mają na tym świecie. Jest to rodzaj napomnienia dla ludzi, aby dociekali i kształcili się poprzez nich.

6. Światło pośród ciemności

Zawsze są kwiaty dla tych, którzy chcą je zobaczyć.

~ Henri Matisse ~

Te słowa francuskiego malarza sugerują, że pośród różnych perypetii zawsze można ocalić coś pozytywnego. Być może na początku tego nie zauważysz, ale jest bardzo prawdopodobne, że analizując okoliczności, znajdziesz korzystną perspektywę.

7. Cytaty dla miłośników przyrody: zdrowie i dobre samopoczucie

Natura jest moim lekarstwem.

~ Sara Mos ~

Zasoby naturalne zapewniają na przykład środki lecznicze, aromaty i relaks. Stanowią więc panaceum na ogólne dobre samopoczucie.

8. Siła natury

Drzewa to wysiłek ziemi, by przemówić do słuchającego nieba.

~ Rabindranath Tagore ~

Indyjski literat podkreślał siłę natury i związek między wszystkimi jej elementami.

9. Wartość prostoty

Natura lubi prostotę.

~ Isaac Newton ~

Jeśli coś tak imponującego jak natura cieszy się prostotą, to dlaczego ludzie mieliby umartwiać się przez to, co materialne i ostentacyjne, aby być szczęśliwymi? Być może właśnie to miał na myśli angielski fizyk.

10. Cytaty dla miłośników przyrody: chcieć i móc

Ptak nie śpiewa dlatego, że dostaje odpowiedź; śpiewa, bo ma piosenkę.[/atomik-cytat]

~ Maya Angelou ~

Wszystko, co się dzieje, odpowiada naturalnemu porządkowi rzeczy. Co więcej, jeśli przyroda jest rozumiana jako źródło mądrości, jest jasne, że nigdy nie będzie ona sprzeczna z tym, co proponuje mądrość.

12. Dobra reakcja na złe traktowanie

Ziemia jest znieważona a w odpowiedzi oferuje kwiaty.

~ Rabindranath Tagore ~

W obliczu złego traktowania lub nieprzyjemnego gestu nie reaguj w ten sam sposób. Pokaż także, że twoje zachowanie nie jest odbiciem innych.

Praktykuj spokój i używaj dobrych słów jako broni. Natura robi to na swój sposób, ponieważ codziennie cierpi spustoszenia i zawsze dzieli się swoimi najlepszymi owocami.

Contacto y cuidado del planeta.
Natura jest także źródłem mądrości i uczy nas wartości, które należy stosować w życiu codziennym.

13. Dobrego – niewiele

 Nawóz nie jest dobry w nadmiarze, ale odrobina dobrze rozprowadzona wszędzie czyni cuda.

Richard Brinsley Sheridan

Nadmiar nie pomaga. Wręcz przeciwnie, pogarsza każdą sytuację. Z drugiej strony, jeśli dozujesz swoje zasoby, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo uzyskania korzyści. Dla miłośników przyrody to oczywiste.

14. Wychowawca na zawsze

Wybierz tylko jednego nauczyciela: przyrodę.

~ Rembrandt ~

Nie ma co się rozpisywać, przyroda jest także wiecznym wychowawcą, a tak ujął to przedstawiciel baroku.

Miłośnicy przyrody praktykują miłość do życia

Miłość, inspiracja, cierpliwość, a przede wszystkim mądrość. To cechy, które jej wytrwali miłośnicy odnajdują w naturze.

Co więcej, nie bez powodu Fundación del Agua przedstawia ekologa José Luisa Gallego jako przykład obserwowania przyrody, zaangażowania w jej obronę i potrzeby bycia w niej. Natura sprawia też, że doceniasz ciszę, czujesz powiew wiatru i oddychasz wolnością. Wreszcie, natura jest dla wielu sposobem kochania życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.