Nadżerka szyjki macicy – Objawy i leczenie
Nadżerka szyjki macicy – to choroba spowodowana postępującymi, przewlekłymi infekcjami, zaburzeniami prawidłowego pH, wzrostem poziomu estrogenu, różnego typu urazami czy wieloma innymi czynnikami. Jest to zapalenie komórek szyjki macicy, spowodowane częściowym lub całkowitym brakiem nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Dochodzi wtedy do zapalenia wewnętrznej części szyjki macicy.
Nadżerka szyjki macicy objawia się podrażnieniami, zapaleniem i zaczerwienieniem. Czasami objawy są identyczne jak przy raku szyjki macicy. Chorobie może towarzyszyć cały szereg komplikacji, takich jak bezpłodność, ból pleców czy krwawienie – a to tylko kilka przykrych dolegliwości, które może powodować stan zapalny. Dlatego warto wiedzieć jak wyleczyć nadżerkę, by uniknąć późniejszych komplikacji.
Nadżerka szyjki macicy – przyczyny?
Nadżerka szyjki macicy może mieć różne przyczyny. Zwykle pochodzą one od silnych, szybko rozwijających się zakażeń, zmian nowotworowych lub innych urazów, takich jak przesilenie organów rozrodczych podczas porodu ciąży mnogiej.
Zapalenie może także dotykać młodych kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, przez długi okres stosują wkładki domaciczne i tampony – to najczęstsze przyczyny. Jednak nadżerka może również pojawić się samoczynnie. Ponadto, wyższe ryzyko zapadnięcia na chorobę występuje u kobiet często zachodzących w ciążę, wychodzących za mąż stosunkowo wcześnie.
Odpowiednie leczenie takich infekcji jest konieczne z uwagi na fakt, że nadżerka szyjki macicy może spowodować raka tego narządu. Istotna więc jest szybkość działania, a nie konkretny rodzaj zakażenia. Każdy nieleczony typ infekcji może z czasem prowadzić do poważnych konsekwencji.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również ten artykuł: Wirus brodawczaka ludzkiego – 5 metod na infekcję
Objawy nadżerki
Chorobę zwykle wykrywa się podczas wizyty u ginekologa. Wiele kobiet nie zauważa absolutnie żadnych objawów, chociaż w rzeczywistości one fizycznie występują. Do takich objawów możemy zaliczyć trudności w oddawaniu moczu, ból lub krwawienie po stosunku czy upławy (wydzielanie się żółtawej mazi o nieprzyjemnym zapachu).
Jeśli maź swoim wyglądem nie wskazuje na żadne nieprawidłowości, stan zapalny i uszkodzenia komórek i tak mogą być obecne. Nadżerka szyjki macicy wywołuje infekcje, które najczęściej ograniczają się do nabłonka. W nabłonku panują idealne warunki do rozmnażania się różnych mikroorganizmów. W tej sytuacji szyjka macicy jest zaczerwieniona i przybiera grudkowatą powierzchnię.
Do innych objawów możemy zaliczyć:
- Ból szyi
- Ból szyjki macicy
- Reakcje alergiczne
- Zaczerwienienie oczu
- Ból brzucha
- Krwawienie po stosunku
- Zmiany w cyklu miesiączkowym
- Pieczenie
- Ból pleców
Przeczytaj także: Ginekolog – zadaj mu tych 6 pytań
Leczenie
Czasami lekarze nie zalecają żadnej specyficznej formy leczenia. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, u których choroba nie wywołuje żadnych objawów. Jeżeli jednak nadżerka wywołuje ból, powikłania i konkretne objawy typu upławy, krwawienie po stosunku czy problemy z oddawaniem moczu, należy podjąć odpowiednią terapię, by uniknąć dalszych możliwych infekcji i innych powikłań.
Terapia obejmuje przyjmowanie konkretnych leków czy zabiegi kauteryzacji (termiczna lub chemiczna punktowa neutralizacja uszkodzonej tkanki). Zaś kobiety, które nadal nie są aktywne seksualnie, powinny dokładnie obserwować swój wymaz i przykładać sporo uwagi do swojego zdrowia. Każdy nieregularny wymaz powinien być leczony, aby uniknąć infekcji i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.