Nadwaga - 9 nawyków, które ją powodują
Nadwaga to problem dotykający dużej części społeczeństwa, wiele osób próbuje więc z nią walczyć na różne sposoby. Niestety nie wszyscy wiedzą, że czasami dieta odchudzająca to za mało, gdyż w ich życiu pełno jest nawyków, które skutecznie uniemożliwiają im zgubienie zbędnych kilogramów.
Jeśli chcesz schudnąć, musisz pamiętać, że wymaga to dużej dawki cierpliwości i zaangażowania. Zmiana nawyków jest konieczna, jeśli chcesz osiągnąć wymarzone efekty i zapomnieć, czym jest nadwaga. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego nie możesz schudnąć.
Nadwaga – 9 grzechów głównych
1. Objadanie się na noc
Objadanie się tuż przed pójściem spać nie jest najczęściej związane z rzeczywistym uczuciem głodu, a wynika raczej z przyzwyczajenia.
Jest to niezwykle szkodliwy nawyk, który skutecznie uniemożliwia Ci zgubienie zbędnych kilogramów, zwłaszcza, że wieczorami najczęściej sięga się po coś słodkiego i bardzo kalorycznego.
Ułóż swój zrównoważony jadłospis i określ godziny posiłków, tak by ostatni jeść najpóźniej dwie godziny przed pójściem spać. Jeśli zgłodniejesz pomiędzy posiłkami, niech przekąską będzie owoc, a nie batonik.
Przeczytaj również: Uzależnienie od jedzenia – jak je pokonać i rozpocząć dietę?
2. Problemy ze snem a nadwaga
Jeśli Twój tryb dnia jest zaburzony lub nieregularny, bardzo trudno jest zapanować nad godzinami i jakością spożywanych posiłków.
Gdy kładziesz się spać bardzo późno lub cierpisz na bezsenność, prowadzi to do zaburzenia poziomu hormonów w Twoim organizmie. W konsekwencji nie odczuwasz sytości i jesz więcej niż zazwyczaj, przez co prędzej czy później dopada Cię nadwaga.
3. Brak skupienia przy posiłku
Jedzenie przed ekranem komputera czy telewizora lub innego rozpraszającego Cię urządzenia elektronicznego to karygodny błąd.
Badanie opublikowane przez Amerykański Magazyn Żywienia (ang. American Journal of Clinical Nutrition) udowodniło, że osoby, które nie skupiają się na tym, co i jak jedzą, spożywają nawet o 50% więcej kalorii, przez co łatwiej dopada ich nadwaga.
Co więcej, nie najadają się dobrze i już chwilę później znowu sięgają po jakąś przekąskę.
4. Stres i napięcie emocjonalne a nadwaga
Stres i lęk to dwaj śmiertelni wrogowie Twojej sylwetki i Twojego zdrowia. Wiele osób ma w zwyczaju ,,zajadać” stres i sięga wówczas po niezdrowe przekąski i słodycze. Nadwaga jest więc naturalną konsekwencją takiej reakcji na napięcie emocjonalne.
Właśnie dlatego tak ważne jest umiejętne radzenie sobie ze stresem, zmartwieniami czy problemami. Kiedy już nie możesz sobie dać z nimi rady, zamiast objadać się fast foodami, napij się wody, sięgnij po owoc lub zaparz sobie herbatę.
4. Zbyt szybkie jedzenie
W dzisiejszym świecie, kiedy wszyscy nieustannie gdzieś się spieszymy, wielu z nas je bardzo szybko, byle tylko zaoszczędzić na czasie. Tymczasem jedzenie w skupieniu i dokładne przeżuwanie każdego kęsa jest niezwykle ważne i usprawnia proces trawienia.
Aby nie zagroziła Ci nadwaga czy otyłość, staraj się poświęcić co najmniej 20 minut na spokojne spożycie każdego posiłku.
5. Siedzący tryb życia – nadwaga gwarantowana!
Siedzący tryb życia to przyczyna wielu problemów zdrowotnych, takich jak problemy z krążeniem czy nadwaga. Osoby takie nie zapewniają sobie najczęściej nawet minimalnej zalecanej dawki wysiłku fizycznego, a mimo to jedzą więcej, przez co łatwo przybierają na wadze i gromadzą tkankę tłuszczową.
Warto w porę wprowadzić do swojego życia odrobinę ruchu, gdyż na dłuższą metę jego brak może być tragiczny w skutkach, a nadwaga jest tylko jednym z nich.
6. Wychodzenie z domu bez śniadanie a nadwaga
Jak już wspominaliśmy, współcześni ludzie wiecznie nie mają czasu, starają się go więc za wszelką cenę zaoszczędzić. Jak? Na przykład wychodząc rano z domu bez śniadania. Jest to niezwykle szkodliwy nawyk, który prowadzi do przybierania na wadze.
Jak się okazuje, pierwszy posiłek dnia pobudza metabolizm do pracy i pomaga Ci zacząć dzień z odpowiednią dawką energii. Dobre śniadanie powinno składać się ze złożonych węglowodanów, białka i zdrowych tłuszczów.
Przeczytaj również: Niejedzenie śniadań – 7 konsekwencji, które musisz poznać
7. Nadmierne spożycie soli
Nadwaga może być spowodowana także przez nadmierne spożycie soli. Jej ograniczenie jest jednak niezwykle ważne dla ogólnego stanu Twojego zdrowia. Sól wywołuje bowiem retencję płynów w organizmie i wpływa negatywnie na ciśnienie krwi.
Dla osób cierpiących na dolegliwości układu krążenia czy otyłość, rozwiązaniem może być dieta niskosodowa lub zastąpienie soli innymi przyprawami.
8. Niewystarczające nawodnienie organizmu
Kiedy nie dostarczamy do organizmu odpowiedniej ilości płynów, nasze nerki pracują wolniej, pozwalając tym samym, by w naszym ciele kumulowały się szkodliwe substancje. Specjaliści zalecają picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie.
Zapewni Ci to odpowiednie nawodnienie organizmu, zapobiegnie retencji płynów i pozwoli na wydalenie szkodliwych produktów przemiany materii. Zamiast wody możesz wybierać także naturalne soki i herbaty.
Nadwaga często ma związek z nadmiernym spożyciem słodkich napojów – zdecydowanie wyeliminuj je ze swojego jadłospisu. Zobaczy, te zmiany na pewno Ci się opłacą!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Patel, S. R., & Hu, F. B. (2008). Short sleep duration and weight gain: A systematic review. Obesity. https://doi.org/10.1038/oby.2007.118
- Torres, S. J., & Nowson, C. A. (2007). Relationship between stress, eating behavior, and obesity. Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.nut.2007.08.008
- Stookey, J. D. (2010). Drinking water and weight management. Nutrition Today. https://doi.org/10.1097/NT.0b013e3181fe15a8