Naderwanie mięśnia brzucha - co warto wiedzieć
Naderwanie mięśnia brzucha jest czasami nazywane też naciągnięciem mięśni brzucha. Jest to uraz polegający na uszkodzeniu wewnętrznej struktury mięśni w tej okolicy ciała.
Naderwanie to uszkodzenie włókien mięśniowych. Są one zazwyczaj niewielkie mogą jednak być dość uciążliwe.
Jakie mięśnie wchodzą w skład muskulatury brzucha? Do czego służą?
Mięśnie brzucha są podzielone na trzy grupy: przednią, boczną i tylną. Stanowią dużą część ściany jamy brzusznej, która jest pokryta otrzewną i jest ograniczona przez przeponę powyżej, i miednicę poniżej.
Mięśnie brzucha składają się z 4 głównych grup mięśni:
- Skośne zewnętrzne.
- Skośne wewnętrzne.
- Mięsień prosty.
- Mięsień poprzeczny.
Często sądzimy, że trening mięśni brzucha jest „cudownym ćwiczeniem”, które pozwala je wyrzeźbić i poprawić swój wygląd. Jednak te grupy mięśni pełnią inne, znacznie ważniejsze funkcje.
Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa lędźwiowego. Dodatkowo pełnią rolę stabilizującą, polegającą na zmniejszaniu nacisku na grzbietowe krążki międzykręgowe w odcinku lędźwiowym. Dzięki temu zapewniają stabilność zarówno w bezruchu jak i w ruchu oraz zapobiegają przodopochyleniu miednicy.
Co powoduje naderwanie mięśnia brzucha?
Ten uraz może wystąpić przy każdym gwałtownym ruchu. Często poruszamy się w niewłaściwej pozycji, co na początku nie sprawia nam kłopotów, jednak później wywołuje kontuzje.
Czasami nie myśląc o konsekwencjach, próbujemy podnosić zbyt ciężkie przedmioty sądząc, że damy radę. W tej sytuacji możemy doprowadzić do naderwania mięśni brzucha szczególnie wtedy, gdy nie są one przygotowane do podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów.
Może Ci się spodobać także: Kwas mlekowy i jego rola w ćwiczeniach fizycznych
Ponadto musimy pamiętać, że wszystko w nadmiarze jest dla nas niekorzystne w tym również ćwiczenia fizyczne. Nadwyrężanie ciała może mieć poważne konsekwencje. W takim przypadku może powodować naderwanie mięśnia brzucha. Jeżeli nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności może również prowadzić do znacznie poważniejszych obrażeń.
Bardzo ważna jest prawidłowa technika podczas ćwiczeń fizycznych, gdyż w przeciwnym razie narażamy się na kontuzje. Gwałtowne ruchy mogą doprowadzić do naderwania mięśni brzucha.
Czynniki ryzyka
Poza głównymi czynnikami ryzyka przedstawionymi powyżej, inne przyczyny naderwania mięśnia brzucha to:
- Brak rozgrzewki przed ćwiczeniami: ćwiczenia rozgrzewające przed aktywnością fizyczną są niezbędne, aby uniknąć wszelkiego rodzaju kontuzji. Rozgrzewka przygotowuje mięśnie, poprawia krążenie i aktywuje je przed rozpoczęciem treningu.
- Słabe mięśnie pleców: gdy mięśnie nie są silne i zdrowe, urazy spowodowane poruszaniem się w nieprawidłowy sposób mogą zdarzać się znacznie częściej. Z tego powodu regularne uprawianie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych jest podstawą zachowania dobrego zdrowia.
- Ćwiczenia w chłodne dni: Zimno pogarsza sytuację w podobny sposób jak w przypadku nieprawidłowej rozgrzewki. Gwałtowne ruchy mogą powodować nadwyrężenie brzucha. W chłodne dni stopniowe rozgrzewanie podczas ćwiczeń jest niezwykle istotne.
Jakie objawy daje naderwanie mięśnia brzucha?
Poniżej przedstawione objawy mogą wystąpić po naderwaniu mięśnia brzucha, nie zawsze jednak jest to przyczyna ich wystąpienia. Z tego powodu nie powinieneś z góry zakładać, że uszkodziłeś mięśnie, ponieważ przyczyną tych objawów może być coś innego.
Ważne jest, aby zwrócić się do lekarza, aby uniknąć komplikacji i wyjaśnić wszelkie niejasności. Niektóre typowe objawy tego urazu to:
- Ból mięśni bezpośrednio po urazie.
- Sztywność i dyskomfort.
- Trudność w zginaniu mięśni brzucha lub ból podczas ich rozciągania.
- Ból podczas dotykania okolicy brzucha.
- Skurcze mięśni.
- Opuchlizna lub zasinienie.
Przeczytaj także: Ból mięśni? Oto 5 domowych sposobów
Leczenie
W przeciwieństwie do mięśni czworogłowych czy bicepsów, mięśniom brzucha nie możemy pozwolić na odpoczynek. Mają one kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowej postawy i ruchu.
Na bolące miejsce możesz przyłożyć okład z lodu na około 20 minut. Nie przykładaj lodu bezpośrednio do skóry, gdyż w ten sposób może dojść do jej uszkodzenia. Nie wahaj się jednak zwrócić do lekarza, który podejmie odpowiednie leczenie. W razie potrzeby może także przepisać leki przeciwbólowe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Conte SA, Thompson MM, Marks MA, Dines JS. Abdominal muscle strains in professional baseball: 1991-2010. Am J Sports Med. 2012 Mar;40(3):650-6.
- Forsythe B, Knapik DM, Crawford MD, Diaz CC, Hardin D, Gallucci J, Silvers-Granelli HJ, Mandelbaum BR, Lemak L, Putukian M, Giza E. Incidence of Injury for Professional Soccer Players in the United States: A 6-Year Prospective Study of Major League Soccer. Orthop J Sports Med. 2022 Mar 24;10(3):23259671211055136.
- Johnson R. Abdominal wall injuries: rectus abdominis strains, oblique strains, rectus sheath hematoma. Curr Sports Med Rep. 2006 Apr;5(2):99-103.
- Maquirriain J, Ghisi JP, Kokalj AM. Rectus abdominis muscle strains in tennis players. Br J Sports Med. 2007 Nov;41(11):842-8.
- Ruff AN, Cornelson SM, Panter AS, Kettner NW. Rectus abdominis muscle tear diagnosed with sonography and its conservative management. J Ultrasound. 2020 Sep;23(3):401-406.