Nadciśnienie? Wypróbuj pomidory!

Nadciśnienie? Wypróbuj pomidory!
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

W tym artykule sprawdzimy, jak nadciśnienie może zostać zredukowane dzięki pomidorom. Pomidory mają wiele korzystnych właściwości, m.in. są antyoksydantami oraz oczyszczają organizm. Dodatkowo odgrywają ważną rolę w zapobieganiu różnych chorobom, włączając w to niektóre rodzaje nowotworów.

Zawierają także ważne witaminy, takie jak C i A. Pierwsza z tych witamin wzmacnia układ odpornościowy, natomiast witamina A pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji i wpływa dobrze na zdrowie oczu oraz dróg oddechowych.

Pomidory są wskazane też przy problemach z krążeniem i pomagają redukować oraz regulować ciśnienie krwi. Zawierają także potas – minerał pomagający regulować płyny w organizmie. Zapobiegają również odkładaniu się złego cholesterolu w ścianach tętnic, co sprzyja gromadzeniu się tłuszczu i zwiększa ciśnienie krwi.

Nadciśnienie sprawia, że serce ciężej pracuje, by spełniać swoje funkcje. Zwiększony wysiłek powoli niszczy serce, co negatywnie wpływa również na inne organy.

Pamiętaj, że nadciśnienie jest odpowiedzialne za niektóre problemy sercowe i nie tylko. Można do nich zaliczyć m.in. miażdżycę, dławicę piersiową, uszkodzenia nerek, problemy ze wzrokiem czy ataki serca.

Czy nadciśnienie można wyleczyć?

Nadciśnienie można leczyć , ale nie wyleczyć. To schorzenie, z którym trzeba zmagać się do końca życia. Istotna jest zmiana złych nawyków.

Jeśli chcesz uniknąć zniszczeń, które może spowodować nadciśnienie, wybieraj jedzenie, pomagające je kontrolować. Do tych produktów zaliczają się pomidory, które chronią zdrowie, zawierają niewiele kalorii i pomagają utrzymać dobrą figurę.

Pomidory mogą być spożywane na surowo w sałatkach, sosach, a także można z nich przyrządzić świeży sok. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

czerwone krwinki

Oczywiście należy również skonsultować się z lekarzem. Kontroluj spożycie soli i pod żadnym pozorem nie rezygnuj z lekarstw, które przepisał Ci Twój lekarz.

Jeśli ktoś z Twojej rodziny cierpi na nadciśnienie, palisz, jesteś narażona na duże dawki stresu, spożywasz zbyt duże ilości soli lub cierpisz na otyłość, to tym bardziej powinnaś uważać.

Okresowa kontrola ciśnienia krwi jest bardzo ważna. Wiele osób przez długi czas nie jest nawet świadomych, że mają nadciśnienie. Podczas rozwoju tego schorzenia nie wykrywa się żadnych objawów, ale zniszczenia w organizmie są już powoli dokonywane.

Pomidory pomagają kontrolować nadmierny poziom ciśnienia i mogą być spożywane na różne sposoby, ale trzeba pamiętać także o innych czynnikach.

stetoskop na ręce

Po pierwsze, unikaj czynników ryzyka (palenie, nadmierne ilości soli, itp.), ćwicz przynajmniej 3 razy w tygodniu, kontroluj poziom cholesterolu, nie pij zbyt dużo alkoholu i unikaj tłuszczów nasyconych.

Jeśli przez większość życia prowadziłaś siedzący tryb życia, być może warto przeprowadzić parę badań, przed wdrożeniem regularnych ćwiczeń fizycznych. Lekarz oceni, w jakim stopniu możesz sobie pozwolić na aktywność fizyczną.

W dzisiejszych czasach zdrowie jest bardzo zagrożone przez szereg różnych chorób i zaburzeń. W wielu przypadkach nie jest znane lekarstwo. Dlatego też należy tak dużą wagę przywiązywać do posiadania zdrowego ciała.

Nad kilkoma czynnikami nie mamy kontroli (wiek, geny), a mogą być one powodem pewnych chorób. Jednak zwracając uwagę na inne czynniki ryzyka, wielu schorzeniom można zapobiec.

Natura dostarcza nam wielu sposobów na troskę o samych siebie i prawidłowe odżywianie. Wykorzystaj to i ciesz się zdrowiem jak najdłużej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giovannucci E. (1999). “Tomatoes, tomato-based products, lycopene, and cancer: review of the epidemiologic literature”, J Natl Cancer Inst. Feb 17;91(4):317-31.
  • Palomo G, Iván, Fuentes Q, Eduardo, Carrasco S, Gilda, González R, Daniel, & Moore-Carrasco, Rodrigo. (2010). ACTIVIDAD ANTIOXIDANTE, HIPOLIPEMIANTE Y ANTIPLAQUETARIA DEL TOMATE (Solanum lycopersicum L.) Y EL EFECTO DE SU PROCESAMIENTO Y ALMACENAJE. Revista chilena de nutrición37(4), 524-533. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-75182010000400014
  • Palomo, I., Moore-Carrasco, R., Carrasco, G., Villalobos, P., & Guzmán, L. (2010). El Consumo DE tomates previene El desarrollo DE enfermedades cardiovasculares y cáncer: Antecedentes epidemiológicos y mecanismos DE acción. Idesia28(3), 121–129. https://doi.org/10.4067/s0718-34292010000300016
  • Palozza P, Catalano A, Simone RE, Mele MC, Cittadini A. (2012). “Effect of lycopene and tomato products on cholesterol metabolism”, Ann Nutr Metab; 61(2):126-
  • Story EN, Kopec RE, Schwartz SJ, Harris GK. (2010). “An update on the health effects of tomato lycopene”, Annu Rev Food Sci Technol; 1:189-210.
  • Willis, F. (2007). Hipertensión. In Tratado de medicina de urgencias pediátricas (pp. 428–432). Elsevier.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.