Na czym polega rozejście mięśnia prostego brzucha?

Na czym polega rozejście mięśnia prostego brzucha?

Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2021

Rozejście mięśnia prostego brzucha oznacza, że mięśnie w mięśniu prostym brzucha oddzielają się od innych. To zmiana, którą należy leczyć, ponieważ może prowadzić do wystąpienia komplikacji w późniejszym życiu, takich jak ból dolnej części pleców oraz dysfunkcji dna miednicy.

Czy niedawno rodziłaś lub przechodziłaś operację jamy brzusznej? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na to pytanie i zauważyłaś zapadnięcie lub wybrzuszenie w obszarze brzucha, możesz cierpieć na rozejście mięśnia brzucha prostego.

Jednak nie musisz się martwić, ponieważ schorzenie tego rodzaju jest wyleczalne. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Na czym polega rozejście mięśnia prostego brzucha?

Rozejście mięśnia prostego brzucha pojawia się, gdy dwa mięśnie proste brzucha oddzielają się od siebie. To mięśnie umieszczone na zewnątrz ściany brzusznej (innymi słowy, Twój sześciopak).

W normalnych okolicznościach takie mięśnie są połączone linią biegnącą przez ich środek, kresą białą. Ta linia biegnie od klatki piersiowej do wzgórka łonowego.

Jednak niektóre traumatyczne warunki mogą sprawić, że stan kresy białej może się pogorszyć, a ona sama może osłabnąć i przestać działać. To sprawia, że mięśnie oddzielają się od siebie.

Rozejście mięśnia prostego brzucha
Rozejście mięśnia prostego brzucha pojawia się, gdy mięśnie proste brzucha oddzielają się od siebie. Należy leczyć to zaburzenie, ponieważ może prowadzić do wystąpienia komplikacji.

W najgorszych przypadkach rozejście mięśnia prostego brzucha można zobaczyć gołym okiem. Wygląda jak wybrzuszenie lub zapadnięcie na środku brzucha. To problem, który trzeba rozwiązać nie tylko ze względów estetycznych. Wpływa na to fakt, że może takie rozejście może stanowić objaw innego znaczącego problemu.

Mięsień prosty brzucha stanowi część ściany brzucha. Ten mięsień pomaga regulować ciśnienie wewnątrz brzucha oraz ściska wnętrzności znajdujące się w klatce piersiowej. Jeśli zabraknie tych dwóch procesów, może pojawić się ból dolnej części pleców lub zaburzenia działania dna miednicy.

Co je wywołuje?

Za dwie główne przyczyny rozejścia mięśnia prostego brzucha uznajemy ciążę oraz operację brzucha. Naturalne rozciąganie się brzucha podczas ciąży jest całkowicie normalne. U każdej kobiety w ciąży, która znajduje się w trzecim trymestrze, wystąpi rozejście mięśnia prostego brzucha. To niezbędny proces, który pozwala dziecku rosnąć.

Jednak u wielu kobiet rozejście pozostaje poszerzone do ośmiu tygodni po porodzie. Co więcej, jeśli nie będzie leczone, może nawet utrzymywać się do roku.

Dwie na trzy kobiety cierpiące na to schorzenie będą zmagały się również z dysfunkcją dna miednicy. Takie problemy, jeśli zostaną pozostawione same sobie, będą z czasem się pogarszały.

Jednak problem ten nie dotyka jedynie kobiet. Mężczyźni również mogą cierpieć z powodu rozejścia mięśnia prostego brzucha. Może pojawiać się ono w wyniku operacji brzucha, złych technik ćwiczeń z obciążeniem lub zwiększonej wagi ciała.

Skąd masz wiedzieć czy masz rozejście mięśnia prostego brzucha?

Najlepszy sposób na zdiagnozowanie tego zaburzenia to udanie się do lekarza. Jednak możesz podjąć kilka kroków, które pomogą Ci dowiedzieć się czy cierpisz z powodu tego problemu.

Kobieta z bólem brzucha - rozejście mięśnia prostego brzucha
Jeśli cierpisz na rozejście mięśnia prostego brzucha, musisz udać się do lekarza. Potwierdzi diagnozę wykonując różne badania, po czym dobierze właściwy sposób leczenia.

Jak rozpoznać objawy?

  • Po pierwsze połóż się na brzuchu i spojrzyj na swój brzuch.
  • Czy widzisz zagłębienie na środku swojego brzucha?
  • Następnie połóż palce pod pępkiem i przesuwaj je w dół do wzgórka łonowego.
  • Czy Twoje palce zapadają się, czy też tkanka Twojego brzucha jest napięta?
  • Utrzymując tą samą pozycję postaraj się zakasłać.
  • Czy Twój brzuch pozostaje płaski, czy też widzisz, że coś z niego wystaje?

Jeśli podczas tego badania zauważysz wybrzuszenie lub Twoje palce zapadną się, albo też Twój żołądek wybrzuszy się, gdy będziesz kasłać, możesz mieć rozejście mięśnia prostego brzucha. Oznacza to, że istnieje brak równowagi w ciśnieniu wewnątrz żołądka.

W jaki sposób można je leczyć?

Chociaż nie można ochronić się przed wystąpieniem tego zaburzenia, to można je leczyć, aby nie dopuścić do dalszych uszkodzeń. Rozejście mięśnia brzucha prostego leczy się stosując zintegrowany program, stworzony aby układać, łączyć i wzmacniać mięśnie głębokie Twojego ciała.

Podczas leczenia musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak oddychanie, postawa, kontrola nad ciałem oraz praca nad kontrolą dna miednicy.

Nie poleca się wykonywać ćwiczeń o wysokiej intensywności, takich jak aerobik i bieganie, ani tradycyjnych ćwiczeń mięśni brzucha, podczas których napinasz swoje mięśnie. Wszystko dlatego, że zwiększają one ciśnienie w brzuchu i wywierają nacisk na mięśnie dna macicy.

Kobieta ćwicząca brzuch
Do terapii rozejścia mięśnia prostego brzucha można włączyć brzuszki hipopresyjne. Jednak aby wykonać je w prawidłowy sposób, musisz poprosić o pomoc profesjonalistę.

Warto odwiedzić lekarza, który będzie w stanie dobrać odpowiednią terapię. Po takiej konsultacji będziesz w stanie rozpocząć swój spersonalizowany plan leczenia.

 Twój terapeuta będzie wykorzystywał wiele ćwiczeń z różnych dyscyplin. Mogą być to ćwiczenia hipopresyjne, oddechowe oraz ćwiczenia dna macicy.

Chodzi o to, abyś odzyskała swoją figurę i uniknęła wszelkich komplikacji związanych z rozejściem mięśnia prostego brzucha. Takie ćwiczenia pomogą Ci również poprawić świadomość własnego ciała i będziesz w stanie wyrobić w sobie dobre nawyki związane ze swoją postawą oraz sposobem poruszania się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sperstad JB, Tennfjord MK, Hilde G, Ellström-Engh M, Bø K. Diastasis recti abdominis during pregnancy and 12 months after childbirth: prevalence, risk factors and report of lumbopelvic pain. Br J Sports Med. 2016;50(17):1092–1096. doi:10.1136/bjsports-2016-096065
  • Thabet AA, Alshehri MA. Efficacy of deep core stability exercise program in postpartum women with diastasis recti abdominis: a randomised controlled trial. J Musculoskelet Neuronal Interact. 2019;19(1):62–68.
  • Akram, J., & Matzen, S. H. (2014). Rectus abdominis diastasis. Journal of Plastic Surgery and Hand Surgery. Informa Healthcare. https://doi.org/10.3109/2000656X.2013.859145
  • Brauman, D. (2008). Diastasis recti: Clinical anatomy. Plastic and Reconstructive Surgery122(5), 1564–1569. https://doi.org/10.1097/PRS.0b013e3181882493
  • Michalska, A., Rokita, W., Wolder, D., Pogorzelska, J., & Kaczmarczyk, K. (2018). Diastasis recti abdominis – A review of treatment methods. Ginekologia Polska. Via Medica. https://doi.org/10.5603/GP.a2018.0016
  • Nahabedian MY. Management Strategies for Diastasis Recti. Semin Plast Surg. 2018;32(3):147–154. doi:10.1055/s-0038-1661380

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.