Na czym polega przeszczep serca i jakie są jego etapy?
Przeszczep serca to operacja, w trakcie której zdrowe serce dawcy zastępuje chory organ biorcy. Zabieg ten jest zwykle wykonywany, gdy wszystkie inne dostępne metody leczenia pacjenta nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Stan osoby chorej szybko pogarsza się, powodując niewydolność serca.
Przeszczep serca to skomplikowana operacja. Jeśli jednak procedura jest przeprowadzona prawidłowo, wskaźnik przeżywalności jest wysoki.
Ogólnie rzecz biorąc, lekarze muszą wykonać przeszczep serca w ciągu czterech godzin od jego pobrania z ciała dawcy. Dlatego też ośrodki transplantacyjne zazwyczaj dysponują tymi organami uzyskanymi od dawców ze swojego bezpośredniego sąsiedztwa.
Powody, dla których przeszczep serca może być dla osoby chorej niezbędny
Jak wspomnieliśmy powyżej, specjaliści wykonują przeszczep serca tylko wtedy, gdy inne leki, a nawet operacje nie powiodły się. Jeśli chodzi o dorosłych, istnieje wiele chorób, które mogą powodować różnego rodzaju niewydolność serca. Najważniejsze z nich to:
- Problemy z tętnicami wieńcowymi lub zastawkami serca
- Kardiomiopatia lub osłabienie mięśnia sercowego
- Wrodzone problemy z sercem
- Komorowe zaburzenia rytmu serca
- Amyloidoza
W przypadku dzieci najczęstszymi problemami są wrodzone wady serca lub też kardiomiopatie. W takich przypadkach większość z nich występuje wkrótce po urodzeniu lub we wczesnym dzieciństwie.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Sztuczne serce: nadzieja dla pacjentów bez dawców
Schemat postępowania podczas operacji
Jest to zabieg na otwartym sercu, a sama procedura przeszczepu trwa kilka godzin. Ponadto, jeśli u tego pacjenta były przeprowadzane już wcześniej jakieś operacje serca, sam proces będzie bardziej skomplikowany i potrwa dłużej.
Podczas zabiegu, oprócz rzecz jasna znieczulenia ogólnego, niezbędny jest także aparat do zapewnienia krążenia pozaustrojowego. Dzięki temu krew pacjenta wciąż pozostaje bogata w tlen i krąży poprawnie w organizmie.
Lekarz, poprzez specjalne nacięcie w klatce piersiowej, otworzy klatkę piersiową, aby następnie dostać się do samego serca. Po usunięciu chorego organu i włożeniu serca dawcy, chirurg połączy następnie naczynia krwionośne. Następnie specjaliści przywrócą przepływ krwi.
W niektórych przypadkach lekarze czasami muszą wykonać przeszczep wielonarządowy. Innymi słowy, przeszczepiają podczas tego samego zabiegu także inny organ, taki jak płuco, wątrobę lub nerkę. Oczywiście w tym samym czasie co przeszczep serca.
Przeszczep serca – co się dzieje po operacji?
Po operacji przeszczepu serca ważne jest, aby stale monitorować i kontrolować postępy pacjenta. Jest to bardzo ważna kwestia. Zwłaszcza że organizm może faktycznie odrzucić wszczepiona mu serce.
Na przykład główne objawy odrzucenia przeszczepu są następujące:
- Trudności w oddychaniu
- Gorączka i zmęczenie
- Przybranie na wadze
- Niewystarczająca ilość oddawanego dziennie moczu
Aby bezpiecznie określić możliwe odrzucenie, lekarze wykonują biopsje serca. Ponadto liczba takich biopsji będzie się zmniejszać w miarę upływu czasu. Obejmuje to włożenie specjalnego urządzenia do żyły biegnącej w kierunku serca w celu pobrania próbki tkanki tego organu. Następnie uzyskany tak wycinek zostanie przekazany do badania.
Oprócz odrzucenia istnieje szereg dodatkowych zagrożeń, które mogą narazić pacjenta na ryzyko. Należą do nich między innymi:
- Problemy z tętnicami wieńcowymi. Tętnice w okolicy serca mogą stać się grube i stwardnieć. W rzeczywistości stan ten może także spowodować allogeniczną chorobę naczyniową wskutek przeszczepu serca.
- Skutki uboczne stosowania leków, zwłaszcza leków immunosupresyjnych.
- Rak. Ponadto leki immunosupresyjne mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów.
- Infekcje. Immunosupresanty zwiększają ryzyko infekcji.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zdrowe serce u kobiet – 7 istotnych produktów
Urządzenia wspomagające pracę komór serca
Warto również wspomnieć, że dla przeszczepu serca istnieje także wiele dodatkowych opcji alternatywnych. Są one skierowane do osób, które z różnych powodów nie mogą poddać operacji.
Dla wielu pacjentów bardzo dobrym rozwiązaniem jest urządzenie wspomagające komorę (VAD) jako forma leczenia długoterminowego. Jest to po prostu mechaniczna pompa wszczepiona do klatki piersiowej. Pomaga ona sercu pompować krew z komór do reszty ciała.
Ponadto niektórzy pacjenci używają tych urządzeń tymczasowo, czekając po prostu na przeszczep serca.
I na koniec, jeśli urządzenie wspomagające komorę nie jest wystarczające, ale pacjent jest w stanie gotowości do operacji, specjaliści mogą rozważyć użycie całkowicie sztucznego serca. W rzeczywistości to urządzenie działa poprzez zastępowanie komór serca i może być naprawdę pomocne.