Mycoplasma genitalium - nieznana choroba przenoszona drogą płciową
Mycoplasma genitalium to bakteria atakująca drogi moczowe, która przenosi się poprzez kontakty seksualne. W przeciwieństwie do innych bakterii przenoszonych drogą płciową penetracja nie jest warunkiem zakażenia, wystarczy inna forma kontaktu.
Pierwsze wzmianki o Mycolplasma genitalium pochodzą z 1983 roku. Wówczas wyodrębniono te bakterie i je zidentyfikowano. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku dochodzi na świecie do 448 milionów zakażeń.
Bakterie te odpowiedzialne są za 25 do 30 % zapaleń cewki moczowej u mężczyzn. Choroba ta dotyczy też kobiet, ale brak tutaj danych statystycznych. Pewne badania podają jednak, że Mycolplasma genitalium jest tak powszechna jak chlamydia i powszechniejsza niż rzeżączka.
Chociaż leczy się ją antybiotykami, brytyjscy naukowcy alarmują, że wskaźniki zachorowań rosną, gdyż bakteria uodparnia się na ich działanie.
Mycoplasma genitalium: co warto wiedzieć
Objawy
Mycolplasma genitalium nie zawsze daje objawy, więc można być nosicielem i o tym nie wiedzieć. Objawy infekcji różnią się także zależnie od płci.
Objawy u kobiet
- Upławy
- Ból przy stosunku
- Krwawienie z pochwy
- Ból w miednicy i podbrzuszu
Objawy u mężczyzn
- Wodnista wydzielina z penisa
- Pieczenie i swędzenie penisa
- Ból przy oddawaniu moczu
Czytaj teraz: Mycoplasma genitalium: przyczyny, objawy i leczenie
Konsekwencje Mycoplasma genitalium
Mycolplasma genitalium może powodować różne dolegliwości układu moczowego. U kobiet może natomiast przenieść się do szyjki macicy.
Główne powikłania u kobiet:
- Dyspareunia
- Dyzuria
- Ból w miednicy
- Zapalenie cewki moczowej
- Upławy
- Krwawienie
Główne powikłania u mężczyzn:
- Ból jąder
- Zapalenie prostaty
- Zapalenie cewki moczowej
- Reumatyzm
- Niepłodność
Czytaj teraz: Wirusy a bakterie – najważniejsze różnice między nimi
Wykrywanie Mycoplasma genitalium
Konwencjonalne metody wykrywania bakterii nie są zbyt skuteczne w przypadku My colplasma genitalium, gdyż bakteria ta namnaża się wolno i posiew może trwać miesiącami. Jednak nowe badania molekularne pozwalają na wykrywanie tego patogenu szybko i dokładnie.
W tym celu pobiera się próbkę wydzieliny z penisa lub pochwy i wysyła do laboratorium, gdzie ustala się obecność DNA bakterii, co pozwala określić, jaki antybiotyk najskuteczniej zadziała.
Leczenie i profilaktyka
Mycolplasma genitalium można wyleczyć antybiotykami, chociaż pojawiły się już odporne na nie mutacje. Najlepszą formą profilaktyki jest stosowanie prezerwatyw, chociaż nie są one całkowicie skuteczne, gdyż bakteria może być przenoszona nawet podczas pieszczot.
Jeśli zaobserwujesz u siebie wspomniane objawy, udaj się do lekarza. Odpowiednie leczenie zapobiega bowiem późniejszym komplikacjom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Asymptomatic urethral infection in male sexually transmitted disease clinic attendees. Yu JT, Tang WY, Lau KH, Chong LY, Lo KK. Int J STD AIDS. 2008 Mar; 19(3):155-8.
- Mycoplasma genitalium: another important pathogen of nongonococcal urethritis. Deguchi T, Maeda S. J Urol. 2002 Mar; 167(3):1210-7.
- Mycoplasma genitalium: An emerging sexually transmitted pathogen. Sunil Sethi, Gagandeep Singh, Palash Samanta, and Meera Sharma. Department of Medical Microbiology, Postgraduate Institute of Medical Education & Research, Chandigarh, India. 2012 Dec; 136(6): 942–955.
- Mycoplasma genitalium: the aetiological agent of urethritis and other sexually transmitted diseases. Jensen JS1. Mycoplasma Laboratory, Statens Serum Institut, Copenhagen, Denmark. (2004). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14678525
- Macrólidos – enfermedades infecciosas. Retrieved from https://www.msdmanuals.com/es-es/professional/enfermedades-infecciosas/bacterias-y-f%C3%A1rmacos-antibacterianos/macr%C3%B3lidos