Muchy - jak je odstraszyć domowymi sposobami
Muchy to wyjątkowo denerwujące owady. Nieustannie próbujemy się ich pozbyć. One jednak zawsze znajdują sposób, żeby usiąść w jak największej ilości miejsc w naszym domu.
Obecność much jest związana czasem z niewystarczającą dbałością o czystość w mieszkaniu. Najczęściej natomiast przyciąga je po prostu obecność jedzenia lub jego resztek znajdujących się w koszu.
Nieprzyjemny widok much nie jest jednak głównym ani jedynym problemem. Muchy mogą bowiem przenosić szkodliwe mikroorganizmy i pozostawiać je na Twoim jedzeniu.
Spożywanie takiego jedzenia oznacza ryzyko zakażenia wieloma różnymi chorobami. Dlatego też warto jest chronić swoje otoczenie przez muchami. Spróbuj to zrobić stosując jeden z naturalnych sposobów, jakie dziś proponujemy.
1. Woreczki z wódką
Jedną z ciekawszych metod odstraszania much jest zawieszenie foliowych woreczków z wódką w obszarach, w których mają one tendencję do gromadzenia się.
Woreczki z wódką wydzielają nieznośny dla much zapach. Działają również jak pryzmat, w którym załamują się promienie słoneczne. Ten efekt optyczny utrudnia muchom latanie, dlatego natychmiast zmieniają one kurs.
Jeśli nie chcesz, aby muchy siadały na Twojej skórze, możesz po prostu przetrzeć ją wódką. Z pewnością je wówczas odstraszysz.
2. Bazylia na muchy
Właściwości bazylii sprawiają, że doskonale nadaje się ona do odstraszania owadów. Bazylia wydziela zapach, który odstrasza owady. Jak tylko go poczują, natychmiast będą chciały się oddalić.
Najlepszym pomysłem jest posadzenie bazylii w kilku miejscach w ogrodzie. Jeśli natomiast potrzebujesz szybkiego rozwiązania, zrób napar z bazylii i spryskaj nim miejsca, do których często zlatują się muchy.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Olejek z cytroneli – niezastąpiony na komary, wszy i pchły!
3. Olejek lawendowy
Olejek lawendowy ma silny zapach, którzy działa kojąco na człowieka, ale odstraszająco na muchy i inne owady.
Jeśli posadzisz lawendę w swoim ogrodzie lub w doniczce, nie tylko skorzystasz z jej relaksacyjnych właściwości, ale również pozbędziesz się denerwujących much.
Możesz również kupić olejek lawendowy i spryskać nim miejsca, w którym często pojawiają się muchy. Rozcieńcz kilka do kilkunastu kropli olejku lawendowego w dwóch szklankach wody. Następnie użyj spryskiwacza do rozpylenia roztworu w miejscach, które chcesz chronić przed obecnością much.
4. Olejek z eukaliptusa
Olejek z eukaliptusa ma wiele zastosowań medycznych, szczególnie w leczeniu chorób układu oddechowego. Jego właściwości pomagają oczyścić organizm, kiedy cierpimy na zapalenie płuc, astmę lub kiedy po prostu jesteśmy przeziębieni.
Oprócz zastosowań leczniczych, olejek z eukaliptusa doskonale się nadaje do dezynfekcji domu. Ma on bowiem właściwości antybakteryjne i zapobiega rozwijaniu się m. in. much i mrówek.
Zmieszaj nieco olejku eukaliptusowego z ciepłą wodą i rozpyl mieszankę w miejscach, do których często przylatują muchy lub gdzie przechodzą, bądź gromadzą się mrówki.
5. Czosnek
Czosnek ma charakterystyczny, ostry zapach, który skutecznie odstrasza muchy w domu. Może nie jest to najprzyjemniejszy aromat, ale z pewnością jest to jeden z najbardziej skutecznych naturalnych środków na muchy.
Aby odstraszyć owady, połóż kilka ząbków czosnku w miejscach, gdzie znajduje się jedzenie – w kuchni, jadalni czy spiżarce. W miejscach najbardziej problematycznych umieść świeżo pokrojony czosnek, aby jego zapach był bardziej intensywny.
6. Ocet jabłkowy
Kwasowe składniki octu jabłkowego są kolejnym skutecznym rozwiązaniem na owady. Jest to metoda w stu procentach naturalna i nieszkodliwa dla środowiska, w przeciwieństwie do środków chemicznych, które możesz kupić w sklepie.
Dzięki swoim właściwościom, ocet jabłkowy odstrasza owady oraz odkaża powierzchnie, które nim przecierasz.
Doraźnie możesz rozpylać ocet jabłkowy bezpośrednio na owady. Najlepiej jednak jest odstraszać je, umieszczając miseczki z tym płynem w różnych punktach domu i ogrodu.
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Ocet w ogrodzie – 7 form zastosowania
7. Goździki i pomarańcza na muchy
Naturalny zapach pomarańczy to jednocześnie środek na odstraszanie komarów oraz odświeżacz powietrza. Silny aromat goździków połączony z zapachem cytrusów jest bardzo przyjemny dla człowieka. Jest on jednak nie do zniesienia dla insektów.
Weź małą garść goździków i wbij je w skórkę całej pomarańczy. Umieść pomarańczę z goździkami w miejscu, do którego często przylatują muchy.
Wypróbuj te naturalne sposoby na odstraszenie much. Zobaczysz, że nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na drogie środki chemiczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Frances, S. P., Rigby, L. M., & Chow, W. K. (2014). Comparative Laboratory and Field Evaluation of Repellent Formulations Containing Deet and Lemon Eucalyptus Oil Against Mosquitoes in Queensland, Australia1. Journal of the American Mosquito Control Association, 30(1), 65–67. https://doi.org/10.2987/13-6366.1
- Maiia, M. F., & Moore, S. J. (2011, March 15). “Plant-based insect repellents: A review of their efficacy development and testing”. Malaria Journal, 10(1), S11
- Choi, W. S., Park, B. S., Ku, S. K., & Lee, S. E. (2002). “Repellent activities of essential oils and monoterpenes against Culex pipiens pallens”. Journal of the American Mosquito Control Association, 18(4), 348-351
- Quiceno, J., Bastidas, X., Rojas, D., & Bayona, M. (2010). La mosca doméstica como portador de patógenos microbianos, en cinco cafeterías del norte de Bogotá. Revista U.D.C.A Actualidad & Divulgación Científica, 13(2), 23-29.
- LACHANCE, S., & GRANGE, G. (2013). Repellent effectiveness of seven plant essential oils, sunflower oil and natural insecticides against horn flies on pastured dairy cows and heifers. Medical and Veterinary Entomology, 28(2), 193–200. https://doi.org/10.1111/mve.12044
- ZHOU, H., CHEN, J., LIU, Y., Francis, F., Haubruge, E., Bragard, C., SUN, J., & CHENG, D. (2013). Influence of Garlic Intercropping or Active Emitted Volatiles in Releasers on Aphid and Related Beneficial in Wheat Fields in China. Journal of Integrative Agriculture, 12(3), 467–473. https://doi.org/10.1016/s2095-3119(13)60247-6
- Spies, J. M., & Liburd, O. E. (2019). Comparison of Attractants, Insecticides, and Mass Trapping for Managing Drosophila suzukii (Diptera: Drosophilidae) in Blueberries. Florida Entomologist, 102(2), 315. https://doi.org/10.1653/024.102.0205
- Corrales Castillo, J., Rodríguez Arrieta, A., Villalobos Moya, K., Hernández Villalobos, S., & Alvarado Rodríguez, O. (2018). Evaluación de tres extractos naturales contra Bemisia tabaci en el cultivo del melón, Puntarenas, Costa Rica. Agronomía Costarricense, 42(2). https://doi.org/10.15517/rac.v42i2.33781