Moskitiery: do czego służą, ich rodzaje i cechy
Wentylacja domu latem jest bezpieczniejsza, jeśli stosuje się moskitiery. Kiedy otwierasz okna i drzwi balkonowe, aby wpuścić powietrze, nieumyślnie otwierasz również przejście komarom, muchom i innym insektom.Ale dzięki siatce, która zapobiega ich przedostawaniu się, utrzymasz odpowiednią temperaturę i ochronisz się przed ukąszeniami.
Istnieje kilka rodzajów moskitiery, a wybór zależy od cech, które najlepiej pasują do Twojego domu. Aby kupić odpowiedni produkt, musisz wiedzieć trochę więcej na ten temat.
Czym są moskitiery?
Są to ramki z siatką lub kratki o bardzo gęstych oczkach, najlepiej w odległości milimetra lub kilku milimetrów od siebie. Służą do zabezpieczania domów przed przechodzeniem szkodników podczas przewietrzania, otwierania drzwi i okien.
Zazwyczaj produkuje się je z włókna szklanego pokrytego PVC, ale istnieje wiele innych materiałów, które się do tego wykorzystuje.
Moskitiery pomagają ograniczyć korzystanie z repelentów i pozwalają korzystać z wentylacji i naturalnego światła. Ale to nie jedyne zastosowania. Ze względu na różnorodność modeli niektóre idealnie spełniają również funkcję blokowania przejścia zwierzętom domowym.
Może Cię zainteresować również ten temat: Dlaczego komary gryzą i kto jest najbardziej narażony?
Jakie rodzaje moskitier są dostępne na rynku?
Moskitiery już dawno przestały być tylko tkaninami uszytymi w kształcie stożka i zwisającymi z sufitu, zwłaszcza nad łóżkiem. Ten rodzaj stosowano od dawna do zapobiegania ukąszeniom owadów przenoszących choroby określone przez Biuro Regionalne obu Ameryk Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia.
Obecnie można znaleźć moskitiery w różnych modelach w zależności od pomieszczenia domu, w którym chcesz je zainstalować. Możesz dobrać do dekoracji, która najbardziej Ci pasuje do wnętrza a także według funkcji, jakie ma spełniać siatka. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
1. Moskitiery przesuwane
Najczęściej montuje się je w drzwiach i oknach wychodzących na zewnątrz. Składają się z aluminiowej ramy zaprojektowanej tak, aby dopasować się do otworu, w którym zostanie zamontowana.
Dwa dolne łożyska ułatwiają przesuwanie tego typu moskitier, które poruszają się po poziomych szynach. Ich montaż nie przedstawia większych trudności, wystarczy dobrze wykonać pomiary i przymocować je do ramy.
Czasami rama ma tendencję do wypaczania się pod wpływem ciepła lub ciągłego użytkowania. Aby temu zapobiec, montuje się regulowane kółka, które wyeliminują niedoskonałości.
2. Stałe konstrukcje
Chodzi o standardowe moskitiery, które zwykle mają też najniższe ceny. Początkowo montowano je tylko w oknach, ale niektóre konstrukcje pozwalają również na ich umieszczenie w zewnętrznych drzwiach wejściowych. Różnią się od pozostałych tym, że nie instaluje się ich tylko o określonej porze roku: montuje się je na stałe.
Do konstrukcji ramy, łączenia narożników, mocowania gumy i włókna szklanego używa się odpowiednich profili. Dodatkowy montaż filtrów przydaje się w przypadku dużego zanieczyszczenia w okolicy. Z wyglądu przypominają moskitiery przesuwane, ale nie posiadają łożysk.
Ponieważ są montowane na stałe, należy je umieszczać w miejscach, z których nie trzeba ich później usuwać. Na przykład w magazynach, piwnicach lub w garażu. Wystarczy je wcisnąć w ramę, przykręcić lub unieruchomić za pomocą wsporników.
3. Rolowane
Być może najbardziej poszukiwane na rynku, ponieważ używasz ich tylko wtedy, gdy tego potrzebujesz. Oznacza to, że zimą można je łatwo zwinąć.
Te moskitiery wysuwa się z rolki, którą montuje się nad oknem lub drzwiami. W swojej konstrukcji przypominają nieco żaluzje, które podnosi się lub opuszcza poprzez boczne ramy okien. Ułatwiają to prowadnice umocowane po obu stronach, przeznaczone do przesuwania siatki.
4. Rozkładane
Ich mechanizm polega na rozciąganiu moskitiery od dołu do góry za pomocą szyn samych żaluzji. W tym modelu żaluzja pozostaje w jednej części okna, a w pozostałej znajduje się siatka.
5. W formie zasłon
Stosuje się je wyłącznie na drzwi. Wykonane są z klasycznej siateczki, wspornika i uchwytu przymocowanego do dwóch części tkaniny. Dzięki metodzie zamykania na rzepy siatkę można zamykać, aby szkodniki nie przechodziły przez otwór.
6. Namagnesowane lub samoprzylepne moskitiery
Trzymają się jak magnes. Instaluje się je od środka i nie wymagają skomplikowanego montażu. Nie da się ich rozwijać ani przesuwać paneli, aby wejść lub wyjść przez drzwi balkonowe.
7. Plisowane
Akordeonowy kształt moskitiery przeciw komarom ułatwia jej zwinięcie. Są przymocowane na jednym końcu ramy. To najnowocześniejszy model moskitier idealny na okna i drzwi, które musimy często otwierać lub przechodzić.
Aby je złożyć lub rozsunąć, wystarczy poziomy ruch, zawsze zwracając uwagę na kierunek prowadnic. Są lekkie i choć wydaje się, że zajmują sporo miejsca, po zsunięciu zajmują niewielką przestrzeń.
Poleca się je szczególnie do domów osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich lub tam, gdzie znajdują się wózki dziecięce, ponieważ nie mają barierek na podłodze.
8. Moskitiery z rzepem
Sprzedawane w celu pokrycia wszelkiego rodzaju otworów. Montaż jest prosty: przecinasz tkaninę i przyklejasz rzep do ramy, a następnie mocujesz siatkę.
9. Z drzwiami na zawiasach
Są to właściwie drugie drzwi składające się z aluminiowej ramy i zawiasów otwieranych na zewnątrz. Montaż polega na przymocowaniu drzwi z siatki do listwy.
10. Wykonane na miarę
Są wykonane na miarę otworu okiennego. Dlatego ma zastosowanie w przypadkach, gdy ramy nie mają konwencjonalnych lub standardowych rozmiarów. Chociaż są specjaliści od ich montażu, w sklepach oferuje się też zestawy do samodzielnego montażu, jeśli mamy pewne umiejętności.
Możesz też przeczytać ten interesujący materiał: Choroby przenoszone przez komary – poznaj je!
Zalety moskitiery
Moskitiery, oprócz powstrzymywania owadów, zapewniają szereg korzyści, które przedstawiamy poniżej:
- Ochrona: Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, możesz otwierać okna bez obawy narażenia dzieci lub zwierząt na niebezpieczeństwo. Pamiętaj, że siatka ogranicza również ich dostęp na zewnątrz.
- Prywatność: z zewnątrz nie można zobaczyć, co dzieje się w domu, ze względu na barierę, jaką przedstawia siatka.
- Oszczędność energii: przy otwartych oknach lub oknach balkonowych latem włączanie klimatyzacji nie jest konieczne.
- Dbanie o zdrowie: chodzi o alergie. Siatki są bowiem w stanie zatrzymywać kurz, dzięki czemu oszczędzasz czas i siły przeznaczone na sprzątanie.
- Trwałość: dziś moskitiery są produkowane z bardzo wytrzymałego materiału i są odporne na działanie promieni słonecznych. To wyjątkowa inwestycja i nie musisz martwić się o części zamienne.
Wady moskitiery
Ogólnie rzecz biorąc, zalety moskitier stanowczo przewyższają ich wady. Istnieje jednak kilka wad, których nie można zignorować.
Chodzi o to, że albo je otwierasz albo zamykasz, ale moskitier nie należy zostawiać pół otwartych. Wtedy do niczego nie służą. Tylko dobrze zamknięte gwarantują, że owady nie przedostaną się do środka. W oknach podwójnych o małych przestrzeniach nie można ich jednak zainstalować, ponieważ niezbędna jest minimalna powierzchnia 45 milimetrów.
Certyfikacja i konserwacja moskitier
Znając cechy i rodzaje moskitier dostępnych na rynku, łatwiej jest wybrać ten model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Nie chodzi o zakup pierwszego z brzegu, który Ci oferują, ale o wybranie takiego, którego funkcje odpowiadają temu, czego potrzebujesz dla swojego domu.
Sprawdź również u konsultanta ds. sprzedaży, czy produkt jest wykonany z tkanin chroniących przed pyłkami, roztoczami i zanieczyszczeniami. Kluczową informacją jest upewnienie się, czy moskitiery posiadają certyfikat Europejskiego Centrum Fundacji Badań nad Alergią (ECARF).
Na koniec nie zapominaj, że moskitiery należy okresowo czyścić. Zwilż je szmatkę z wodą z mydłem, przetrzyj siatkę, a następnie spłucz i osusz. W ten sposób usuwasz brud i kurz.
Postaw na profilaktykę i odpowiednio wcześnie zadbaj o montaż moskitiery. Nie pozwól, aby w środku lata zaskoczyły cię irytujące komary.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Oficina Regional para las Américas de la Organización Panamericana de la Salud. Diez enfermedades transmitidas por vectores que ponen en riesgo a la población de las Américas. OPS. Estados Unidos. https://www.paho.org/hq/index.php?option=com_content&view=article&id=9438:2014-10-vector-borne-diseases-that-put-population-americas-at-risk&Itemid=135&lang=es#:~:text=mediateam%40paho.org-,Diez%20enfermedades%20transmitidas%20por%20vectores%20que%20ponen%20en%20riesgo%20a,el%20virus%20del%20Nilo%20Occidental.
- González L. Alergias y el sistema inmune: una revisión desde el aula. Revista Facultad de Ciencias de la Salud (Udes). Vol 1. Colombia; 2014. https://journalhealthsciences.com/index.php/UDES/article/view/7