Monstera - 6 wskazówek dotyczących pielęgnacji
Monstera to piękna roślina z dużymi i fascynującymi liśćmi, obszernymi korzeniami i urzekającym kwiatem. Ta południowoamerykańska roślina zyskuje na popularności dzięki swojej estetyce i elementarnej pielęgnacji, której wymaga. Powszechne było umieszczanie jej w zacienionych przestrzeniach ogrodów, ale teraz panuje trend na hodowanie jej w doniczkach w domu.
W dziedzinie profesjonalnej dekoracji gatunek zyskał sobie miejsce. Jest nawet używany jako element scenografii telewizyjnej i na okładkach magazynów.
W sieciach społecznościowych wyróżniają się również filmy dotyczące tych okazów. Jak dbać o tę słynną roślinę i sprawić, by dobrze rosła? Zapraszamy do zapoznania się z sześcioma wskazówkami.
Monstera – tropikalne piękno
Tropikalny aspekt monstery jest silnym powodem, aby preferować ją jako roślinę ozdobną. Oczywistą opcją jest postawienie jej na patio, w ogrodzie lub na balkonie. Jak się jednak okazuje, możesz też trzymać te duże rośliny w pomieszczeniach.
Jak wskazuje tekst z Uniwersytetu w Maladze, dobrze rozwijają się w temperaturach od 20°C do 30°C, w cieniu i przy wysokiej wilgotności. Publikacja odwołuje się do atrakcyjności liści, co promuje ich wykorzystanie jako elementu dekoracyjnego.
W związku z tym ID Plantae (cyfrowy leksykon roślin) twierdzi, że gatunek ten jest często wybierany na przykład do dekoracji budynków mieszkalnych i firmowych, kurortów i hoteli. Ponadto często spotyka się je w projektach ogrodów, parków i terenów zielonych, gdzie roślina zajmuje rabaty kwiatowe czy też zdobi podnóże większego drzewa.
Cyfrowy leksykon roślin podkreśla, że zastosowanie gatunku we wnętrzach wynika z jego imponującego wyglądu i poczucia świeżości, które wnosi.
Monstera
Wirtualny zielnik zachodniej części Morza Śródziemnego opisuje monsterę jako wieloletnią, solidną roślinę o dużych zielonych liściach w kształcie serca, które są podzielone i mają duże dziury.
Liście te przypominają również żebra. W popularnym slangu jest również nazywana ceriman, ale jej naukowa nazwa to Monstera deliciosa.
Należy do rodziny Araceae i ma kwiat, który kwitnie od maja do października. Jest biały i ledwie przekracza 20 centymetrów długości.
Roślina ma grube korzenie, wręcz zawieszone w powietrzu, zdolne do utrzymania się na podporach i przypominające winorośl. Oczywiście w takich przypadkach konieczne jest dodanie podpórki, która pomoże jej stać prosto.
Przeczytaj również: Rajski ptak – charakterystyka i pielęgnacja rośliny
Monstera – wskazówki dotyczące pielęgnacji
Okazy Cerimana nie są trudne w pielęgnacji, chociaż należy monitorować pewne warunki ich rozwoju. Oto kilka wskazówek, które pomogą roślinie dobrze się rozwijać.
1. Umiarkowane podlewanie
Dotknij glebę, aby sprawdzić, czy jest wilgotna. Jeśli tak, pomiń podlewanie. Jeśli jest sucho, podlewaj bez tworzenia kałuży.
Najlepiej użyć do tego celu doniczki z dziurami na spodzie. Podczas zimnych pór roku wystarczy podlewać co tydzień, podczas gdy w gorących porach roku lub w bardzo suchych środowiskach, konieczne jest zwiększenie częstotliwości do kilku razy w tygodniu.
Niektórzy nie uważają za stosowne spryskiwać wodą liści cerimanu. Inni z kolei bronią tej praktyki, uważając ją za odpowiedni sposób nawodniania i dobrą metodę zapobiegania zarazom.
2. Oświetlenie i odpowiednia temperatura
Kiedy zostawiasz roślinę na zewnątrz, pozwól jej stać w cieniu lub tam, gdzie słońce nie dociera do niej bezpośrednio. Pomaga to uzyskać kwiaty po pierwszych 3 latach. Monstera deliciosa indoor nie wymaga dużo światła, ale też nie kwitnie.
Gatunek ten wytrzymuje niższe temperatury, o ile nie są one niższe niż 0°C. Zimno po prostu by go spaliło. Podobnie umieszczenie ich obok urządzeń wytwarzających ciepło spowoduje ich więdnięcie.
3. Rozmnażanie przez sadzonki
Rozmnażanie odbywa się przez sadzonki, z wykorzystaniem korzeni powietrznych. Wystarczy odciąć łodygę i umieścić ją w pojemniku przygotowanym z lekkim podłożem. Przenieś sadzonkę do dobrze oświetlonego pomieszczenia, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i podlej.
Według magazynu InfoAgro oprócz sadzonek monsterę można rozmnażać również za pomocą nasion. Wyjaśniono jednak, że jest to wykonalne tylko w klimacie tropikalnym i wiąże się z bardziej rygorystyczną konserwacją i opieką.
4. Częste przycinanie
Przed przycięciem rośliny należy wysterylizować narzędzia ogrodnicze. Cięcia muszą być ukośne i wykonywane wyłącznie nożyczkami.
Przycinanie odbywa się w celu kontrolowania wzrostu, głównie w pomieszczeniach. Procedura polega na cięciu łodygi i użyciu jej do odtworzenia nowego okazu monstery.
5. Nawożenie
Perlit, włókno kokosowe i torf są idealnymi składnikami, których roślina potrzebuje, aby mogła się rozwijać. Roślina lubi lekkie, przepuszczalne podłoże.
Nawóz jest niezbędny raz w miesiącu wiosną i latem. Jesienią i zimą można nawozić tylko raz w sezonie. Kiedy to zrobisz, nie zapomnij o podlaniu rośliny.
6. Przeszczep na wiosnę
Aby przeszczepić cerimana, należy poczekać na nadejście wiosny. Poprawiają się wtedy temperatura i warunki świetlne, co sprzyja fotosyntezie przesadzanych gatunków.
Co może wywołać chorobę
Szkodniki są złe w przypadku każdej rośliny, a Monstera deliciosa nie należy do wyjątków. Chociaż jest to odporny gatunek, mszyce i wełnowce mogą stanowić problem. W takich przypadkach wskazane jest stosowanie mydła lub środków do eksterminacji pasożytów.
Tradycyjnym sposobem jest przetarcie rośliny chłonną bawełną nasączoną metanolem lub spirytusem drzewnym.
Innym możliwym schorzeniem są przebarwienia z tendencją do żółknięcia. Transformacja jest spowodowana zbyt dużą ilością wody i zbyt dużą ekspozycją na słońce lub brakiem wilgoci.
Aby rozwiązać pierwszą przyczynę, po prostu zmniejsz częstotliwość podlewania, czekając, aż podłoże będzie wystarczająco suche, aby je nawodnić. Drugi problem możesz rozwiązać, przenosząc roślinę w mniej nasłonecznione miejsce i spryskując liście wodą w celu zwiększenia wilgotności.
Nie wszystko jest idealne: zwróć uwagę na toksyczność gatunku
Rośliny te przyciągają wzrok człowieka, ale przyciągają również uwagę zwierząt domowych ze względu na wielkość liści. Jeśli masz w domu psy lub koty, należy zachować czujność i umieścić roślinę w miejscu, w którym zwierzęta nie będą mogły jej ugryźć.
Monstera zawiera kryształy szczawianu wapnia, które stymulują uwalnianie bradykininy i histaminy. Substancje te kłują jak igły język zwierząt, które je przeżuwają, wyjaśnia Veterinary Magazine.
Bezpośrednimi skutkami są intensywny ból w pysku i okolicy ustno-gardłowej. Możliwa jest również dysfagia, upośledzenie oddychania i obrzęk głośni. Dlatego, aby zapobiec wypadkom spowodowanym spożyciem tej rośliny, wskazane jest zachowanie rozsądnej odległości między nimi a zwierzętami domowymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental. Monstera deliciosa. Liebm. Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental. http://herbarivirtual.uib.es/es/general/1352/especie/monstera-deliciosa-liebm-
- ID Plantae. Monstera deliciosa «costilla de Adán». ID Plantae. https://www.idplantae.com/plantas-ornamentales/monstera-deliciosa-costila-de-adan/
- Infoagro. El cultivo de la Monstera. InfoAgro. https://www.infoagro.com/documentos/el_cultivo_monstera.asp#menuHeaderSectors
- Universidad de Málaga. Monstera deliciosa. Universidad de Málaga. https://jardinbotanico.uma.es/jb-trp-28/
- Zeinsteger, P; Gurni, A. (2004). Plantas tóxicas que afectan el aparato digestivo de caninos y felinos. Revista Veterinaria, 15(1), 35–44. https://revistas.unne.edu.ar/index.php/vet/article/viewFile/2011/1757