Moczenie nocne i nietrzymanie moczu u dzieci
Nietrzymanie moczu u dzieci, które oznacza mimowolne oddawanie moczu, znane jest również, jako moczenie nocne. Osoby, które ten problem dotyczy to zwykle dzieci, które moczą swoje łóżka podczas snu w nocy w wieku, w którym nie powinny już tego robić. Takie nietrzymanie moczu może również zdarzać się w ciągu dnia.
Ponadto, aby te niefortunne zdarzenia mogły zostać określone mianem choroby, muszą powtarzać się z częstotliwością co najmniej dwa razy w tygodniu przez co najmniej trzy miesiące u dzieci w wieku powyżej czterech lat.
Nietrzymanie moczu występuje częściej u chłopców. Według opinii Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) dane sugerują, że dzieci z przedłużonym okresem nietrzymania moczu często mają niższą samoocenę. Ponadto większość potwierdza, że częstotliwość moczenia nocnego maleje wraz z wiekiem dzieci.
Nietrzymanie moczu i moczenie nocne u dzieci
Moczenie nocne – przyczyny
Nietrzymanie moczu u dzieci nie ma jeszcze dobrze poznanej przyczyny. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą być kluczowe dla istnienia tego problemu:
- Mały pęcherz: w tym przypadku pęcherz nie jest dobrze rozwinięty i nie jest w stanie utrzymać wytwarzanej ilości moczu.
- Nieumiejętność wyczucia stanu wypełnienia pęcherza: może się to zdarzyć u dziecka, które głęboko śpi i nie budzi się, gdy jego pęcherz jest pełny. Nerwy kontrolujące pęcherz mogą nie być jeszcze wystarczająco dojrzałe.
- Zaburzenia hormonalne: występują, gdy dana osoba nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości hormonu antydiuretycznego lub wazopresyny.
- Infekcja dróg moczowych: w takim przypadku oprócz mimowolnego oddawania moczu, na skutek infekcji następuje zmiana zabarwienia moczu na kolor czerwonawy lub różowawy. Oddawaniu moczu może towarzyszyć ból.
- Bezdech senny: Czasami mimowolne oddawanie moczu jest oznaką obturacyjnego bezdechu sennego. Jest to zaburzenie, w którym oddychanie dziecka podczas snu nie jest płynne.
- Przewlekłe zaparcia: te same mięśnie, które pracują podczas wypróżniania, są również używane w trakcie oddawania moczu. Dlatego w przypadku przewlekłego zaparcia mięśnie te mogą stać nie funkcjonować prawidłowo i przyczyniać się do mimowolnego oddawania moczu.
Oprócz wyżej wymienionych przyczyn ten stan ma często charakter dziedziczny. Tak więc, jeśli jedno z rodziców dziecka, u którego występuje nietrzymanie moczu również moczyło się w dzieciństwie, wówczas prawdopodobieństwo tej przypadłości u dziecka wzrasta.
Na koniec warto wspomnieć, że do pojawienia się moczenia nocnego wśród dzieci prowadzą również stresujące sytuacje.
Przeczytaj również: Zespół pęcherza nadreaktywnego: unikaj tych produktów
Moczenie u dzieci – objawy i powikłania
Problem ten nie stanowi bezpośredniego zagrożenia zdrowia danej osoby, o ile jego przyczyna nie jest ustrojowa. Głównym objawem jest tutaj mimowolne oddawanie moczu. Ponadto problem ten zwykle występuje w nocy (stąd nazwa “moczenie nocne”) i z częstotliwością co najmniej dwa razy w miesiącu.
Jeśli chodzi o wtórne skutki tej przypadłości, to mają one bardziej charakter emocjonalny. Dzieje się tak, ponieważ dziecko lub osoba dotknięta chorobą może odczuwać wstyd lub obniżyć własną samoocenę z powodu tego problemu. Dlatego tak ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość i przekonać dziecko, że z czasem będzie lepiej.
Przeciwnie, jeśli moczenie występuje na skutek problemu fizycznego i pozostaje nierozwiązane, może to prowadzić do komplikacji. Ponadto dziecko może również dostać wysypki, jeśli śpi w przemoczonych moczem ubraniach.
Jeżeli borykacie się z tym problemem, zastanów się nad użyciem pieluch w nocy.
Przeczytaj także: Zapalenie pęcherza – poznaj 5 naturalnych lekarstw
Nietrzymanie moczu u dzieci: leczenie i profilaktyka
Po pierwsze, dzieci z tym problemem powinny wypracować u siebie zwyczaj chodzenia do łazienki o stałych godzinach w ciągu dnia i nocy. Ma to na celu zapobieganie popuszczania i nietrzymania moczu.
Chociaż problem zwykle ustępuje w miarę dorastania dziecka, powinnaś wprowadzić zmiany w jego stylu życia, takie jak na przykład ograniczenie konsumpcji płynów przed snem.
Następnie, jeśli powyższa zmiana nie pomoże, lekarz może doradzić skorzystanie z alarmu wybudzeniowego, który reaguje na wilgoć. Jest to urządzenie zakładane jak zegarek i połączone z wrażliwym na wilgoć czujnikiem umieszczonym na ubraniu, w miejscu spodziewanych pierwszych kropel moczu. Dziecko budzi się słysząc głośny alarm. Wyłączenie alarmu następuje w momencie, kiedy dziecko uda się do toalety i odłączy czujnik.
Leczenie farmakologiczne należy traktować jako ostateczność. Oprócz niepożądanych skutków ubocznych, środki te opóźniają jedynie nocne wytwarzanie moczu i zmniejszają wrażliwość pęcherza.
Oprócz wymienionych powyżej metod można podjąć inne działania, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu:
- Zachęć dziecko do oddania moczu co najmniej dwa razy przed snem.
- Zaproponuj i przypomnij mu, aby próbowało oddawać mocz w przybliżeniu co dwie godziny.
- Zapobiegaj wysypkom skórnym, pomagając im codziennie w porannej toalecie.
Podsumowując, chociaż nocne moczenie jest powszechne u dzieci, to zazwyczaj wraz z wiekiem zanika. W niektórych przypadkach może jednak nadal się utrzymywać. Konieczna będzie wówczas konsultacja z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fernández, L. M. R., & Manzano, S. G. (n.d.). Diagnóstico y tratamiento de la enuresis nocturna. https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/10_3.pdf
- Ramírez-Backhaus, M., Arlandis Guzmán, S., García Fadrique, G., Agulló, M., Martínez García, R., & Jiménez-Cruz, J. F. (2010). La enuresis nocturna: Un trastorno frecuente con una prevalencia difícil de estimar. Actas Urológicas Españolas, 34(5), 460-466. http://scielo.isciii.es/pdf/aue/v34n5/original6.pdf
- MedlinePlus staff. (n.d.). Síndrome de secreción inadecuada de la hormona antipirética. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000314.htm
- Verrillo, E., Portillo, R. C., & Sancho, E. E. (2002, January). Síndrome de apnea obstructiva del sueño en el niño: una responsabilidad del pediatra. In Anales de Pediatría (Vol. 57, No. 6, pp. 540-546). Elsevier Doyma. https://www.analesdepediatria.org/es-pdf-S1695403302787134
- Ramakrishnan, K. (2008). Evaluation and treatment of enuresis. American family physician, 78(4), 489-496. https://www.aafp.org/afp/2008/0815/afp20080815p489.pdf