Miód to baza dla 8 maseczek nawilżających włosy
Miód jest wspaniałym, w pełni naturalnym środkiem słodzącym, który jednak może być także używany na mnóstwo innych sposobów, w tym także jako składnik naturalnych maseczek do włosów.
Jedną z największych zalet, jakimi cechuje się miód w porównaniu do licznych, dostępnych powszechnie na rynku syntetycznych produktów kosmetycznych, jest to, że nie powoduje on żadnych negatywnych skutków dla włosów lub skóry głowy. W rzeczy samej może nawet służyć jako podstawowy naturalny kosmetyk pozwalający skutecznie zadbać o Twoje włosy i skórę.
Oprócz właściwości korzystnych z punktu widzenia urody miód oferuje także wiele innych korzyści dla Twojego ciała, między innymi:
- Łagodzi kaszel
- Poprawia pamięć
- Uzdrawia i pomaga goić się ranom
- Pomaga metabolizować alkohol
Powinnaś także wiedzieć, że miód jest produktem o bardzo silnych właściwościach nawilżających, a jednocześnie zawiera mnóstwo cennych witamin i minerałów.
Oznacza to, że znakomicie nadaje się do odżywiania i nawilżania włosów. Przeciwdziała on również zjawisku nadmiernego wypadania włosów i redukuje łupież. Co więcej, zapewnia włosom wspaniały połysk.
Jeśli chciałabyś zatem wykorzystać w pełni fantastyczne właściwości miodu, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu, a następnie wypróbuj dowolną lub wszystkie z zaprezentowanych przez nas maseczek. Zapraszamy do lektury!
1. Maseczka do włosów oparta o miód i mleko
Twoje włosy są zbudowane z białek niezbędnych do zapewnienia ich wzrostu i ciągłej regeneracji. Używanie mleka z miodem stymuluje zatem wzrost włosów i ma korzystny wpływ na ich kondycję.
Niezbędne składniki
- 2 łyżeczki do herbaty miodu (50 g)
- 1/2 szklanki mleka (125 ml)
Procedura przygotowania opisywanej maseczki
- Dokładnie wymieszaj ze sobą oba składniki. Gdy już uzyskasz jednorodną mieszaninę, nałóż ją na całą długość swoich włosów.
- Teraz delikatnie masuj włosy od nasady aż po same końce.
- Pozostaw maseczkę na włosach przez przez 15 minut, a następnie spłucz głowę dużą ilością zimnej lub letniej wody.
Przeczytaj również: Działanie miodu na włosy – mnóstwo korzyści!
2. Miodowo-aloesowa maseczka do włosów
Nasza druga opisywana tutaj maseczka do włosów na bazie miodu i aloesu to wyjątkowo skuteczny środek nawilżający dla skóry głowy i mieszków włosowych.
Zawiera ona także sporą ilość witamin i minerałów, które nadadzą Twoim włosom siłę, witalność i połysk.
Niezbędne składniki
- 1 duży liść aloesu
- 1 łyżeczka do herbaty miodu (25 g)
Procedura przygotowania opisywanej maseczki
- Wyciśnij żel z liści aloesu, wymieszaj z miodem, a następnie pozostaw mieszankę na włosach przez godzinę lub dwie.
- Dokończ procedurę, myjąc włosy delikatnym szamponem w letniej wodzie.
3. Maseczka do włosów oparta o miód i olej kokosowy
Nasza trzecia maseczka do włosów na bazie miodu może być również używana jako środek do zmywania makijażu, krem do oczu i jako baza do wielu innych zabiegów kosmetycznych.
Dodatkowo pomoże Ci ona zmniejszyć obwisłą skórę, którą być może masz na swych ramionach lub udach.
Niezbędne składniki
- 1 łyżeczka do herbaty miodu (25 g)
- 2 łyżki stołowe oleju kokosowego (30 g)
Procedura przygotowania opisywanej maseczki
- Dokładnie wymieszaj ze sobą oba składniki. Gdy już uzyskasz jednorodną mieszaninę, nałóż ją na całą długość swoich włosów.
- Pozostaw maseczkę na włosach przez dwie godziny, a następnie spłucz głowę dużą ilością ciepłej wody.
- Nie musisz używać szamponu po nałożeniu tej maseczki. Nie zaszkodzi on wprawdzie, ale lepiej zostawić włosy pod działaniem wyłącznie naturalnych składników.
4. Miodowo-jogurtowa maseczka do włosów
Duża zawartość kwasu mlekowego w jogurcie powoduje, że jest on idealnym dodatkiem do miodu w celu utworzenia skutecznej maseczki na włosy.
Te dwa w pełni naturalne składniki tworzą maskę o wielu cennych właściwościach, która zapobiega wypadaniu włosów i pomaga włosom wrócić do pełnej siły i dobrej kondycji.
Niezbędne składniki
- 1 łyżka stołowa jogurtu (12,5 g)
- 2 łyżeczki do herbaty miodu (50 g)
Procedura przygotowania opisywanej maseczki
- Dokładnie wymieszaj ze sobą oba składniki. Gdy już uzyskasz jednorodną mieszaninę, nałóż ją na całą długość swoich włosów.
- Następnie delikatnie masuj włosy i skórę głowy upewniając się, że maseczka przeniknie głęboko we wszystkie włókna i dotrze do powierzchni skóry.
- Odczekaj minimum godzinę.
- Spłucz głowę ciepłą wodą.
5. Maseczka do włosów oparta o miód i płatki owsiane
Płatki owsiane to wspaniały, w pełni naturalny produkt spożywczy o cennych właściwościach. Ale nie tylko świetnie nadają się jako składnik Twojej codziennej diety, ale również do poprawy stanu zdrowia skóry głowy i Twoich włosów.
Ta maseczka na bazie miodu i płatków pozwoli Ci skutecznie pozbyć się łupieżu, a także zapalenia lub podrażnienia skóry głowy.
Niezbędne składniki
- 1/2 szklanki zmielonych płatków owsianych lub mąki owsianej (25 g)
- 2 łyżeczki do herbaty miodu (50 g)
- 10 kropli olejku migdałowego
Procedura przygotowania opisywanej maseczki
- Dokładnie wymieszaj ze sobą oba składniki. Gdy już uzyskasz jednorodną mieszaninę, nałóż ją na całą długość swoich włosów i pozostaw tak na godzinę.
- Następnie umyj głowę szamponem i zrób sobie fryzurę tak, jak to zwykle robisz.
6. Maseczka do włosów z miodu, cytryny i truskawek
Truskawki cechują się wysoką zawartością przeciwutleniaczy i minerałów zapewniając Ci tym samym możliwość stopniowej odbudowy osłabionych włosów. Jeśli natomiast chodzi o cytryny, to mają one powszechnie znane właściwości pozwalające uzyskać naturalnie lśniące włosy.
Oba te składniki połączone dodatkowo z miodem pozwalają skutecznie nawilżyć włosy, redukują łupież i pomagają złagodzić ewentualne podrażnienia skóry głowy.
Niezbędne składniki
- 3 truskawki
- Wyciśnięty sok z 1/2 cytryny
- 2 łyżeczki do herbaty miodu (50 g)
Procedura przygotowania opisywanej maseczki
- Rozgnieć truskawki i dokładnie wymieszaj je z sokiem z cytryny i miodem.
- Nałóż tak uzyskaną mieszaninę na włosy i przykryj głowę gorącym ręcznikiem lub czepkiem kąpielowym.
- Pozostaw tak całość na godzinę.
- Umyj głowę szamponem i zrób sobie fryzurę tak, jak to zwykle robisz.
7. Maseczka do włosów oparta o miód i awokado
Ta maseczka pozwoli Ci wzmocnić swoje włosy i zapobiega rozszczepieniu ich końcówek. Wysoka zawartość wody i zdrowych olejków w awokado sprawia, że jest niezwykle cenny i skuteczny środek nawilżający włosy o działaniu natychmiastowym.
Opisywana w tym punkcie maseczka jest idealnym rozwiązaniem dla osób z suchymi włosami lub dla tych kobiet, które regularnie używają prostownicy, lokówki lub w inny sposób formują sobie fryzurę wykorzystując do tego wysoką temperaturę.
Niezbędne składniki
- 1 awokado obrane ze skórki
- 3 łyżeczki do herbaty miodu (75 g)
Procedura przygotowania opisywanej maseczki
- Rozgnieć awokado, a następnie wymieszaj je z miodem.
- Nałóż tak uzyskaną mieszaninę na włosy i zakryj głowę ręcznikiem.
- Odczekaj godzinę.
- Po tym czasie umyj włosy tak jak to zazwyczaj robisz.
Przeczytaj również: Awokado – 6 zastosowań w kosmetyce
8. Miodowo-bananowa maseczka do włosów
Nasza ostatnia opisywana dziś maseczka na bazie miodu cechuje się wysokim poziomem cynku. Ten cenny minerał pomaga skutecznie wzmocnić nasze włosy zapobiegając również ich wypadaniu.
Ponadto świetnie sprawdza się ona w przypadku, jeśli masz nadmiar bananów, z którymi nie masz co zrobić, a nie chcesz, aby się zepsuły, a tym samym zmarnowały. Wystarczy więc połączyć je z miodem i nałożyć na swoje włosy.
Niezbędne składniki
- 1 banan obrany ze skórki
- 2 łyżeczki do herbaty miodu (50 g)
Procedura przygotowania opisywanej maseczki
- Rozgnieć banana, aby utworzyć z niego pastę.
Dodaj teraz miód i dobrze wymieszaj całość, aby składniki się połączyły. - Następnie nałóż tak uzyskaną mieszaninę na włosy i przykryj głowę gorącym ręcznikiem lub czepkiem kąpielowym.
- Odczekaj godzinę.
- Umyj głowę szamponem i zrób sobie fryzurę tak, jak to zwykle robisz.
Mała uwaga na koniec: maseczka wykorzystująca banany może być dość trudna do spłukania. Warto zatem wziąć pod uwagę możliwość dodania odrobiny oleju roślinnego do powyższej receptury. W ten sposób będziesz mogła szybciej i łatwiej spłukać swoje włosy. Możesz również użyć do tego samego celu ciepłej wody, wtedy jednak efekt działania maseczki będzie zauważalnie słabszy.
Każda z opisanych przez nas powyżej maseczek zapewni Ci natychmiastowe, widoczne rezultaty. W wielu przypadkach okażą się one nawet lepsze, niż te, jakie uzyskasz po wizycie w salonie fryzjerskim, nie mówiąc już nawet o różnicy w cenie.
A ponieważ są to propozycje wykorzystujące w pełni naturalne składniki, jak i cechujące się niskimi kosztami, to możesz używać ich tak często, jak tylko zechcesz!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lavandera Rodríguez I. Curación de heridas sépticas con miel de abejas. Rev Cubana Cir. 2011; 50(2): 187-196.
- Woo Y, Kim O, Jo E, et al. The effect of Lactobacillus plantarum hydrolysates promoting VEGF production on vascular growth and hair growth of C57BL/6 mice. J Anal Sci Technol. 2019; 10(18). https://doi.org/10.1186/s40543-019-0178-0
- Tarameshloo M, Norouzian M, Zarein-Dolab S, Dadpay M, Gazor R. A comparative study of the effects of topical application of Aloe vera, thyroid hormone and silver sulfadiazine on skin wounds in Wistar rats. Lab Anim Res. 2012; 28(1): 17-21.
- Varma S, Sivaprakasam T, Arumugam I, et al. In vitro anti-inflammatory and skin protective properties of Virgin coconut oil. J Tradit Complement Med. 2018; 9(1): 5-14.
- Reynertson K, Garay M, Nebus J, et al. Anti-inflammatory activities of colloidal oatmeal (Avena sativa) contribute to the effectiveness of oats in treatment of itch associated with dry, irritated skin. J Drugs Dermatol. 2015; 14(1): 43-48.
- Almohanna H, Ahmed A, Tsatalis J, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019; 9(1): 51-70.