Miłość to uczucie, nie oznacza posiadania kogoś

Jednym z najważniejszych aspektów bycia w związku jest zrozumienie, że druga połówka nie jest twoją własnością. Jeśli to sobie uświadomisz, pomoże ci to cieszyć się z bycia w szczęśliwym i udanym związku.
Miłość to uczucie, nie oznacza posiadania kogoś

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Miłość to uczucie, nie oznacza posiadania kogoś. Jeśli byłaś kiedyś zakochana na pewno znasz uczucie euforii towarzyszące temu stanowi. Bez wątpienia uważasz, że twoja druga połówka jest ważną częścią Twojego życia. Może nawet chcesz, aby już na zawsze pozostała przy tobie. Czasami te odczucie zanadto może zajmować twoje myśli i niewykluczone jest, że przerodzi się ono w obsesję.  

Właśnie dlatego powinnaś nauczyć się, że miłość nie oznacza bezwarunkowego posiadania drugiej osoby. Jeśli Twoje uczucie jest bardzo silne, nie wykluczone jest, że będziesz czuła jakoby Twój partner należy tylko do ciebie. Wówczas możesz chcieć przejąć kontrolę nad jego działaniami.

Bardzo łatwo jest wtedy wpaść w pułapkę jaką jest próba zmiany sposobu myślenia czy nawet osobowości drugiej osoby. Dzieje się tak, ponieważ daje to poczucie bezpieczeństwa i stabilności związku.

Powinnaś jednak ocenić czy twoja miłość jest “zdrowa” czy może toksyczna. Jeśli twój związek sprawia, że nie czujesz się szczęśliwa oznacza to, że nadszedł czas, aby go zakończyć. W dzisiejszym artykule przedstawimy porady, które pomogą w zaakceptowaniu faktu, że druga osoba nie jest twoją własnością.

Miłość a rozstanie

Rozstanie to bardzo bolesny etap w związku. Doznajesz wtedy wiele smutku i żalu. Ważne jest, abyś pozwoliła sobie na te uczucia.

Pomimo tego, że pomysł zakończenia związku w przyjacielski sposób wydaje się niemożliwy – jest to dobre rozwiązanie. Ma to szczególną wagę, jeśli nie chcesz zranić drugiej osoby.

Oczywiście zaakceptowanie faktu, że twoje życie z mężczyzną, którego bardzo kochasz właśnie się kończy może być niesamowicie trudne. Jednak powinnaś zrozumieć, że były partner nie jest twoją własnością – to, że kochasz go – nie oznacza, że należy on do ciebie.

Kłótnia pary a miłość

W związku, w którym ludzie darzą się szczerą miłością, rozstanie jest świadomą i wspólną decyzją. Jeśli druga połówka nie chce być częścią twojego życia, nie możesz zmusić jej do zostania. Musisz pamiętać, że drugi człowiek nie jest twoją własnością. Szczególnie jeśli to on inicjuje rozstanie.

Jeśli naprawdę go kochasz, musisz pozwolić mu odejść.

Emocje, których doświadczasz, kiedy pozwalasz odejść miłości

Pozwolenie ukochanej osobie na odejście jest niesamowicie bolesnym doświadczeniem. To moment, w którym doznasz wiele intensywnych emocji, z którymi będziesz musiała się zmierzyć i bardzo często samowolnie zwalczyć.

Wielu osobom ciężko jest zrozumieć, jak można zostawić kogoś kogo się kocha, zwłaszcza, jeśli była to prawdziwa miłość. Niektóre emocje odczuwane podczas rozstania mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości fizyczne, takie jak: bezsenność, a nawet fizyczny ból klatki piersiowej.

Możesz również doświadczyć poniższych symptomów:

  • Bóle głowy
  • Utrata apetytu
  • Zły nastrój
  • Stany depresyjne lub nawet depresja

Najlepsza decyzja: bo miłość nie oznacza posiadania drugiej osoby

Ludzie boją się rozstania, ponieważ trudno jest zacząć życie od nowa. Często jest to długotrwały proces, którego nieodłączną częścią jest ból psychiczny. Jednak jeśli głębiej się nad tym zastanowisz, lepiej pozwolić sobie na te bolesne emocje, niż żyć w nieszczęśliwym związku.

Zaakceptuj to co się stało. Nie ważne, jak bardzo kochasz drugą osobę, ona po prostu do ciebie nie należy. Musisz zrozumieć, że dla was obojga lepiej będzie, jeśli się rozstaniecie. Życie razem mogłoby być torturą.

Poczujesz ulgę, jeśli będziesz widziała byłego partnera szczęśliwego bez ciebie, niż jeśli wspólnie mielibyście przechodzić przez ciągłe sprzeczki i konflikty.

Rozmowa w związku

Jeśli zaakceptujesz ten fakt – o wiele łatwiej będzie ci podjąć właściwą decyzję i sprostać wyzwaniu jakim jest rozstanie.  Z czasem poczujesz się lepiej.

Najważniejsze jest, abyś zachowała dobre wspomnienia, a także wszystko to, czego nauczyłaś się w czasie bycia w związku. Pamiętaj o jednej cennej rzeczy: to właśnie ta osoba pokazała ci, czym jest prawdziwa miłość.

Musisz nauczyć się, że miłość, nawet jeśli na zawsze pozostanie w tobie jako uczucie, nie zawsze może znaleźć odzwierciedlenie w codziennym życiu. Naturalne jest, że dwoje bliskich sobie ludzi rozstaje się i każdy rozpoczyna życie od początku.

Kiedy wejdziesz w nowy związek, myśl pozytywnie i pamiętaj, że nie posiadasz drugiej osoby! Życie jest pewnego rodzaju procesem, a związek to jedna z rzeczy, które są jego częścią.

Prawdą jest, że rozstanie to ostatnia rzecz, o której myślimy rozpoczynając życie u boku kogoś nowego. Niemniej jednak warto przygotować się, zarówno na te złe, jak i dobre momenty, które mogą cię spotkać.

Życie składa się z wielu etapów i powinnaś przejść przez każdy z nich bez żalu o to co pozostawiłaś za sobą. Inne doświadczenia przyjdą z czasem i mogą okazać się o wiele lepsze od tych, które zdobyłaś do tej pory.

Chwilowa separacja, a może rozstanie na zawsze?

Życie potrafi zaskakiwać i może zdarzyć się, że ponownie połączy dwoje ludzi, którzy naprawdę się kochają, mimo że może minąć wiele lat zanim do siebie powrócą. Ci, którzy wierzą w przeznaczenie zapewnią cię, że jeśli komuś przeznaczone jest być z daną osobą, ich drogi zawsze będą prowadziły tych ludzi do siebie.

Separacja

W takim wypadku najważniejszą rzeczą jest wspólne przeanalizowanie błędów i wyciągnięcie z nich wniosków. Dodatkowo warto jest potraktować te życiowe lekcje jako wzmocnienie związku. Jeśli oboje będziecie nad tym pracować, odzyskacie pasję, którą utraciliście podczas zerwania, a wasza miłość pogłębi się.

Jeśli jednak nie uda wam się pogodzić różnic, bądź wdzięczna drugiej osobie za to, że pozwoliła ci doświadczyć wspaniałych uczuć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Boix Selva, E. M., & Martínez Manso, J. A. (1979). Conflictividad y ruptura en el matrimonio. Papers: Revista de Sociología.
  • Buckman E. (1994). Grado de desarrollo de la resiliencia y su relación con los factores protectores y de riesgo, en adolescentes de Instituciones Educativas de Lima, Ica, Ayacucho y Huánuco – 2005. Krieger Publishing Company.
  • Riso, W. (2003). Amar o depender?: cómo superar el apego afectivo y hacer del amor una experiencia plena y saludable. Editorial Norma.
  • Arocena, F. A. L., & Ceballos, J. C. M. (2017). Dependencia emocional, consciencia del presente y estilos de comunicación en situaciones de conflicto con la pareja. Enseñanza e investigación en psicología, 22(1), 66-75.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.