Migotanie przedsionków - kilka wskazówek dla pacjentów

W tym artykule wyjaśniono, czym jest migotanie przedsionków i przedstawiono kilka porad dla pacjentów z tą patologią.
Migotanie przedsionków - kilka wskazówek dla pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Migotanie przedsionków (AFib) to choroba serca, która wpływa na regularność jego bicia i wymaga porady lekarskiej, jak z nią żyć. Migotanie przedsionków może być przewlekłe, co potrafi być uporczywe lub występować w formie pojedynczych epizodów.

Przyczyny migotania przedsionków są różne, podobnie jak pojawiające się objawy. Należą do nich:

  • Szybkie bicie serca
  • Zmęczenie
  • Trudności z oddychaniem

Leczenie obejmuje leki przeciwzakrzepowe, beta-blokery i antagonistów wapnia. Ponadto zaleca się pewne zmiany stylu życia i dostosowania związane z dietą i aktywnością fizyczną.

Co to jest migotanie przedsionków i dlaczego się pojawia?

Serce człowieka bije od 60 do 100 razy na minutę, w zależności od aktywności. Teraz, niezależnie od tempa, rytm jest zwykle bardzo regularny, to znaczy odstęp między każdym uderzeniem trwa mniej więcej tyle samo. Jednakże, gdy migotanie przedsionków jest obecne, rytm serca staje się nierówny. Opisując to bardziej graficznie, mogą być trzy szybkie takty, jeden wolny rytm, potem dwa szybkie takty i tak dalej.

To normalne, że podczas ćwiczeń występują przyspieszenia, odczuwamy strach lub odwrotnie, zwalnianie podczas snu. Jednak w migotaniu przedsionków tak się nie dzieje. Według badań 1 milion osób w kraju takim jak Hiszpania cierpi na tę chorobę. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych występuje u co najmniej 2,7 miliona osób.

Czasami przyczyna migotania przedsionków jest nieznana. Ale innym razem może to być spowodowane jednym z następujących czynników:

  • Upośledzenie elektrycznego funkcjonowania serca
  • Powikłania po operacji serca
  • Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi
  • Choroba wieńcowa.

Rodzaje, objawy i powikłania

Migotanie przedsionków powstaje w górnej części serca, w komorach zwanych przedsionkami. Tam wiele impulsów uderzeniowych jest wytwarzanych w tym samym czasie iw niezorganizowany sposób. Powoduje to zmienione tętno i uniemożliwia sercu utrzymanie odpowiedniego przepływu krwi do całego ciała.

Może to być napadowe, gdy serce powraca do normalnego rytmu w szacowanym okresie jednego tygodnia po leczeniu lub nawet bez interwencji. Z drugiej strony mówimy o uporczywym migotaniu przedsionków, gdy nieprawidłowość utrzymuje się przez dłuższy czas (nie ustępuje samoistnie, ale wymaga leczenia).

Czasami jednak pojawiają się komplikacje z powodu migotania przedsionków. Ze względu na brak synchronizacji rytmu może nie nastąpić całkowite opróżnienie przedsionków z krwi. Powoduje to tworzenie się skrzepów w sercu.

Może wtedy pojawić się problem, jeśli te skrzepy oderwą się i spowodują zablokowanie tętnic mózgowych lub innych obszarów, prowadzące do udaru mózgu, zatoru tętnic obwodowych i niewydolności serca.

Kobieta trzyma się za głowę.
Jednym z najpoważniejszych powikłań choroby jest udar spowodowany zakrzepem, który odrywa się w trakcie migotania przedsionków.

Wskazówki dotyczące życia z migotaniem przedsionków

Dla pacjentów z migotaniem przedsionków prowadzenie normalnego życia może wydawać się wyzwaniem. Jednak nie musi tak być. Dzięki leczeniu i pewnym zmianom nawyków mogą nadal wykonywać większość swoich codziennych czynności.

Chociaż trudno jest zapewnić, że niektóre komplikacje nie wystąpią, ryzyko można znacznie zmniejszyć. Oto kilka wskazówek dla pacjentów z migotaniem przedsionków, których powinni przestrzegać, aby uzyskać lepszą jakość życia.

1. Przestrzegaj leczenia

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Należy podkreślić, że cele leczenia są następujące:

  • Przywrócenie rytmu serca
  • Spowolnienie nadmiernie wysokiej prędkości
  • Aby zapobiec pojawianiu się skrzepów
  • Aby zmniejszyć możliwość udaru lub niewydolności serca

Jeśli chodzi o leki stosowane w celu kontrolowania migotania przedsionków, można przepisać leki przeciwzakrzepowe, beta-blokery, antagonistów wapnia, a także inhibitory witaminy K.

2. Monitoruj ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi jest jedną z głównych przyczyn migotania przedsionków. Dlatego powinna być kontrolowana, stale monitorowana, przestrzegana zaleconego leczenia oraz ograniczeń żywieniowych.

3. Przestrzegaj odpowiedniego schematu żywieniowego

Oprócz ogólnych zaleceń, związanych ze spożywaniem świeżych warzyw i owoców, zbóż i chudego białka, jest kilka szczególnych cech, które pacjenci z migotaniem przedsionków powinni uwzględnić w swojej diecie. Przede wszystkim należy unikać tłuszczów trans, zwłaszcza w przetworzonej żywności, a także nadmiaru soli. Ma to na celu utrzymanie cholesterolu i ciśnienia krwi na bezpiecznym poziomie.

Należy unikać kofeiny, zarówno w kawie, czekoladzie, herbacie, jak i napojach energetycznych, a także innych produktów i substancji, które mogą przyspieszać pracę serca.

Wskazane jest umiarkowane spożycie pokarmów bogatych w witaminę K, takich jak brokuły, szpinak czy sałata. Nie należy również przyjmować suplementów zawierających tę witaminę, ponieważ wchodzi ona w interakcję z antykoagulantami.

4. Umiarkowana aktywność fizyczna

Jeśli chodzi o to, czy można wykonywać ćwiczenia z migotaniem przedsionków, odpowiedź jest pozytywna. Chociaż ma to swoje ograniczenia.

U osoby, która była bardzo aktywna (sportowiec na wysokim poziomie), diagnoza migotania przedsionków wymusza wprowadzenie pewnych zmian. Nie oznacza to popadania w ekscesy prowadzenia siedzącego trybu życia, bo to też nie jest korzystne.

Krótko mówiąc, powinniśmy uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną, o ile kardiolog na to zezwala, i kierować się jego zaleceniami dotyczącymi rodzaju ćwiczeń, a także ich intensywności.

Ogólnie rzecz biorąc, badania wskazują, że wysiłek fizyczny od lekkiego do umiarkowanego zwiększa wydolność funkcjonalną i jakość życia, a także zmniejsza ogólną śmiertelność i liczbę hospitalizacji.

5. Zarządzaj stresem

Uważa się, że stres jest czynnikiem rozwoju lub początku zaburzeń rytmu serca. Niektóre badania wskazują, że stres może zwiększyć częstotliwość palpitacji. W ten sposób przyczyniłby się do nasilenia objawów migotania przedsionków.

Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby zarządzać emocjami, zarówno w przypadku tego, jak i innych problemów zdrowotnych z nim związanych. W związku z tym zaleca się wykonywanie czynności relaksacyjnych, takich jak joga i medytacja. To jedna ze wskazówek dotyczących migotania przedsionków, które ma wpływ na ogólny stan zdrowia.

6. Zdiagnozuj bezdech senny

Według badań zespół obturacyjnego bezdechu sennego (OSAHS) jest stanem powszechnym u około 50% pacjentów z migotaniem przedsionków. Jednak leczenie tego zespołu za pomocą urządzeń CPAP (ciągłego ciśnienia w drogach oddechowych) wykazało mniejszą częstość nawrotów kryzysów.

Osoba w szpitalu pod tlenem.
Urządzenia CPAP poprawiają stan pacjentów z bezdechem sennym i ograniczają powikłania.

7. Unikaj papierosów i alkoholu

We wspomnianych badaniach wspomniano, że zarówno alkohol, jak i papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, nawet u osób, które nie miały problemów z sercem. Z drugiej strony napoje alkoholowe mogą wchodzić w interakcje z antykoagulantami.

8. Idź na swoje spotkania

Pacjent z migotaniem przedsionków ze względu na swój stan musi regularnie chodzić na zaplanowane badania lekarskie. Ważne jest, aby wiedzieć, jak ewoluuje i jak reaguje na leczenie, aby ustalić, czy należy zmienić lek.

Prognozy i oczekiwania

Jak wspomniano, migotanie przedsionków czasami ustępuje samoistnie. A przy innych okazjach zadowalająco reaguje na leczenie. Czasami jednak nie jest możliwe zidentyfikowanie przyczyn kryzysów lub uniknięcie czynników, które je wywołują. Leki również mogą nie przynosić pożądanego efektu.

Dlatego jedyne, co możesz zrobić, to kontrolować, co jest w zasięgu lekarza i pacjenta. W ten sposób, chociaż normalny rytm serca może nie zostać przywrócony, zapobiega się ryzyku i minimalizuje się możliwe powikłania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrés-Nogales F, Oyagüez I, Betegón-Nicolás L, Canal-Fontcuberta C, Soto-Álvarez J. Situación del tratamiento anticoagulante oral en pacientes con fibrilación auricular no valvular en España. Estudio REACT-AF. Revista Clínica Española. 2015; 215(2): 73-82.
  • Bayés L, Cygankiewicz I, Bayés G, et al. Espectro clínico y complicaciones de la fibrilación auricular. Arch Cardiol Mex. 2004; 74(Suppl: 2): 293-297.
  • González Rojas N, Giménez E, Fernández MA, et al. Preferencias por los tratamientos anticoagulantes orales para la prevención a medio y largo plazo del ictus en la fibrilación auricular no valvular. Rev. neurol. (Ed. impr.). 2012; 55(1): 11-19.
  • Montero-Rincón G. Prevención primaria en fibrilación auricular. Rev Colomb Cardiol. 2016; 23(S5):186-191.
  • Ortega-Moral A, Valle-Sahagún B, Barón-Esquivias G. Eficacia del ejercicio físico en pacientes con fibrilación auricular: revisión sistemática y metaanálisis. Medicina Clínica. 2022. https://doi.org/10.1016/j.medcli.2021.11.013.
  • Pablos-Herrero E, Fabra-Noguera A, Montserrat-Izquierdo M. Palpitaciones en situación de estrés. SEMERGEN – Medicina de Familia. 2013; 39(1): 56-58.
  • Pérez-Villacastín J, Pérez Castellano N, Moreno Planas J. Epidemiología de la fibrilación auricular en España en los últimos 20 años. Revista Española de Cardiología.  2013; 66(7): 561-565.
  • Rivas Estany E, Campos Vera N, Domínguez Choy L. Ejercicio físico y fibrilación auricular en atletas y en pacientes con insuficiencia cardíaca: ¿Favorable o perjudicial? CorSalud. 2020;  12(3): 327-335.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.