Mięśniaki macicy: 5 faktów, o których każda kobieta powinna wiedzieć

Chociaż w większości wypadków mięśniaki macicy nie są niczym szczególnie niebezpiecznym, to jednak rozsądnym wyjściem będą regularne wizyty u ginekologa w celu uzyskania wczesnej diagnozy, a także odpowiedniego leczenia na wypadek, gdyby u Ciebie jednak się pojawiły.
Mięśniaki macicy: 5 faktów, o których każda kobieta powinna wiedzieć

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mięśniaki macicy to ogólnie rzecz biorąc nieprawidłowy przerost tkanki mięśniowej, który tworzy się na powierzchni macicy. W rzadkich wypadkach może on wystąpić także na szyjce macicy.

Ich obecność zwykle budzi niepokój, ale tylko 0,5% z nich przekształca się w zmiany o charakterze nowotworowym. Oznacza to, że chociaż mięśniaki macicy mogą powodować dyskomfort, to jednak rzadko stanowią ryzyko raka.

Jest to jednak stan, który wymaga dużo uwagi, ponieważ może wpływać na zdrowie reprodukcyjne i hormonalne. Hiszpańskie Towarzystwo Ginekologii i Położnictwa (oryg. Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia – SEGO) zapewnia, że prawie 70% kobiet może mieć ten problem w którymś momencie swojego życia.

Mimo tego kobiety nie starają się zdobyć wystarczająco szerokiej wiedzy na temat tego problemu i zwykle dowiadują się o tej chorobie na późniejszym etapie swojego życia. Z tego powodu chcielibyśmy dziś zaprezentować Ci 5 istotnych faktów, które każda kobieta powinna wiedzieć na temat mięśniaków macicy.

I chociaż w większości wypadków mięśniaki macicy nie są niczym szczególnie niebezpiecznym, to jednak rozsądnym wyjściem będą regularne wizyty u ginekologa w celu uzyskania wczesnej diagnozy, a także odpowiedniego leczenia na wypadek, gdyby u Ciebie jednak się pojawiły.

Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat!

1. Czym w ogóle są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy są łagodnymi guzami, które pojawiają się zwykle po 20 roku życia. Znane również jako mięśniaki gładkokomórkowe lub włókniaki macicy, są to małe, okrągłe masy tkanki, których rozmiar waha się od mikroskopijnych do bardzo dużych.

Mięśniaki macicy

Ich wygląd jest związany z czynnikami genetycznymi i hormonalnymi. W wielu wypadkach jest niestety przyczyną niepłodności u kobiet.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Bezpłodność u kobiet – 6 najczęstszych przyczyn

2. Jakie wyróżniamy rodzaje mięśniaków macicy?

Istnieją cztery główne rodzaje mięśniaków, w zależności od ich lokalizacji w macicy.

Mięśniaki podśluzówkowe

Tworzą się one tuż pod myometrium, warstwą chroniącą wewnętrzną ścianę macicy. Mogą sięgać aż do wewnętrznej jamy macicy, a gdy się rozrosną, mają także tendencję do zajmowania dużej jej części.

Mięśniaki podsurowicze

Ten rodzaj przerostu tworzy się tuż pod błoną surowiczą, czyli warstwą pokrywającą zewnętrzną część macicy. Ich wygląd sprawia, że macica ma wygląd guzowaty.

Mięśniaki uszypułowane

Te włókniaki są typem podrzędnym. Jednak w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianego rodzaju, rosną i mogą się niekiedy odłączyć od macicy, będąc podtrzymywane przez solidnie wyglądające włókno zwane szypułką.

Ten typ guza może przerosnąć do jamy macicy lub z niej całkowicie wyrosnąć.

Mięśniaki śródścienne

Są to mięśniaki, które tworzą się w ścianie mięśniowej macicy. Po powiększeniu mogą zniekształcać zarówno ścianę zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

3. Jakie objawy wskazują na mięśniaki macicy?

Chociaż istnieje wiele przypadków, w których nie ma żadnych objawów, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy, to jednak ponad połowa dotkniętych nimi kobiet może doświadczyć różnego rodzaju zmian wskazujących na obecność mięśniaków macicy.

Do najczęstszych objawów należą między innymi:

Ból brzucha
  • Obfite i nieregularne krwawienie miesiączkowe
  • Zapalenie i ból w dolnej części brzucha
  • Nagły przyrost masy ciała
  • Trudności w zajściu w ciążę
  • Ciąże i porody wysokiego ryzyka
  • Bolesne stosunki seksualne
  • Zmiany standardowej procedury dotyczącej częstotliwości oddawania moczu
  • Bóle pleców

4. Jak mięśniaki macicy wpływają na płodność?

Jednym z głównych zmartwień kobiet, u których zdiagnozowano ten stan, są konsekwencje, które prowadzą do pogorszenia możliwości zachodzenia w ciążę. Kiedy mięśniaki macicy osiągają znaczny rozmiar, jest bardzo prawdopodobne, że mogą one wpłynąć negatywnie na płodność lub skomplikować samą ciążę.

Ryzyko bezpłodności różni się w każdym przypadku, prawie zawsze zależy ono bezpośrednio od liczby mięśniaków, ich wielkości i lokalizacji w macicy. Mięśniaki powiększają się wraz z wysokim poziomem estrogenu. Ponieważ progesteron występuje w ciąży w dużych ilościach, w tym czasie można przeprowadzić także leczenie niepłodności.

Należy jednak pamiętać, że obecność mięśniaków zwiększa znacząco ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ciąży. Mogą ponadto spowodować przedwczesny poród, gdy ciąża zbliża się do końca.

Na razie miomektomia jest jedną z najlepszych opcji dla kobiet w wieku rozrodczym, na którą mogą się one zdecydować, jeśli planują w przyszłości zajść w ciążę.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Co to jest adenomioza: objawy i leczenie

5. Jakie są dostępne metody leczenia mięśniaków macicy?

Wiele kobiet, u których zdiagnozowano ten stan, uważa, że jedynym skutecznym rozwiązaniem w walce z mięśniakami jest operacja chirurgiczna. Jednak ważne jest, abyś wiedziała, że zabieg taki nie jest jedynym rozwiązaniem. Poza tym, kiedy mięśniaki są bardzo małe, nie jest to nawet konieczne.

Generalnie małe mięśniaki leczone są farmakologicznie w sposób przepisany przez lekarza. Jeśli jednak nie reagują na leki i zwiększają wciąż swój rozmiar, nie ma innej opcji niż ich fizyczne usunięcie.

Kobieta u ginekologa

W takich przypadkach wykonuje się miomektomię, która koncentruje się na eliminacji mięśniaków bez negatywnego wpływu na macicę. W przypadku komplikacji wykonywana jest pełna histerektomia, która usuwa macicę w części lub w całości.

Wielu specjalistów zaleca też leczenie octanem uliprystalu, czyli modulatorem progesteronu, który zmniejsza obecność tych guzów w macicy.

Podsumowując, zwracanie uwagi na objawy i regularne badania ginekologiczne są kluczowe dla uzyskania właściwej diagnozy tej choroby. Chociaż w większości przypadków nie jest to poważny problem ze zdrowiem, zawsze rozsądnym wyjściem będzie skonsultowanie się z lekarzem, aby mógł on dokładnie zbadać Twój przypadek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hurst, B. S. (2014). Uterine fibroids. In Ultrasound Imaging in Reproductive Medicine: Advances in Infertility Work-Up, Treatment, and Art. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-9182-8_10
  • Khan, A. T., Shehmar, M., & Gupta, J. K. (2014). Uterine fibroids: Current perspectives. International Journal of Women’s Health. https://doi.org/10.2147/IJWH.S51083
  • Zimmermann, A., Bernuit, D., Gerlinger, C., Schaefers, M., & Geppert, K. (2012). Prevalence, symptoms and management of uterine fibroids: An international internet-based survey of 21,746 women. BMC Women’s Health. https://doi.org/10.1186/1472-6874-12-6
  • Pavanello, L., Cesari, S., Biasiutti, C., Manfredi, R., & Pozzi Mucelli, R. (2015). Fibroids. In MRI of the Female and Male Pelvis. https://doi.org/10.1007/978-3-319-09659-9_5
  • Marret, H., Fritel, X., Ouldamer, L., Bendifallah, S., Brun, J. L., De Jesus, I., … Fernandez, H. (2012). Therapeutic management of uterine fibroid tumors: Updated French guidelines. European Journal of Obstetrics Gynecology and Reproductive Biology. https://doi.org/10.1016/j.ejogrb.2012.07.030

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.