Mięsak - różne rodzaje i ich charakterystyka
Mięsak to dość zróżnicowana patologia, która objawia się na wiele sposobów. Czasami pojawia się jako grudki pod skórą, a innym razem jako ból kości lub wzdęcia brzucha. Wśród innych objawów może nawet wystąpić utrata masy ciała.
Według American Cancer Society choroba ta jest odmianą onkologiczną, która namnaża się w tkankach miękkich i kostnych, od tkanki tłuszczowej do nerwowej, przechodząc przez kości i mięśnie.
Mięsaki nie są powszechne. W rzeczywistości różne badania wskazują, że kostniakomięsak (guz w szkielecie) stanowi tylko 0,2% wszystkich nowotworów złośliwych. Oznacza to, że każdego roku występuje około trzech przypadków na milion osób.
Mięsak – co warto wiedzieć
Nie można rozmawiać o mięsakach bez znajomości podstawowych informacji o raku. Choroba ta charakteryzuje się niekontrolowaną proliferacją komórek w niektórych obszarach ciała, co powoduje powstawanie guzów. Często rozprzestrzeniają się one na inne części ciała w wyniku procesu zwanego przerzutami.
Towarzystwo Onkologii Medycznej podaje zaktualizowane dane dotyczące globalnej sytuacji w zakresie nowotworów:
- W 2018 roku na całym świecie wykryto ponad 18 milionów przypadków raka, a 11,6% z nich było spowodowanych złośliwymi procesami nowotworowymi w płucach
- Rak macicy był najrzadszą diagnozą (2,1%), chociaż było 24,6% przypadków raka o mniej powszechnym pochodzeniu (nie liczonym jako unikalne typy)
- W 2019 roku zdiagnozowano łącznie 277 234 przypadki raka
- Następuje roczny wzrost liczby przypadków na świecie, ponieważ szacunki wskazują, że do 2040 r. prawie 30 milionów ludzi będzie miało nowotwór złośliwy (63% więcej niż w 2018 r.)
Jak widać, liczby są alarmujące. Dlatego musimy znać każdy typ, niezależnie od tego, jak rzadki jest, aby móc leczyć więcej ludzi na całym świecie.
Przeczytaj również: Rak wątroby i najnowsze badania dotyczące tego nowotworu
Rodzaje mięsaka
Jak wspomnieliśmy powyżej, wszystkie rodzaje mięsaków są nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z kości i tkanek miękkich. Według statystyk stanowią one 20% nowotworów wykrywanych w placówkach pediatrycznych i mniej niż 1% u dorosłych.
Predyspozycje do tej patologii zależą od czynników genetycznych i środowiskowych oraz od interakcji między nimi. Jednak konkretne przyczyny pozostają niejasne. Według artykułu opublikowanego w portalu naukowym ScienceDirect w 2007 roku istnieją różne rodzaje mięsaków. Oto niektóre z nich:
Tłuszczakomięsak
Jest to najczęstszy podtyp i odpowiada za 20% przypadków mięsaków w USA. Ten rak występuje w komórkach tłuszczowych w dowolnym miejscu ciała. Jednak w większości przypadków występuje w tkance tłuszczowej kończyn lub brzucha.
Jego występowanie jest dość zauważalne, ponieważ objawia się rosnącym guzkiem pod skórą, bólem i osłabieniem dotkniętej kończyny, gdy występuje w nogach i ramionach. Guzy brzucha natomiast objawiają się między innymi zaparciami, wzdęciami i bólem.
W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie guza i radioterapia. Istnieje kilka rodzajów tłuszczakomięsaków w zależności od ich kształtu. Jednak zwykle nie powoduje przerzutów i ustępuje tylko po interwencji chirurgicznej.
Mięśniakomięsak gładkokomórkowy
Według organizacji sarcomahelp.org mięśniakomięsak gładkokomórkowy pochodzi z komórek mięśni gładkich – zwykle z macicy lub tkanki żołądka. Ten typ obejmuje od 5 do 10%, co czyni go jednym z najczęściej występujących mięsaków tkanek miękkich.
Nie ma specyficznych cech rozpoznania tej patologii, ale cytowane powyżej źródła podają, że są one bardziej powszechne po 50 lub 60 roku życia. Dotykają głównie kobiet. Różne badania pokazują, że leczenie gemcytabiną jest skuteczne u ponad 50% pacjentów.
Mięsak maziówkowy
Ten typ nowotworu występuje rzadziej i zwykle pojawia się w pobliżu stawów (zwłaszcza kolan) u młodych dorosłych. Jego główną cechą charakterystyczną jest wolno rosnący, głęboki guzek, który może być delikatny lub bolesny w dotyku.
Badania ujawniają, że ten typ raka jest skorelowany ze zmianami chromosomalnymi. Oznacza to, że ma duży składnik genetyczny. Podobnie jak w przypadku tłuszczakomięsaka, usunięcie chirurgiczne jest najlepszą opcją.
Inne rodzaje mięsaków
Powyżej omówiliśmy trzy najważniejsze typy. Istnieją jednak inne rodzaje mięsaków, o których nie powinniśmy zapominać. Niektóre z nich to:
- Angiosarcoma, która występuje w wyściółce naczyń krwionośnych lub limfatycznych.
- Mięsak Kaposiego wytwarza różowawe guzki pod skórą lub rzadziej na błonie śluzowej jamy ustnej. Często objawia się u osób z osłabionym układem odpornościowym, takich jak osoby z AIDS.
- Mięsak prążkowanokomórkowy jest złośliwym nowotworem mięśni szkieletowych. Jest to najczęstszy rodzaj mięsaka występujący w dzieciństwie. Ponadto występuje u czterech dotkniętych nią dzieci na milion zdrowych dzieci.
- Kostniakomięsak, jak sama nazwa wskazuje, jest rakiem kości.
Jak widać, rodzajów mięsaków jest tyle, ile jest tkanek ludzkich, a lista jest obszerna. Główną koncepcją, o której należy pamiętać, jest to, że mamy do czynienia ze złośliwym guzem, który zmienia się w zależności od lokalizacji.
Mięsak – o czym należy pamiętać
Mięsaki rozwijają się zarówno w tkankach twardych, jak i miękkich. Dlatego istnieje wiele typów, które objawiają się określonymi objawami, w zależności od miejsca, w którym rośnie guz.
Jak w przypadku każdego innego nowotworu, wczesne wykrycie jest kluczem do przeżycia pacjenta. Dlatego natychmiast skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz podejrzany guzek lub niewyjaśniony ból.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- ¿Qué es el sarcoma de tejidos blandos? Sociedad Americana del Cáncer. Recogido a 21 de julio en https://www.cancer.org/es/cancer/sarcoma-de-tejidos-blandos/acerca/sarcoma-de-tejidos-blandos.html
- Picci, P. (2007). Osteosarcoma (osteogenic sarcoma). Orphanet journal of rare diseases, 2(1), 6.
- Cifras del cáncer, SEOM. Recogido a 21 de julio en https://seom.org/seomcms/images/stories/recursos/Cifras_del_cancer_2020.pdf
- Burningham, Z., Hashibe, M., Spector, L., & Schiffman, J. D. (2012). The epidemiology of sarcoma. Clinical sarcoma research, 2(1), 14.
- Skubitz, K. M., & D’Adamo, D. R. (2007, November). Sarcoma. In Mayo Clinic Proceedings (Vol. 82, No. 11, pp. 1409-1432). Elsevier.
- Leiomiosarcoma: Diagnóstico y tratamiento. Recogido a 21 de julio en http://sarcomahelp.org/translate/es-leiomiosarcoma.html#:~:text=El%20leiomiosarcoma%20es%20un%20sarcoma,en%20l%C3%ADneas%20de%20c%C3%A9lulas%20mesenquimales.
- Hensley, M. L., Maki, R., Venkatraman, E., Geller, G., Lovegren, M., Aghajanian, C., … & Spriggs, D. R. (2002). Gemcitabine and docetaxel in patients with unresectable leiomyosarcoma: results of a phase II trial. Journal of Clinical Oncology, 20(12), 2824-2831.
- Sánchez, Juan Segura, et al. “Liposarcomas. Aspectos clínico-patológicos y moleculares.” Revista Española de Patología 39.3 (2006): 135-148.