Miejski ogródek – stwórz go własnoręcznie na niedużym obszarze

Miejski ogródek – stwórz go własnoręcznie na niedużym obszarze

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada, 2020

Jeśli chcesz stworzyć własny miejski ogródek, powinnaś opanować podstawy ogrodnictwa. Dzięki temu będziesz w stanie jak najlepiej wykorzystać swój dach, taras lub balkon i cieszyć się przestrzenią pełną zieleni we własnym domu!

Gdy miasta rozwijają się w niesamowitym tempie i są nasycone coraz to nowszymi zdobyczami technologii, to miejski ogródek staje się coraz lepszym pomysłem. Jednak planując go warto wziąć pod uwagę parę rzeczy, związanych z ograniczeniami dotyczącymi małej przestrzeni.

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się, jak możesz z łatwość stworzyć własny miejski ogródek. Podpowiemy Ci również w jaki sposób rozpocząć uprawę owoców, warzyw, ziół, itp. Dzięki temu będziesz mogła rozkoszować się własnym zielonym zakątkiem, a przy tym wyhodować parę rzeczy, które zamienisz w zdrowe potrawy dla całej rodziny.

A poza tym będziesz czuła się świetnie, bo tworzenie miejskiego ogródka przeniesie Ci dużą satysfakcję.

Jak stworzyć miejski ogródek mając niewiele miejsca?

Zastanów się dobrze nad miejscem

Rodzaj ogródka, który masz zamiar stworzyć, jest dość specyficzny, dlatego powinnaś porządnie zastanowić się nad tym gdzie chcesz go umieścić. Pamiętaj, że rozwój zasadzonych przez Ciebie roślin zależy od ilości światła, jakie otrzymają. Zwróć również uwagę na to, że nasłonecznione miejsca przyspieszają rozwój nasion.

Będziesz również potrzebowała odpowiedniego systemu odwadniającego oraz oczywiście źródła wody, znajdującego się jak najbliżej Twojego ogródka, aby było w stanie zapewnić odpowiednie nawodnienie wszystkim roślinom. To powoli Ci zaoszczędzić czas, bo zmniejszy konieczność własnoręcznego podlewania.

Miejski ogród - narzędzia
Aby stworzyć ogródek nie musisz dysponować dużą ilością przestrzeni. Wystarczy taras lub dach.

Wybierając miejsce na miejski ogródek, bez względu na to, czy będzie to taras czy patio, nie zapominaj, że będziesz pracowała z ziemią i nawozami. Dlatego musisz zastanowić się, w jaki sposób utrzymasz czystość i ograniczysz ogród, aby nie nanosić błota przy każdym wejściu do domu.

Nauka ogrodnictwa

Zanim zaczniesz wydawać pieniądze na nasiona i podstawowe narzędzia do pracy w ogrodzie, naucz się czegoś o ogrodnictwie, nawet jeśli będziesz ograniczać się jedynie do zagadnień teoretycznych. Istnieje wiele rzeczy, które mogą zaprzepaścić miesiące ciężkiej pracy i troszczenia się o rośliny. Dlatego też warto zainwestować w kurs lub poczytać coś na ten temat.

Musisz wziąć pod uwagę co najmniej poniższe zagadnienia:

  • Jak dbać o ziemię i używać różnych rodzajów nawozów.
  • Które miesiące nadają się do siania.
  • Jak nawadniać rośliny i kiedy je przycinać.
  • Najlepsze sposoby na radzenie sobie z chorobami i plagami.

Pionowy miejski ogródek

Główna zaleta ogrodów pionowych to maksymalna optymalizacja dostępnej przestrzeni. Taki ogród zajmuje jej o wiele mniej miejsca niż tradycyjny, horyzontalny układ. Jednocześnie pozwala zmniejszyć ilość czasu poświęcanego na dbanie o rośliny. Dzieje się tak, ponieważ w ogrodach tego rodzaju rzadko kiedy pojawiają się chwasty i nie musisz się schylać, aby wykopywać dziury w ziemi.

Pionowy ogród
Możesz powiesić pionowo rośliny umieszczona w doniczkach lub koszach. To pomoże Ci lepiej wykorzystać dostępne miejsce.

Kolejna zaleta sadzenia roślin w układzie pionowym to maksymalizacja dostępu światła i powietrza. Poza tym pojawia się mniej szkodników, a jeśli już je zauważysz, to będzie Ci łatwiej się ich pozbyć. Najlepsze rośliny o szybkim cyklu wegetacji to sałata, boćwina, szpinak, itp. Posadź je między gatunkami, które rosną wolniej.

Sama widzisz, że balkon, taras czy dach to idealne miejsca na miejski ogród. Możesz wykorzystać doniczki, stojaki na rośliny, a nawet stworzyć swój własny hydroponiczny system nawadniania (rośliny rosną w wodzie, dlatego nie trzeba stosować ziemi).

Oryginalne pomysły

W dzisiejszych czasach korzystając z dobrodziejstw mediów społecznościowych możemy oglądać ogrody miejskie z najróżniejszych zakątków świata. Dzięki temu możemy czerpać inspirację bazując na wyobraźni wielu osób, które doskonale wykorzystują małe przestrzenie.

Oto kilka oryginalnych pomysłów na stworzenie własnego ogrodu miejskiego:

  • Wykorzystaj zużyte palety, opony i najróżniejsze pojemniki, aby stworzyć donice lub stojaki.
  • Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w świecie ogrodnictwa, możesz sobie ułatwić pracę. Wykonaj kilka znaków, które pomogą Ci zapamiętać nazwy i cechy każdej z posadzonych roślin.
  • Zasadź rośliny aromatyczne. Nie ma nic przyjemniejszego niż wyjście do ogrodu i zbieranie świeżych ziół do szykowanych potraw.
  • Podpytaj innych i dowiedz się, gdzie znajdziesz najlepsze podłoże do gleby, którą masz zamiar wykorzystać.
  • Jeśli często wyjeżdżasz i nie masz nikogo, kto mógłby wpaść i podlać Twoje rośliny, to powinnaś zainstalować automatyczny system nawadniania.
  • Przetwarzaj na kompost wszystkie odpadki wyprodukowane w ogrodzie (kawałki przyciętych roślin, zepsute owoce, zioła, itp.). Sprawią, że Twoja ziemia będzie bogatsza w składniki odżywcze.

Parę spostrzeżeń na koniec

Czy czujesz się dobrze przygotowana do stworzenia własnego ogródka miejskiego? Nie tylko będziesz mogła uprawiać własne organiczne pożywienie bez pestycydów, ale również zyskasz fajne hobby, które pozwoli Ci się odstresować! Być może nawet zainteresujesz nim innych członków rodziny!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Montserrat Soliva y Marga López. (2004). Calidad del compost : Influencia del tipo de materiales tratados y de las condiciones del proceso. In Formación de técnicos para el tratamiento y gestión de lodos de depuradora. Valsaín CENEAM/MIMAM 1.
  • Beltrano, J., & Gimenez, D. O. (2015). Cultivo en hidroponía. In Libros de Càtedra. https://doi.org/10.1039/c0dt00588f
  • Aznar Márquez, Juana y Navarro Ríos, M. J. (2014). EL HUERTO URBANO ECOLÓGICO: ESTUDIO DE LA INICIATIVA DE LA UNIVERSIDAD MIGUEL HERNÁNDEZ (ELCHE, ESPAÑA). Actas Iberoamericanas ….
  • Ballesteros, G. (2014). Espectacular crecimiento de los huertos urbanos. Ecologista.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.