Międzynarodowy Dzień Kobiet - czy pokolenie równości istnieje?
Ten artykuł połączy więc zagadnienia równouprawnienia, kobiet oraz wpływu tych praw na zdrowie. Społeczeństwa nie powinny funkcjonować w oparciu o nierówności. Ale czy pokolenie równości istnieje? Obawiamy się, że jeszcze nie. Dowiedzmy się wszystkiego na ten temat. O czym przypomina nam Międzynarodowy Dzień Kobiet?
Międzynarodowy Dzień Kobiet ma swoje korzenie w drodze, którą kobiety i ruch feministyczny przebywały i ucierały przez dziesięciolecia. W tym roku, w 2020 roku, przypada 25. rocznica konferencji w Pekinie.
Konferencja w Pekinie była czwartą światową konferencją, dotyczącą kobiet na Świecie i miała miejsce w 1995 roku. Po spotkaniu i debatach została ogłoszona deklaracja, która odcisnęła się w historii praw kobiet. W konferencji wzięło udział ponad 15.000 oficjalnych, a nawet ponad 30.000 nieoficjalnych uczestników.
Plan przygotowany przez konferencję w Pekinie przyniósł ze sobą utworzenie w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych specjalnego obszaru, który miałby zajmować się sprawami kobiet. Tak więc, w 2010 roku powstała formacja UN Women, jako dodatkowy efekt konferencji.
W tym roku wybrano motto Międzynarodowego Dnia Kobiet: “Jesteśmy za równością pokoleń: dla praw kobiet”. Ma to na celu podkreślenie, że miniona historia stanowi zmianę pokoleniową, gdzie równość i dostęp do praw powinny być naturalne i dane.
Nie oszukujmy się jednak. Wciąż żyjemy na świecie, w którym prawa kobiet i mężczyzn nie są równe. Walka o równouprawnienie wciąż jest potrzebna.
Pozostaje wiele do zrobienia w tej kwestii. Wiele istotnych kamieni milowych wciąż pozostaje nieosiągniętych na płaszczyźnie zdrowia chociażby. Prawa kobiet w tej dziedzinie mogą i powinny zostać ulepszone.
Międzynarodowy Dzień Kobiet – globalne narzędzia na rzecz równości
Zdrowie fizyczne i psychiczne, jest pod każdym względem podstawowym prawem człowieka. Stanowi ono podstawę dobrego samopoczucia i uczestnictwa w wielu aspektach życia.
Prawa kobiet w dziedzinie zdrowia należy wzmocnić, nie tylko w kwestii pracowników służby zdrowia, ale również w środowisku pacjentów.
Nierówności świata
Dyskryminacja uniemożliwia niektórym kobietom dostęp do potrzebnych im usług zdrowotnych lub sprawia, że są one bardziej podatne na choroby. Jakie formy przyjmują taka nierówność?
- Może mieć to formę mężczyzny, który odmawia używania prezerwatyw, pomimo wysokiego ryzyka przeniesienia wirusa HIV.
- Przemoc związana z płcią to epidemia utrzymująca się we wszystkich społeczeństwach, niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne kobiet, a czasami odbiera im życie.
- Wczesne małżeństwo naraża dziewczęta na potencjalnie niszczące skutki zdrowotne rodzenia dzieci w zbyt młodym wieku.
Międzynarodowy Dzień Kobiet i ich praw
Zarówno Organizacja Narodów Zjednoczonych, jak i inne organy międzynarodowe stworzyły mechanizmy, grupy robocze, grupy badawcze i spotkania eksperckie w celu poprawy dostępu kobiet do przysługujących im praw, także w dziedzinie zdrowia. Międzynarodowy Dzień Kobiet przypomina nam o ich istnieniu.
- Konwencja w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet: znana jako CEDAW (Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women. Jest to deklaracja z 1979 roku, która przyjęta została w 1981 roku. Był to plan działania, który określał prawa kobiet, których nie można ignorować, w tym te dotyczące zdrowia/
- Rada Praw Człowieka: w 2010 roku utworzono grupę roboczą, której zadaniem jest zbadanie dyskryminacji kobiet i ich praw na całym Świecie. Grupa ta składa sprawozdania Radzie Praw Człowieka ONZ i analizuje, czy organ ustawodawczy państw jest zgodny z zasadami równości, określonymi wcześniej.
Eliminacji Dyskryminacji Kobiet: W dziedzinie zdrowia istnieje dyskryminacja, zarówno wobec pacjentów, jak i wobec pracowników służby zdrowia. Działania podejmowane przez kraje w celu zwalczania takiej dyskryminacji muszą być zgłaszane komitetowi ekspertów co cztery lata. - Eksperci ci są uprawnieni do badania działań dyskryminujących i proponowania państwom środków i rozwiązań.
Przeczytaj dalej:
Międzynarodowy dzień kobiet i prawo kobiet do zdrowia
Oczywiście istnienie Międzynarodowego Dnia Kobiet nie wystarcza, aby zwalczyć czy choćby podjąć najważniejsze problemy w dziedzinie praw kobiet i zdrowia.
Dlatego 28 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zdrowia Kobiet. Była to propozycja, która pojawiła się w Ameryce Łacińskiej.
- Wiemy, że w wielu kulturach procesy zdrowotne mają różne wymiary. Przyjmowane są też w odmiennych formach dla kobiet i dla mężczyzn.
- Także dostęp do systemów opieki zdrowotnej jest różny. Podobnie jest z sposobami i poziomami otrzymywania opieki. Nie zapominajmy o niejednakowych możliwościach uzyskania wyższego wykształcenia w tej dziedzinie.
Każdy członek zespołu ds. zdrowia, gdziekolwiek na świecie, musi być należycie przeszkolony, także w kwestii zagwarantowania kobietom odpowiedniego dostępu kobiet do opieki zdrowotnej.
Od samych systemów i osób pełniących w nich obowiązki zależy też równe traktowanie pacjentów i potencjalnych pracowników.
W szczególności dotyczy to stanowisk kierowniczych. Bardzo często kobiety mierzą się tam ze szklanymi sufitami, nie mając dostępu do szczytowych stanowisk w swojej dziedzinie. Te najczęściej zarezerwowane są obyczajowo dla mężczyzn. Czy możemy zgodzić się na to w XXI?
Zobacz też:
Zdrowie seksualne i reprodukcja w Międzynarodowym Dniu Kobiet
W kwestii zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet jest jeszcze wiele do zrobienia. W wielu miejscach na świecie nadal istnieją trudności w dostępie do metod antykoncepcyjnych oraz przypadki nadużyć w czasie ciąży i porodu.
Jednym z filarów zdrowia kobiet jest aspekt seksualny i reprodukcyjny. Duża część nierówności i problemów z dostępnością występuje w metodach antykoncepcyjnych, w opiece porodowej oraz w monitorowaniu ginekologicznych patologii onkologicznych, takich jak nowotwór szyjki macicy.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie seksualne i reprodukcyjne jako stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego we wszystkich sprawach dotyczących systemu reprodukcyjnego, jego funkcji i procesów.
Oznacza to również prawo do satysfakcjonującego i wolnego życia seksualnego.
Międzynarodowy Dzień Kobiet i jego orędownictwo na rzecz równości w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu seksualnemu i reprodukcyjnemu.
- Kobiety muszą mieć w każdej chwili dostęp do metody antykoncepcyjnej, którą chcą stosować.
- Pracownicy służby zdrowia powinni być też dalecy od wartościowania wyborów swoich pacjentek .
Dobre działania w tym zakres obejmują też psychologiczne aspekty w opiece nad porodem i ciążą, z poszanowaniem wszelkich praw kobiet.
Dziś nadal wiele kobiet cierpi z powodu przemocy psychicznej w czasie ciąży ze strony lekarzy lub położnych, którzy się nimi zajmują. System opieki zdrowotnej powinien zapewnić im ciepłe i sprzyjające środowisko w trakcie całego tego procesu.
Dowiedz się więcej:
Okazja do świętowania równouprawnienia w Międzynarodowym Dniu Kobiet
Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet są okazją do dalszego propagowania równych praw. Przed nami jeszcze długa droga, zanim będziemy mogli mówić o prawdziwej równości płci. Każdy z nas może pomóc w wzmacnianiu tego procesu.
W dziedzinie zdrowia zarówno prawo, jak i pracownicy służby zdrowia muszą dawać pierwszorzędny przykład. Każda kobieta zasługuje na najlepszą możliwą opiekę zdrowotną, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania i stanu zdrowia czy jej statusu społecznego.
Podsumowanie
Nie ma miejsca na dyskryminację w jakiejkolwiek formie.
Jeśli jesteś ofiarą nieprofesjonalnej opieki zdrowotnej i dyskryminacji, nierówności zdrowotnych czy naruszenia Twoich praw jako pacjentki – nie wahaj się mówić o tym głośno. Wiele państw posiada już doradztwo w tej kwestii i miejsca wsparcia. W Polsce znajdują się takie przy szpitalach, bądź organizacjach pozarządowych.
Liczba zgonów matek spadła o 45 procent od 1990 roku. Jednak w 2013 roku wciąż prawie 800 kobiet nadal umierało każdego dnia z przyczyn związanych z macierzyństwem. Niemal 99 proc. tych zgonów miało miejsce w krajach rozwijających się.
Co istotne, większość z nich można było jednak uratować dzięki prostym, dobrze znanym nam zabiegom profilaktycznym, nawet tak podstawowym, jak kostka mydła.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Valls-Llobet, Carme. Mujeres, salud y poder. Ediciones Cátedra, 2013.
- Cook, Rebecca J., Bernard M. Dickens, and Mahmoud F. Fathalla. Salud reproductiva y derechos humanos: integración de la medicina, la ética y el derecho. Profamilia, 2003.
- Peláez Mendoza, Jorge. “Salud sexual y reproductiva de adolescentes y jóvenes: una mirada desde la óptica de los derechos humanos.” Revista cubana de obstetricia y ginecología 34.2 (2008): 0-0.
- Franco-Giraldo, Álvaro, and Carlos Álvarez-Dardet. “Derechos humanos, una oportunidad para las políticas públicas en salud.” Gaceta Sanitaria 22.3 (2008): 280-286.
- Galdos Silva, Susana. “La conferencia de El Cairo y la afirmación de los derechos sexuales y reproductivos, como base para la salud sexual y reproductiva.” Revista peruana de medicina experimental y salud pública 30 (2013): 455-460.
- López, A., and L. Abracinskas. “El debate social y político sobre la ley de defensa del derecho a la salud sexual y reproductiva.” Cuadernos del UNFPA, serie Divulgación (2009).