Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych

Za skutecznością leków i szczepionek stoi ciężka praca, którą Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych stara się docenić. Poniżej podajemy wszystkie szczegóły dotyczące jego obchodów.
Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2021

20 maja ma w kalendarzu szczególne miejsce zarezerwowane na Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. Inicjatywa podniesienia wartości badań klinicznych wynika z ich wielkiego wkładu w jakość i długość życia na całym świecie.

Jedną z danych dotyczących badania klinicznego jest wzrost oczekiwanej długości życia o 10 lat w Europie w ciągu ostatnich 6 dekad. Z kolei śmiertelność z powodu HIV/AIDS została zmniejszona o około 80%.

Znaczenie badania klinicznego polega więc na zmniejszeniu śmiertelności z powodu śmiertelnych chorób. W związku z tym w naszej dzisiejszej podróży odkryjemy historię i wskażemy korzyści dla społeczeństwa jakie wnoszą te obchody. Wskażemy te cele, jakie stawia sobie Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych i jak najlepiej je wspierać.

Historia badań klinicznych

Historia wiąże się ściśle z wyborem dnia 20 maja na Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. Zanim poznamy jego pochodzenie, musimy wyjaśnić pewien termin. Badanie kliniczne definiuje się jako ocenę lub badanie eksperymentalne pewnej substancji, produktu, leku lub techniki leczenia w celu ustalenia stopnia ich skuteczności.

Tak więc, aby zobaczyć, jak narodziły się badania kliniczne, musimy się cofnąć do wieku XVIII. Wtedy to brytyjski lekarz James Lind wyznaczał ścieżki w tej dziedzinie. Początkowo Lind postanowił znaleźć lekarstwo na szkorbut, chorobę, która pustoszyła marynarzy brytyjskiej marynarki wojennej.

Decydujący moment nadszedł, gdy Lind został przydzielony jako chirurg na fregacie HMS Salisbury. Po 8 tygodniach szkorbut – na temat którego nie było wówczas zbyt wielu informacji – zaczął mocno dotykać załogę. To pobudziło inwencję urodzonego w Edynburgu lekarza do badania załogi i potwierdzania swojej teorii działania kwasów.

Wśród środków, które Lind zastosował w celu przeprowadzenia swoich badań, można wymienić następujące:

  • Podzielił 12 chorych marynarzy na sześć par.
  • Zapewnił różne suplementy w diecie każdej pary, używając cytryny, pomarańczy, cydru, octu i rozcieńczonego kwasu siarkowego.
  • Kontrolował zmienne procesu.
  • Oceniał poprawę pacjentów.
  • Wyciągnął wnioski z ewolucji choroby u 2 pacjentów, którzy mieli w swojej diecie cytrynę i pomarańczę.
Witamina C
Niedobór witaminy C jest przyczyną szkorbutu, ale Lind na początku o tym nie wiedział, więc jego badanie zapoczątkowało analizę.

Badania kliniczne i ich korzyści dla społeczeństwa

Zalety analiz, jakie się przeprowadza w ramach badań klinicznych, są bardzo szerokie. Jednak na poniższej liście można zaobserwować najważniejsze korzyści płynące z badań klinicznych dla społeczeństwa:

  • Poprawiają średnią długość życia ludności świata.
  • Zmniejszają wydatki wynikające ze źle dobranych metod leczenia.
  • Zmniejszają możliwe skutki uboczne leków.
  • Rośnie liczba alternatywnych metod zapobiegania chorobom lub ich leczenia.
  • Zwiększają wiedzę na temat chorób rzadkich.

Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych i jego obchody

Obchody Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych zostały zainicjowane w 2005 r. przez Europejską Sieć Infrastruktur Badań Klinicznych (ECRIN czyli European Clinical Research Infrastructure Network). Jako datę wybrano 20 maja, aby tym samym upamiętnić znaną i słynną inicjatywę Jamesa Linda z 1747 roku.

Podobnie ogólne cele obchodów obejmują podnoszenie świadomości, uwidacznianie, rozpoznawanie i informowanie o znaczeniu badania klinicznego dla jakości i oczekiwanej długości życia ludzi. Oprócz tego istnieje konkretny cel na 2021 r., który koncentruje się na rozpowszechnianiu dokładnych danych na temat testów na platformie adaptacyjnej.

Ten rodzaj badania klinicznego daje możliwość porównania różnych rodzajów leczenia poprzez jedną kontrolą. Komisja Europejska uważa, że ​​jest to realny sposób na zwalczanie epidemii i pandemii. W ten sposób, Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych 2021 r postawił sobie za cel rozwianie takich wątpliwości, jak:

  • Jakie są podstawowe cele testu na platformie?
  • Jakie parametry należy uwzględnić w projekcie, planie statystycznym i zarządzaniu danymi?
  • W jaki sposób należy zająć się kwestiami politycznymi i etycznymi, a także zaangażowaniem pacjentów?
  • Jakie rodzaje problemów związanych z zarządzaniem, ekonomią i zarządzaniem mogą wystąpić, gdy korzystamy z tego modelu testowego?

Wydarzenia, jakie organizuje Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych

Oto niektóre z inicjatyw przewidzianych na ten dzień:

  • Konferencja wirtualna ICTD 2021: Testy na platformie: zmiana w leczeniu, testowaniu i współpracy.
  • Wirtualne konferencje ekspertów pokazujące fazy badań (badania podstawowe, przedkliniczne i kliniczne).
  • Akcje darowizn i zaangażowanie różnych firm w przebieg badania klinicznego.
  • Sympozjum na temat infrastruktury badawczej w Ameryce Łacińskiej i Europie (odbyło się po Międzynarodowym Dniu Badań Klinicznych, w dniach 15-17 czerwca, ale ma powiązane cele).
Badania kliniczne
Badania kliniczne mają na celu dostarczenie wyników dotyczących bezpieczeństwa procedur i praktyk, które są korzystne dla zdrowia ludzi.

To również może Cię zainteresować: Nowotwory można wykryć wcześniej – Nowe badania krwi

Jak mogę wziąć udział?

Sposoby uczestnictwa są związane z sieciami społecznościowymi, poprzez wykorzystanie oficjalnych zasobów na zdjęcia profilowe, plakaty, zdjęcia, wiadomości poparcia dla wykonanej pracy i nie tylko. Wszystko to z tagami #CTD2021 i #clinicaltrialsday.

Ponadto istnieją platformy i programy rekrutacyjne, dzięki którym osoby z zamiarem podjęcia inicjatywy mogą stać się wolontariuszami. Stowarzyszenie Uczestników Badań Klinicznych (SOCRA – Society of Clinical Research Associates) umożliwia wykonywanie testów i certyfikacji online.

Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych, aby żyć lepiej

Na koniec warto dodać, że zasięgnięcie informacji w oficjalnych źródłach napędza największą dynamikę kształtującą rozwój badań klinicznych w wielu szerokościach geograficznych. W ten sposób możliwe będzie replikowanie wiedzy w środowisku, aby tworzyć reakcję łańcuchową.

Niezbędna jest również rola pacjentów, którzy biorą udział w badaniach, aby osiągnąć pożądane cele skuteczności medycznej. Podsumowując, każde działanie się liczy, aby Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych był katalizatorem i zwiększał dostępne alternatywy przeciwko chorobom, które nadal dotykają wiele sektorów. Badania kliniczne ratują życie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.