Mięczak zakaźny - wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Mięczak zakaźny to łagodna infekcja wirusowa skóry. Nie jest niebezpieczny i może sam zniknąć. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Mięczak zakaźny - wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2021

Mięczak zakaźny często występuje u dzieci w wieku od 2 do 5 lat. W przypadku dorosłych jest to zwykle choroba przenoszona drogą płciową. Możesz się go jednak nabawić również z innych powodów, takich jak bezpośredni kontakt z zakażonym przedmiotem, np. ręcznikiem, ubraniem, zabawką, itp.

Mięczak zakaźny inkubuje od 2 do 7 tygodni po ekspozycji na wirus. Częściej występuje u dzieci, dorosłych aktywnych seksualnie i osób z zaburzeniami odporności komórkowej.

Najczęściej występuje latem, ponieważ jest to jedna z pór roku, w których skóra jest najbardziej narażona. Można się go jednak nabawić również w innych porach roku.

Czym jest mięczak zakaźny

Mięczak zakaźny to łagodna infekcja wirusowa skóry. Nie jest niebezpieczny i może sam zniknąć. Powoduje go wirus ospy. Po okresie inkubacji na skórze pojawiają się zmiany takie jak grudki lub guzki o średnicy od 1 do 2 milimetrów. Mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp.

Najczęściej pojawiają się one w następujących obszarach:

  • Twarz
  • Szyja
  • Tułów
  • Ramiona i dłonie

Ten stan zwykle powoduje wypukłe zmiany o perłowym wyglądzie. Chociaż nie powodują one większych problemów, czasami może dojść do podrażnienia. Może się tez pojawić wyprysk, zakażenie lub rozprzestrzenić się na bardziej wrażliwe obszary ciała, takie jak narządy płciowe i powieki.

Mięczak zakaźny — diagnozowanie

Diagnoza mięczaka zakaźnego.

Choroba ta jest diagnozowana głównie przez lekarza wizualnie badającego zmiany chorobowe w trakcie zwyczajnej wizyty. W rzeczywistości często odkrywa się je przypadkowo podczas badania ogólnego.

Użycie dermoskopii może pomóc lekarzom w lepszej wizualizacji charakterystycznych pęcherzyków i otworów. Czasami lekarze pobierają nieco wydzieliny, aby potwierdzić diagnozę za pomocą badania histopatologicznego.

Przebieg choroby

Czas trwania zmian chorobowych waha się od tygodnia do półtora roku. W tym okresie niektóre zmiany mogą same zniknąć i mogą pojawić się nowe. Ponadto wirus mięczaka zakaźnego atakuje tylko powierzchnię ciała.

W większości przypadków skóra goi się bez żadnych blizn ani śladów. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do stanów zapalnych lub wtórnej infekcji.

Możliwości leczenia

Jeśli zmiany Ci nie przeszkadzają, nie potrzebujesz leczenia. Znikają same w ciągu kilku miesięcy lub lat. Nie należy ich jednak odkrywać, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W razie potrzeby wybór opcji leczenia będzie zależeć od wieku pacjenta i rozległości zmian. Dodatkowo zależy to od tego, czy występują inne zmiany skórne.

Najczęstsze zabiegi to:

  • Skrobanie lub łyżeczkowanie po zastosowaniu kremu znieczulającego: Jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu mięczaka zakaźnego.
  • Krioterapia lub chłodzenie niszczy zmiany poprzez zamrożenie ciekłym azotem, a następnie martwicę. To szybka i skuteczna metoda.
  • Leczenie farmakologiczne lub immunoterapia: są to leki na receptę, które zmieniają odpowiedź immunologiczną organizmu i działają przeciwko wirusowi, który spowodował infekcję. Stosujesz te kremy przez kilka tygodni lub miesięcy.
  • Terapia fotodynamiczna: Stosowany jest krem fotouczulający oraz źródło światła czerwonego.
  • Wypalanie elektrokoagulacyjne lub laserowe: mogą być bolesne i często pozostawiają blizny.
Mięczak zakaźny na brzuchu.

Zalecenia dotyczące zapobiegania zarażeniu

Niektóre zalecenia dotyczące unikania rozprzestrzeniania się mięczaka zakaźnego są następujące:

  • Unikaj bezpośredniego kontaktu ze zmianami skórnymi.
  • Nie udostępniaj ręczników ani rzeczy osobistych osobom dotkniętym chorobą.
  • Zachowaj ostrożność podczas stosunku płciowego: Unikaj bezpośredniego kontaktu, aż zmiany całkowicie znikną.
  • Często myj ręce.
  • Dbaj o skórę, stosując produkty higieniczne, które nie wywołują podrażnień.
  • Używaj kremów nawilżających.
  • Noś odzież zakrywającą dotknięte obszary, opatrunek lub gazę.
  • Wybierz prysznic zamiast kąpieli.
  • Unikaj drapania lub golenia dotkniętej skóry. Może to rozprzestrzenić zmiany na inne części ciała.
  • Unikaj golenia żyletką, ponieważ może to również rozprzestrzeniać zmiany.

Wniosek

Chociaż zmiany nie są niebezpieczne dla zdrowia, mogą powodować poważne problemy emocjonalne i psychologiczne. Nie zapominaj też, że są zaraźliwe.

Dlatego ważne jest, aby działać szybko, zastosować odpowiednie leczenie i nie narażać zdrowia innych. Jeśli wykryjesz jakiekolwiek nieprawidłowości na skórze, natychmiast skontaktuj się z dermatologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barba, R. R. (2011). Molusco Contagioso Revisión y opciones de tratamiento. Archivos Médicos de Actualización en Tracto Genital Inferior3(5), 32-35.
  • Badri, T., & Gandhi, G. R. (2019). Molluscum Contagiosum.
  • Hanson, D., & Diven, D. G. (2003). Molluscum contagiosum. Dermatology online journal9(2), 2-2.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.