Czym jest mgła mentalna i jak jej przeciwdziałać?

Mgła mózgu to stan, który nie jest jeszcze rozpoznawany przez medyków, ale który z wielu przyczyn dotyka miliony ludzi na całym świecie.
Czym jest mgła mentalna i jak jej przeciwdziałać?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Czy kiedykolwiek poszedłeś do lodówki i zapomniałeś, co zamierzasz dostać? Czy czujesz się bardziej rozkojarzony niż zwykle? Być może doświadczasz „mgły mentalnej”. Chociaż nie ma oficjalnej definicji medycznej, może odnosić się do zestawu objawów, które wpływają na przetwarzanie poznawcze ludzi.

Miliony ludzi cierpi na tę chorobę na całym świecie, więc jest ona bardziej powszechna, niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości różne badania pokazują, że nawet 32% ludzi może cierpieć z powodu mgły mentalnej po cierpieniu na COVID-19, nawet tego nie zauważając.

Wiele osób myli ten stan z chorobą Alzheimera i niektórymi objawami psychicznymi. Jednak mgła mentalna ma zasadnicze różnice w porównaniu z tymi patologiami i przyjrzymy się im, aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia.

Objawy

Mgła mózgowa nie pozwala kobiecie pracować
Uczucie przytłoczenia codziennymi zadaniami jest jednym z głównych objawów mgły mentalnej.

Osoby cierpiące na tę chorobę często opisują objawy w kilku bardzo prostych słowach: „trudno mi myśleć”. Najczęściej ludzie czują się bardziej zapominalscy niż zwykle, a nawet mogą opisywać siebie jako bardziej rozkojarzonych. Inne objawy obejmują:

  • Uczucie spowolnienia w myśleniu
  • Mieszanie słów w środku zdania
  • Uczucie przytłoczenia codziennymi zadaniami
  • Łatwe rozproszenie uwagi
  • Uczucia zagubienia, dezorganizacji i roztargnienia

Mgła mentalna wpływa na różne regiony układu nerwowego, zwłaszcza te związane z wykonywaniem czynności, planowaniem i porządkowaniem informacji. Niektórzy specjaliści mylą ją z wczesnymi stadiami demencji. Jednak stan ten nie nasila się z biegiem lat.

Przeczytaj również: Czym są funkcje poznawcze?

Przyczyny mgły mentalnej

Mgła mentalna to stan, który ma wiele przyczyn, od chorób wpływających na mózg, takich jak toczeń rumieniowaty układowy, po stres. W związku z tym specjaliści nie byli w stanie określić konkretnych przyczyn schorzenia. Niektóre warunki, które mogą to spowodować, obejmują:

  • Chroniczny stres
  • Brak snu
  • Zmęczenie spowodowane różnicą czasu
  • Przyjmowanie niektórych leków
  • Choroby przewlekłe, takie jak rak lub stwardnienie rozsiane
  • Niedobór witamin z grupy B
  • Nadmiar kofeiny
  • Choroby trawienne, takie jak celiakia i choroba Leśniowskiego-Crohna

W ostatnich latach mgła mentalna była również związana z deficytami poznawczymi po COVID-19. Liczne badania wykazały upośledzenie funkcji poznawczych i uporczywe zmęczenie, których doświadczają osoby po chorobie.

Inne niedawne badania pokazują również, że charakterystyczne dla choroby trudności w myśleniu pojawiają się w połączeniu ze zmianami hormonalnymi. Niektóre kobiety mogą doświadczać mgły mentalnej podczas ciąży lub menopauzy.

Diagnozowanie

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że mgła mentalna nie jest sama w sobie diagnozą. Specjaliści wolą używać terminu „upośledzenie funkcji poznawczych”, aby postawić dokładniejszą diagnozę. Personel medyczny będzie musiał przeprowadzić pełne badanie, aby postawić diagnozę i ustalić przyczynę problemu.

Proces diagnostyczny jest często długi i trudny. Często pomocne są testy do pomiaru funkcji wykonawczych w chorobie psychicznej. Badania krwi mogą również pomóc w identyfikacji innych przyczyn upośledzenia funkcji poznawczych, takich jak bezdech senny i stwardnienie rozsiane.

Zapalenie i zwiększona aktywność komórek odpornościowych również przyczyniają się do zamglenia umysłu. Dlatego w diagnostyce przydatna jest analiza czynników, takich jak D-dimer i ferrytyna. Oba markery stanu zapalnego obserwuje się zarówno we krwi, jak i płynie mózgowo-rdzeniowym.

Leczenie mgły mentalnej

Mężczyzna z brakiem koncentracji
Tworzenie list rzeczy do zrobienia to dobry sposób na walkę z zapominaniem.

Ponieważ mgła mentalna nie jest chorobą per se, jej leczenie jest bardzo trudne. Specjaliści zalecają podjęcie działań, które pomogą ludziom żyć z problemem i dostosować się do niego. Wśród głównych zaleceń wyróżniają się:

  • Pisanie notatek z listą rzeczy do zrobienia
  • Ustawianie alarmów, aby nie przegapić ważnych spotkań
  • Robienie regularnych przerw podczas realizowania długich projektów
  • Codzienne śledzenie postępów
  • Zarezerwowanie lepszych dni na bardziej skomplikowane zadania

Inne zalecenia koncentrują się na utrzymaniu lepszego stylu życia. Do najczęstszych należą odpowiedni odpoczynek i codzienne ćwiczenia. Obie czynności pomagają zwiększyć koncentrację, a tym samym zredukować mgłę mentalną.

Niektórzy ludzie znaleźli ulgę, przyjmując leki na niektóre schorzenia, takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Jednak pod żadnym pozorem nie zaleca się przyjmowania tego typu leków bez nadzoru lekarza.

Kiedy iść do lekarza?

Mgła mentalna jest stanem, który zmienia wiele obszarów życia ludzi, którzy na nią cierpią. Chociaż będzie kilka dni świadomości, chorzy mogą cierpieć na tę chorobę przez tygodnie, a nawet miesiące.

Pacjenci powinni udać się do lekarza, gdy problem utrzymuje się przez wiele dni. Należy również zwrócić się o pomoc medyczną, gdy mgła mentalna dramatycznie przeszkadza w codziennych czynnościach. Wcześniej można spróbować zastosować się do powyższych zaleceń, aby kontrolować ten stan.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Premraj L, Kannapadi NV, Briggs J, Seal SM et al. Mid and long-term neurological and neuropsychiatric manifestations of post-COVID-19 syndrome: A meta-analysis. J Neurol Sci. 2022 Mar 15;434:120162.
  • Ceban F, Ling S, Lui LMW, Lee Y et al. Fatigue and cognitive impairment in Post-COVID-19 Syndrome: A systematic review and meta-analysis. Brain Behav Immun. 2022 Mar;101:93-135.
  • Jaff NG, Maki PM. Scientific insights into brain fog during the menopausal transition. Climacteric. 2021 Aug;24(4):317-318.
  • Pageaux B, Lepers R. The effects of mental fatigue on sport-related performance. Prog Brain Res. 2018;240:291-315.
  • Van Cutsem J, Marcora S, De Pauw K, Bailey S, Meeusen R, Roelands B. The Effects of Mental Fatigue on Physical Performance: A Systematic Review. Sports Med. 2017 Aug;47(8):1569-1588.
  • Marcora SM, Staiano W, Manning V. Mental fatigue impairs physical performance in humans. J Appl Physiol (1985). 2009 Mar;106(3):857-64.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.