Mesigyna - czy można ją przyjmować podczas karmienia piersią?

Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na karmienie piersią, ponieważ mogą one zmniejszać ilość mleka i zmieniać jego skład. Zobaczmy, jak to wygląda w przypadku antykoncepcyjnego zastrzyku Mesigyna.
Mesigyna - czy można ją przyjmować podczas karmienia piersią?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Mesigyna to nazwa handlowa złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Zalicza się do miesięcznych pozajelitowych środków antykoncepcyjnych, a w składzie ma noretysteron i etynyloestradiol.

Mesigyna to więc złożony środek antykoncepcyjny do wstrzykiwań, ale należy pamiętać, że nie chroni on przed zakażeniem wirusem HIV ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jak działa Mesigyna?

Mesigyna działa poprzez hamowanie hormonów odpowiedzialnych za owulację i pogrubienie śluzu szyjnego, dzięki czemu blokuje plemniki. Jej działanie na endometrium jest podobne do działania doustnych środków antykoncepcyjnych. Z tego powodu występuje rodzaj krwawienia podobny do miesiączki.

Ten lek zapobiega ciąży. Okazuje się, że Mesigyna skutecznie pomaga w kontroli urodzeń, gdy stosuje się ją właściwie. To oznacza w praktyce, że nie należy odkładać w czasie aplikacji ani zapominać o zastrzyku. W ten sposób możliwość zajścia w ciążę bardzo się obniża.

Wytyczne dotyczące podawania

Mesigyna powinna być podawana pierwszego dnia cyklu kobiecego, to znaczy w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Można ją również podać w dniach 2–5 cyklu. W takim przypadku jednak zaleca się dodatkowo zastosowanie metody barierowej przez pierwsze 7 dni po zrobieniu zastrzyku.

Mesigyna w formie zastrzyku

Drugi i kolejne zastrzyki podaje się w odstępach 30 ± 3 dni, czyli minimalnie co 27, a maksymalnie co 33 dni. Krwawienie z pochwy nastąpi po jednym lub dwóch tygodniach od pierwszego wstrzyknięcia leku Mesigyna.

Jeśli kobieta będzie kontynuować przyjmowanie zastrzyków, krwawienia będą się pojawiać co 30 dni. Natomiast dzień comiesięcznego wstrzyknięcia zwykle przypada w okresie bez krwawienia. Jeśli krwawienie nie wystąpi w ciągu 30 dni po wstrzyknięciu, należy wykluczyć możliwą ciążę.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Koniecznie przeczytaj artykuł: Zastrzyki antykoncepcyjne – co powinnaś o nich wiedzieć?

Czy można go stosować w ciąży?

Tego leku nie należy podawać w czasie ciąży. W rzeczywistości, jeśli zajdziesz w ciążę podczas przyjmowania leku Mesigyna, powinnaś od razu przerwać zastrzyki.

Przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę badania epidemiologiczne, które nie wykazały wysokiego ryzyka wad wrodzonych u dzieci matek stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne. Nie zaobserwowano również działania teratogennego, gdy hormonalne środki antykoncepcyjne były stosowane w początkowej fazie ciąży.

Czy Mesigyna jest wskazana podczas karmienia piersią?

Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na karmienie piersią, ponieważ mogą one zmniejszać ilość mleka a także zmieniać jego skład. Obecnie dostępnych informacji na temat wpływu na ilość i jakość mleka matki lub na czas karmienia piersią nie można jednak uznać za wystarczające.

Wiemy, że niewielkie ilości sterydów antykoncepcyjnych lub ich metabolitów można wyeliminować z mleka. Podobnie jak w przypadku innych sterydów, istnieje teoretyczna możliwość, szczególnie w pierwszym tygodniu życia niemowlęcia, że ​​modyfikacji ulegają procesy związane z bilirubiną.

Chociaż nie ma dowodów na wpływ Mesigyny na produkcję mleka matki, ogólnie nie zaleca się jego stosowania do 6 miesięcy po porodzie lub do momentu całkowitego zakończenia karmienia piersią.

Kobieta w ciąży połyka tabletkę

Ponadto należy wspomnieć, że Mesigyna składa się z dwóch aktywnych składników. Każdy z tych składników może przedstawiać inny poziom ryzyka karmienia piersią:

  • Etynyloestradiol: stwarza niskie ryzyko dla karmienia piersią. Składnik ten jest wydzielany z mlekiem matki w klinicznie nieistotnej ilości. Jednak estrogeny mogą zmniejszać zawartość białka w mleku matki. A w niektórych przypadkach mogą nawet zmniejszyć produkcję mleka.
  • Noretysteron: stanowi bardzo niskie ryzyko dla karmienia piersią. Jest to progestagen, który jest wydzielany do mleka matki w klinicznie nieistotnej ilości. Ogólnie progestageny są uważane za środki antykoncepcyjne z wyboru podczas karmienia piersią. Wynika to z faktu, że nie zmieniają ilości ani składu mleka.

Sprawdź również ciekawe informacje w tym artykule: Dezogestrel: zastosowanie i działania niepożądane

Niekorzystne działanie środka antykoncepcyjnego Mesigyna

Negatywne efekty działania tego środka antykoncepcyjnego jest jednym z głównych powodów rezygnacji ze stosowania tej metody antykoncepcji. Do działań niepożądanych, które mogą wystąpić, należą bóle głowy, dyskomfort w żołądku i nudności. Mogą się jednak również pojawić poważniejsze dolegliwości:

  • Oznaki napięcia w piersiach.
  • Stany depresyjne.
  • Zmiany masy ciała
  • Negatywny wpływ na libido.

Wniosek

Mesigyna to bezpieczny i łatwy w użyciu środek antykoncepcyjny. Jednak jak w przypadku każdej metody antykoncepcji, lekarz powinien sprawdzić, czy będzie odpowiednia dla danej pacjentki. To pozwoli aby uniknąć, między innymi, rezygnacji ze stosowania tego środka z powodu możliwych działań niepożądanych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carbajal-Ugarte, Jose Antonio; Cárdenas-Blanco, Adrián; Pastrana-Huanaco, E. L.-B. D. (2008). Eficacia y efectos adversos de anticonceptivos hormonales. Estudio comparativo. Rev Med Inst Mex Seguro Soc.

  • García Cervera, J., & Pérez Campos, E. F. (2001). Anticonceptivos inyectables, implantes subdérmicos y anillos vaginales. Cuadernos de Medicina Reproductiva.

  • Saulny De Jorgez, J. (1976). ANTICONCEPTIVOS INYECTABLES. Revista de Obstetricia y Ginecologia de Venezuela.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.