Mentolowe papierosy mogą być szkodliwe
Wiele osób woli palić mentolowe papierosy, ponieważ uważają, że zawierają one mniejsze stężenie nikotyny. Jednak naukowcom udało się obalić ten mit.
Chociaż przez długi czas metolowe papierosy były uznawane za “dobrą” opcję dla osób, które chcą zminimalizować szkodliwy wpływ tytoniu, to naukowcy udowodnili, że mogą być one bardziej szkodliwe od normalnych papierosów. Dlatego w dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na badaniach, które wspierają tą hipotezę.
Zanim zagłębimy się bardziej w ten temat, warto zauważyć, że wysiłki wkładane w zmniejszenie spożycia tytoniu zdają się przynosić pożądane skutki.
Globalny raport trendów w rozpowszechnieniu konsumpcji tytoniu od 2000 r. do 2025 r., opracowany przez Światową Organizację Zdrowia wykazał, że całkowita liczba palaczy na świecie zmniejszyła się o 60 milionów w latach 2000-2018.
Nikotyna obecna w papierosach prowadzi do uzależnienia i, zgodnie z raportem badawczym autorstwa National Institute on Drug Abuse, uwalnianie endorfin wywołane przez jej spożywanie sprawia, że ludzie chcą palić jeszcze więcej.
Na początku substancja ta zwiększa poziom dopaminy. Jednak z czasem zmienia obwody związane z uczeniem się, stresem i samokontrolą.
Używanie mentolu w papierosach
Spud® to pierwsza komercyjna marka, która dodała mentol do papierosów. Miało to miejsce w latach 20. ubiegłego wieku. Obietnice marketingowe większości firm wiązały się ze świeżym smakiem, który pozostawał w ustach po wypaleniu papierosa.
Do tego należy dodać popularność papierosów mentolowych pośród bardzo młodej populacji. Hiszpański Krajowy Komitet Zapobiegania Paleniu (CNTP) postawił hipotezę, że to przyjemny smak wytwarzany przez mentol wpływa na rozpoczęcie palenia i uzależnienie się tej populacji.
Pośród powodów, które prowadzą do częstego sięgania po papierosy mentolowe, znajduje się łatwość wnikania dymu i zmniejszenie podrażnień. Jednocześnie w społeczności palaczy pokutuje od dekad fałszywe przekonanie, które sprawia, że dodatek mentolu jest postrzegany jako coś korzystnego.
W artykule opublikowanym przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zauważono, że afroamerykańscy palacze i członkowie innych grup mniejszościowych stanowią grupę docelową reklam mentolowych papierosów. To oczywiście jedynie zwiększa ich konsumpcję w tych grupach.
Przeczytaj również: Głód nikotynowy – 5 naparów na jego pozbycie
Dlaczego mentolowe papierosy mogą być bardziej niebezpieczne?
Wielu palaczy mentolowych papierosów uważa, że jest je o wiele łatwiej palić. Jednak podczas ich wypalania zachodzą procesy fizjologiczne, których nie są świadomi, i które zwiększają wyrządzaną przez nie szkodę.
Chociaż chłodzą one gardło, to działanie mentolu, które zmniejsza uczucie suchości, prowadzi do głębszego wdychania dymu i zatrzymywaniu go dłużej w płucach. Ten artykuł Amerykańskiego Towarzystwa ds. Raka tłumaczy ten fenomen.
Jednocześnie inne badania sugerują, że to wrażenie pojawia się ponieważ mentol działa jako środek znieczulający drogi oddechowe. Z jednej strony sugeruje to mniejszy dyskomfort dla palaczy.
Jednak z drugiej strony może wiązać się ze zwiększeniem liczby papierosów, jakie dana osoba wypala w ciągu dnia. A to pogarsza i przyspiesza występowanie skutków ubocznych.
Mentol w elektronicznych papierosach
Nie ma wątpliwości, że mentol zawarty w tradycyjnych papierosach szkodzi zdrowiu. Jednak nie aż tak jak mentol stosowany w elektronicznych papierosach. Poza pochodzeniem tego rodzaju produktów, szkody, jakie wywołują, pojawiają się z powodu innych szkodliwych substancji.
Badania sugerują, że istnieją dowody na powstawanie poważnych zmian płucnych w związku z paleniem elektronicznych papierosów i vapingiem. Warto choćby wspomnieć o tak zwanej epidemii EVALI. Objawy tej choroby są podobne do tych, które pojawiają się w przypadku zapalenia płuc (kaszel, gorączka i krótki oddech).
Co się za tym kryje? Najwyraźniej może za tym stać obecność tetrahydrokanabinolu lub THC oraz octanu witaminy E.
Pulegon
Jednocześnie, co nie mniej ważne, warto zwrócić uwagę na produkt źródłowy, który nadaje papierosom ich mentolowy smak. W badaniu opublikowanym w magazynie JAMA Internal Medicine Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wykryło duże ilości pulegonu w płynach spożywanych w mentolowych e-papierosach.
Substancja ta to jeden ze składników ekstraktu z mięty pieprzowej, mięty zielonej oraz mięty polej. Problem z jego konsumpcją wiąże się z faktem, że został on uznany za silny czynnik rakotwórczy, co udowodniono podczas testów wykonywanych na gryzoniach.
Jego wpływ jest tak duży, że w 2018 r. Agencja Żywności i Leków (FDA) zakazała jego użytku jako dodatku do żywności. Liczne alerty, które wydano w związku z jego szkodliwym wpływem na zdrowie sprawiły, że amerykańskie firmy produkujące papierosy zaczęły zmniejszać ilość używanego pulegonu.
I w końcu należy zauważyć, że prowadzone są obecnie badania, które mają ustalić ryzyka związane z wdychaniem tej substancji, jak i innych obecnych w elektronicznych papierosach. Póki co badania sugerują, że ryzyko jest większe w porównaniu z tradycyjnym paleniem papierosów.
Może Cię również zainteresować: Guma nikotynowa: stężenia i instrukcje użytkowania
Papierosy jako przyczyna rozwoju nowotworów
Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia palenie stanowi przyczynę śmierci 8 milionów osób rocznie. Spośród nich 40% wiąże się z takimi chorobami jak rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz gruźlica.
Narodowy Instytut Raka w Hiszpanii zauważa, że tytoń stanowi główną przyczynę rozwoju raka i śmierci z powodu tej choroby na świecie. Wiąże się to ze związkami chemicznymi obecnymi w papierosach, które mogą wywoływać uszkodzenia DNA.
Z powodu palenia najczęściej rozwija się nowotwór płuc, krtani, ust, przełyku, gardła, pęcherza, wątroby, nerek, jelita grubego i szyjki macicy. Należy nadmienić, że tytoń wpływa również na osoby, które spożywają go w sposób pośredni.
Eksperci zidentyfikowali w dymie tytoniowym ponad 4 000 związków chemicznych nieznanego pochodzenia. Spośród nich 250 zostało sklasyfikowanych jako szkodliwe, w tym 50 jako rakotwórcze.
Rzucenie palenia jest możliwe!
Bez względu na to, czy palisz papierosy mentolowe, czy też tradycyjne, kiedy chcesz zerwać z paleniem, mogą wystąpić u Ciebie objawy odstawienia. Jak już wspomnieliśmy, nikotyna to jedna z głównych substancji, które wywołują uzależnienie.
Zerwanie z tym nałogiem ochroni Cię przed rozwojem poważnych chorób, takich jak rak. Poza tym ochronisz swoją rodzinę i bliskich przyjaciół przed skutkami ubocznymi dymu w ich otoczeniu.
Aby wesprzeć proces rzucania palenia, konieczne może okazać się zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty oraz otrzymanie wsparcia lekarza. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, nie bój się ani nie wstydź. Twoje życie jest tego warte.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- NIDA. 2020, Junio 2. ¿La nicotina es adictiva? Retrieved from https://www.drugabuse.gov/es/publicaciones/serie-de-reportes/adiccion-al-tabaco/es-adictiva-la-nicotina en 2021, April 6
- WHO global report on trends in prevalence of tobacco use 2000-2025, third edition. 2018.
- Tobacco Industry Marketing. Centers for Disease Control and Prevention.
- ¿Hay alguna forma de tabaco que sea segura? American Cancer Society.
- Corvalán B, María Paz, & Valdivia C, Gonzalo. (2013). Declaración Sociedad Chilena de Enfermedades Respiratorias en relación a regulación del mentol en los cigarrillos. Revista chilena de enfermedades respiratorias, 29(4), 236-237. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-73482013000400007
- Outbreak of Lung Injury Associated with the Use of E-Cigarette, or Vaping, Products. Centers for Disease Control and Prevention.
- Jabba SV, Jordt S. Risk Analysis for the Carcinogen Pulegone in Mint- and Menthol-Flavored e-Cigarettes and Smokeless Tobacco Products. JAMA Intern Med. 2019;179(12):1721–1723. doi:10.1001/jamainternmed.2019.3649
- FDA Removes 7 Synthetic Flavoring Substances from Food Additives List. U.S. Food & Drug Administration.
- Paul Garwood. La OMS destaca la enorme magnitud de la mortalidad por enfermedades pulmonares relacionadas con el tabaco. Organización Mundial de la Salud. Disponible en: https://www.who.int/es/news/item/29-05-2019-who-highlights-huge-scale-of-tobacco-related-lung-disease-deaths
- Tabaco. Instituto Nacional del Cáncer. Disponible en: https://www.cancer.gov/espanol/cancer/causas-prevencion/riesgo/tabaco