Mastalgia: charakterystyka i przyczyny

Najczęstszą przyczyną mastalgii są zmiany hormonalne poprzedzające miesiączkę. Ważne jednak jest, aby wykluczyć inne choroby.
Mastalgia: charakterystyka i przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2020

Mastalgia to termin medyczny odnoszący się do bólu piersi. Jest to bardzo powszechne zjawisko u kobiet, szczególnie tych w wieku rozrodczym, które jeszcze nie osiągnęły menopauzy.

Istnieje wiele rodzajów tego problemu i może mieć on różne powody. Około 70% kobiet twierdzi, że doświadczyło tego w pewnym momencie swojego życia. Mastalgia może być dość uciążliwa, ale prawda jest taka, że zdecydowana większość przypadków ma związek z menstruacją. Stan ten rzadko wskazuje na poważną chorobę.

Są jednak sytuacje, w których mastalgia jest również objawem pewnych chorób. Może być oznaką raka piersi, chociaż rzadko się tak zdarza. Ze względu na niejednorodność tego schorzenia, w dzisiejszym artykule wyjaśnimy jego najczęstsze przyczyny. Ważne jest, aby wiedzieć na czym się skupić, jeśli udasz się do lekarza.

Jakie są najbardziej prawdopodobne przyczyny mastalgii?

Po pierwsze, należy zauważyć, że mastalgia jest zwykle powodowana przez aktywność hormonalną. Podczas cyklu miesiączkowego kobiety hormonalne poziomy estrogenu i progesteronu różnią się w niektórych fazach.

Po owulacji hormony pozostają podwyższone do dni poprzedzających miesiączkę. Ich funkcją jest stymulacja przewodów gruczołu sutkowego w celu ich powiększenia. Piersi zaczynają również zatrzymywać płyny. Wynikiem tego jest wzrost ich wielkości, co może prowadzić do bólu.

W takich przypadkach mastalgia ma charakter cykliczny. W związku z tym ból piersi przebiega według schematu zgodnego z cyklem miesiączkowym. Najczęściej rośnie on tuż przed miesiączką. Niektóre kobiety doświadczają bólu od momentu owulacji.

Mastalgia

Ten rodzaj bólu ma pewne charakterystyczne cechy. Zwykle wpływa na całą klatkę piersiową, a wrażliwość w tym obszarze znacznie wzrasta. Niektóre kobiety mają problemy z zakładaniem biustonosza lub mogą odczuwać ból sięgający do pach.

Hormonalne środki antykoncepcyjne są najczęstszym sposobem leczenia mastalgii spowodowanej cyklicznymi zmianami hormonalnymi. Według niektórych badań leki te pomagają zmniejszyć ten rodzaj bólu, chociaż w niektórych przypadkach może się on utrzymywać lub wydawać się efektem ubocznym.

Możesz być zainteresowany: Bóle jajników podczas menopauzy – co warto o nich wiedzieć?

Przyczyny niecyklicznej mastalgii

Urazy

Kiedy mastalgia nie pojawia się cyklicznie i nie może być związana ze zmianami hormonalnymi, ważne jest zbadanie innych możliwych przyczyn. Na początku musisz wykluczyć, że ból jest wynikiem jakiegoś urazu.

Leki

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o wszelkich przyjmowanych lekach. Wiele środków może powodować ból w tym obszarze jako efekt uboczny, zwłaszcza niektóre leki przeciwdepresyjne i terapie hormonalne.

Operacje

Operacja piersi, nawet, jeśli była przeprowadzona dawno temu, może prowadzić do mastalgii. Jest to stosunkowo częste, ponieważ niektóre nerwy są często naruszone podczas zabiegu chirurgicznego. Blizny również mogą powodować ten problem.

Torbiele piersi

Są to małe torebki wypełnione płynem, które tworzą się w piersiach. Jest to jednak łagodna i dość powszechna sytuacja, która nie wymaga leczenia – chyba że powoduje dyskomfort. Torbiele mogą pojawiać się w każdym wieku, chociaż częściej występują u kobiet po menopauzie.

Rak piersi

Rak piersi jest jednym z najczęstszych rodzajów raka u kobiet. Bardzo rzadko jednak manifestuje się poprzez mastalgię.

Przyczyny bólu piersi

W każdym razie ważne jest, aby wykluczyć tę przyczynę. Dlatego też lekarze powinni stosować różne techniki diagnostyczne, takie jak mammografia.

Jak lekarze diagnozują przyczynę mastalgii?

Aby prawidłowo zdiagnozować przyczyny schorzenia, pacjent musi przekazać lekarzowi jak najwięcej informacji na temat objawów. Musisz zdawać sobie sprawę, który konkretny obszar jest dotknięty. Obserwuj, czy boli Cię cała klatka piersiowa, czy tylko jej część. I podobnie – musisz wiedzieć, kiedy ból się pojawia i kiedy znika.

Lekarz może pomóc stosując niektóre uzupełniające testy diagnostyczne. Najczęściej stosowane testy to mammografia i badania ultradźwiękami (USG). W niektórych przypadkach lekarz może pobrać biopsję, aby określić charakter patologii.

Podsumowanie

Mastalgia jest częstym dyskomfortem, którego doświadczają prawie wszystkie kobiety w pewnym momencie swojego życia. Schorzenie wynika głównie ze zmian hormonalnych. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości i wykluczyć potencjalną chorobę lub odpowiednio ją zdiagnozować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.