Maski do ochrony przed koronawirusem i ich rodzaje

W obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa po całym świecie i wynikającej z tego pandemii, pojawiły się poważne wątpliwości dotyczące rodzajów masek, których możemy użyć do ochrony przed SARS-CoV-2. Ponieważ w Internecie znaleźć możemy mnóstwo różnego rodzaju dezinformacji, chcemy dziś zaprezentować Ci zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące stosowania masek ochronnych na twarz.
Maski do ochrony przed koronawirusem i ich rodzaje

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Nowy szczep koronawirusa o nazwie SARS-CoV-2 kontynuuje rozprzestrzenianie się po całym świecie, a Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała go juz jako pandemię. W efekcie tego ludzie zaczęli masowo używać różnego rodzaju maski do ochrony przed koronawirusem.

Pewne jest to, że w Internecie pojawiło się mnóstwo nieprawidłowych informacji na temat tych akcesoriów. Niestety ogólna panika wśród populacji spowodowała, że maski do ochrony przed koronawirusem wyprzedają się w tempie ekspresowym.

Ponadto często możemy dostrzec ludzi na ulicy noszących różnego rodzaju maski do ochrony przed koronawirusem. Jednak w wielu wypadkach używają oni je w zupełnie niewłaściwy sposób.

Od samego początku epidemii koronawirusa odpowiednie instytucje wydawały zalecenia dotyczące rodzaju masek, które ludzie powinni stosować. To samo dotyczy tego, kto powinien ich używać.

Jednak w wielu przypadkach opinia publiczna zakrzyczała rozpowszechniane informacje o mocnych podstawach naukowych. Co więcej, w niektórych krajach wdrożenie odpowiednich protokołów trwało zbyt długo.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci bliżej różne dostępne maski do ochrony przed koronawirusem. Co więcej, powiemy Ci także, kto powinien ich używać i jakie istnieją ogólne zalecenia dotyczące ich stosowania.

Maski do ochrony przed koronawirusem – podstawowe ich rodzaje

W obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa po całym świecie i wynikającej z tego pandemii, pojawiły się poważne wątpliwości dotyczące rodzajów masek, których możemy użyć do ochrony przed SARS-CoV-2.

A ponieważ w Internecie znaleźć możemy mnóstwo różnego rodzaju dezinformacji, zaprezentujemy Ci poniżej podstawowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące stosowania masek ochronnych na twarz.

Wiemy, że wirus wywołujący chorobę COVID-19 rozprzestrzenia się w powietrzu poprzez krople, które zarażone osoby wydalają z ust i nosa. Jest to zjawisko znane jako transmisja w postaci aerozolu (drogą kropelkową) i logiczne jest przypuszczenie, że noszenie maski może być pomocne w takim przypadku.

Jednak w przypadku koronawirusa, a także innych podobnie przenoszonych drobnoustrojów, takich jak wirus grypy, nie wszystkie maski do ochrony przed koronawirusem zapewniają taki sam efekt. Tutaj mikroskopijny rozmiar wirusa i transportujące go cząstki odgrywają bardzo ważną rolę.

Zasadniczo istnieją dwa ogólne typy tych akcesoriów ochronnych. Są to maski chirurgiczne i maski filtrujące. Wśród tego drugiego typu istnieją trzy różne modele, które różnią się w zależności od wielkości filtrów.

Rzućmy okiem na każdy z nich.

Chirurgiczne maski do ochrony przed koronawirusem – jeden z najczęściej spotykanych rodzajów masek

Jest to najbardziej klasyczny i najczęściej obecnie spotykany rodzaj maski do ochrony przed koronawirusem. Pamiętaj jednak, że akcesoria te swoją nazwę zawdzięczają użyciu ich w salach operacyjnych.

Maska chirurgiczna

Z tego samego powodu ich celem nie jest zatrzymanie przenoszenia się wirusów, ale raczej ochrona przed rozpryskami płynów. Chirurdzy i personel medyczny noszą je, aby na przykład krew pacjentów nie przedostała się do ich błon śluzowych.

Bariera, którą tworzą, ma charakter typowo fizyczny. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization)WHO zawsze podkreślała, że nie mają one żadnego wpływu, jeśli chodzi o zapobieganie zarażeniu koronawirusem.

Używanie ich przeciwko SARS-CoV-2 w miejscach publicznych jest bardziej efektem placebo dla osób je noszących, niż faktycznym środkiem zapobiegawczym.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Najważniejsze środki zapobiegawcze przeciwko chorobie COVID-19

Filtrujące maski do ochrony przed koronawirusem

Akcesoria te są bardziej złożone niż typowe maski chirurgiczne. Zawierają filtr z przodu, który nie pozwala niektórym cząsteczkom na przejście z zewnątrz do wnętrza maseczki. System klasyfikacji określa poziom ochrony, klasę lub rodzaj zastosowanego filtra w następujący sposób:

Maska FFP2
  • Stopień 1: Te maski znane są technicznie rzecz biorąc jako klasa FFP1 lub P1. Są to najmniej skuteczne maski filtrujące, jeśli chodzi o ochronę przed aerozolami zawierającymi drobnoustroje zakaźne. W praktyce mają na celu odfiltrowanie dużych, obojętnych cząstek, takich jak pył ceglany stosowany w budownictwie.
  • Klasa 2: maski oznaczane jako FFP2 lub P2 są rodzajem ochrony, która filtruje do 92% krążących w powietrzu cząstek, umożliwiając przejście maksymalnie 8%. WHO zaleca stosowanie filtra lub maski do ochrony przed koronawirusem pozwalających odfiltrować co najmniej 95% cząstek unoszących się w powietrzu. Z tego powodu te maski znajdują się na granicy parametrów zalecanych przez tę organizację.
  • Stopień 3: i na koniec maski filtrujące klasy FFP3 pozwalają tylko 2% krążących cząstek przedostać się do ich wnętrza. Są to więc tak naprawdę jedyne w miarę skuteczne maski do ochrony przed koronawirusem.

Ale najważniejszą rzeczą, o jakiej musisz pamiętać jest to, że maski chirurgiczne nie zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Kto powinien stosować maski do ochrony przed koronawirusem podczas pandemii?

Nie wystarczy wiedzieć, które maski skutecznie zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 a które nie. Musisz także wiedzieć, w których sytuacjach powinieneś je stosować a w których nie ma takiej potrzeby.

Oczywiście jeśli wszyscy będą przez cały czas nosić maski chirurgiczne, będzie to całkowicie nieskuteczne. Pamiętaj więc o tym, kto powinien używać maski do ochrony przed koronawirusem:

  • Wszyscy ci, którzy przybywają z obszaru o wysokim stopniu infekcji korowirusem. Jest to jeszcze ważniejsza kwestia dla osób, które wykazują objawy wskazujące na chorobę COVID019 (jak gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie itp.). Osoby te powinny nosić maski do ochrony przed koronawirusem przez co najmniej 14 dni. Jest to obliczony przez naukowców średni okres inkubacji.
  • W placówkach służby zdrowia zarówno pracownicy medyczni, którzy zajmują się przypadkami osób z podejrzeniem infekcji, jak i pacjenci z objawami, którzy nie są w izolacji, powinni bezwzględnie nosić maski do ochrony przed koronawirusem. Co więcej, pacjenci oczekujący na konsultację w poczekalniach powinni również nosić takie maski.

Jak już wyjaśniliśmy powyżej, osoby takie powinny używać skutecznych rodzajów masek, a nie tylko każdej, jaka tylko wpadnie im w ręce. Innymi słowy, powinny one używać masek klasy FPP3 lub, jeśli żadna z nich nie jest dostępna, maksymalnie maseczek sklasyfikowanych jako FFP2.

Kobieta na zakupach - przykład prawidłowego użycia maski do ochrony przed koronawirusem

Oprócz noszenia masek ludzie nadal powinni stosować inne zalecane środki zapobiegawcze. Obejmują one przede wszystkim:

  • Częste mycie rąk mydłem i wodą.
  • Poddanie się izolacji lub kwarantannie, jeśli wymaga tego sytuacja.
  • Ogólna higiena dotycząca naczyń i powierzchni codziennego użytku.

Pamiętaj zawsze o tym, że samo użycie masek nie wystarczy, by uchronić się przed infekcją! Osoby, które mają za sobą podróż do lub z obszarów o wysokim stopniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, powinny bezwzględnie nosić maski przez kolejne 14 dni.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Ibuprofen i koronawirus – niebezpieczna kombinacja?

Końcowe zalecenia dotyczące stosowania masek w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa

Jak wyjaśniliśmy powyżej, jeśli potrzebujesz maski do ochrony przed koronawirusem, wybierz taką z filtrem zgodnym ze standardem FFP2 lub wyższym, zgodnie z normami WHO. Pamiętaj, że nie każdy musi nosić maskę.

Osoby podróżujące do obszarów o wysokim ryzyku infekcji i podejrzewające, że mogą mieć wirusa, powinny je nosić. Oczywiście pracownicy służby zdrowia również zawsze korzystać z masek.

Prawidłowo założona maska powinna zakrywać nos i usta. Jeśli chodzi o jej zdjęcie, powinieneś zdjąć ją chwytając za gumki z tyłu głowy. Jeśli złapiesz przód maski, wszystko, co zrobiłeś, aby się chronić, pójdzie na marne. W ten sam sposób nie należy dotykać maski podczas jej noszenia.

Jeśli maska zostanie zamoczona podczas używania, traci swoją zdolność filtrowania. Po zakończeniu korzystania z maseczki należy ją zutylizować. Nigdy nie należy ponownie używać maski filtrującej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Izquierdo, Laura Díez. INFORME TÉCNICO Nuevo coronavirus 2019-nCoV. Diss. Instituto de Salud Carlos III, 2020.
  • World Health Organization. “Novel Coronavirus (2019-nCoV) technical guidance.” (2020).
  • Mayo Montero, MªE, et al. “Prevención y control de la infección ante sujetos sospechosos de infección por el nuevo coronavirus MERS-CoV en Unidades militares.” Sanidad Militar 71.3 (2015): 196-200.
  • Ramos, Celso. “Covid-19: la nueva enfermedad causada por un coronavirus.” salud pública de méxico 62.2, Mar-Abr (2020): 225-227.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.