Maść na żylaki i pajączki z arniki górskiej
Żylaki i pajączki to problem estetyczny, który dotyka dużą część kobiet.Problemy te wynikają zazwyczaj z nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia. Żyły i naczynka rozszerzają się i dzieje się to najczęściej w dolnych kończynach.
Żylaki i pajączki mają zazwyczaj czerwony lub brązowawy kolor i często towarzyszy im opuchlizna. Przez to stają się jeszcze bardziej widoczne.
Najczęściej pojawiają się na łydkach i wewnętrznej stronie ud. Mogą one jednak występować w dowolnym obszarze ciała.
Wiele kobiet zaczyna borykać się z tym problemem w czasie ciąży lub po przekroczeniu 50. roku życia, kiedy w organizmie następują duże zmiany w gospodarce hormonalnej.
Bez względu na przyczynę, osoby, które cierpią na żylaki lub pajączki starają się jak najbardziej zmniejszyć ich widoczność. Nie chodzi tylko o fakt, że szpecą one nogi, ale również o to, że są one bolesne.
Na szczęście istnieje szereg naturalnych metod i środków, które mogą nam pomóc zredukować skalę problemu żylaków i pajączków. Jednym z takich środków jest maść na żylaki i pajączki z arniki górskiej.
Już w starożytności wykorzystywano tę roślinę ze względu na jej właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Przeczytaj zatem o właściwościach arniki i dowiedz się jak zrobić z niej naturalną maść na żylaki!
Maść na żylaki i pajączki z arniki górskiej
Maść na żylaki z arniki jest organicznym produktem, który wielu lat jest wykorzystywany w medycynie naturalnej do leczenia problemów z układem krążenia. Arnika jest to dziko rosnąca roślina górska, którą można znaleźć przy drogach i na łąkach. Najłatwiej ją spotkać w Europie i Ameryce Środkowej.
Już dawno zauważono jej właściwości homeopatyczne. Arnika jest stosowana w leczeniu urazów mięśni, bólu stawów oraz różnorodnych stanów zapalnych.
Wyciąg z arniki jest nawet wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków, maści i innych środków do stosowania zewnętrznego.
Zdolność arniki do leczenia żylaków wynika z faktu, że roślina ta poprawia krążenie krwi i ułatwie jej pompowanie do górnych części ciała. Arnika obkurcza żyły nie ograniczając przy tym przepływu krwi. To z kolei redukuje objawy stanów zapalnych.
Co więcej, kiedy wmasowujemy maść na żylaki zrobioną z arniki, obniżamy poziom ciśnienia w nogach, co przynosi ulgę w bólu. Najłatwiej jest to zauważyć po wysiłku fizycznym albo po długim dniu pracy.
Arnika może pomóc nawet w leczeniu zwichnięć, siniaków oraz powierzchownych ran.
Domowa maść na żylaki z arniki
Połączenie naturalnych składników w tej maści sprawia, że niezwykle skutecznie zmniejsza ona widoczność żylaków i pajączków. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, wzmacniającym i łagodzącym, maść z arniki poprawia krążenie krwi w obszarze, na który ją nakładamy.
Po pewnym czasie regularnego stosowania tego naturalnego remedium żylaki i pajączki stają się dużo mniej widoczne. Aby poprawić pracę układu limfatycznego, należy maść tę wmasowywać w skórę. Zabieg ten pomaga również oczyszczać organizm z toksyn i nadmiaru płynów, dzięki czemu proces leczenia przebiega dużo szybciej.
Sama maść na żylaki nie rozwiąże całkowicie problemów z żylakami, ale może znacznie zniwelować efekty niewłaściwej diety, braku ruchu czy innych niezdrowych nawyków.
Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy zacząć stosować maść z arniki już w początkowych stadiach rozwoju żylaków i pajączków. Nie warto zwlekać ponieważ im bardziej zaawansowane schorzenie, tym trudniej będzie się z nim uporać.
Oto jak możesz samodzielnie przygotować tę niesamowitą, naturalną maść:
Składniki
- 2 łyżki wosku pszczelego (30 g)
- 2 łyżeczki masła shea (24 g)
- 1 łyżka olejku migdałowego (15 g)
- 2 łyżki olejku z arniki (30 g)
- 1 kapsułka witaminy E
Sposób przygotowania
- Rozpuść wosk w misce ustawionej na garnku z wrzącą wodą. Kiedy wosk całkowicie się rozpuści, dodaj masło shea i olejek migdałowy.
- Zmniejsz ogień do minimum i mieszaj wszystko plastikową łyżką aż składniki dobrze się połączą.
- Zdejmij mieszankę z palnika i natychmiast dodaj olejek z arniki oraz kapsułkę witaminy E.
- Odstaw całość na kilka minut, a następnie przelej gorącą mieszankę do szczelnego słoika.
Stosowanie
- Nabierz na dłoń niewielką ilość maści i wmasuj ją w chore miejsca.
- Poczekaj, aż skóra wchłonie produkt.
- Nakładaj maść na chore miejsca codziennie wieczorem.
- Pamiętaj, żeby nie stosować maści na zadrapania lub otwarte rany.
Jak widzisz, możesz bardzo łatwo przygotować maść na żylaki i pajączki.
Postępuj zgodnie z powyższymi zaleceniami dotyczącymi stosowania tego naturalnego leku. Już po niedługim czasie leczenia żylaków tą domową maścią zauważysz zaskakująco dobre rezultaty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Brito, N., Knipschild, P., & Doreste-Alonso, J. (2014). Systematic review on the efficacy of topicalArnica montanafor the treatment of pain, swelling and bruises. Journal of Musculoskeletal Pain, 22(2), 216–223. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/10582452.2014.883012
- Kawakami, A. P., Sato, C., Cardoso, T. N., & Bonamin, L. V. (2011). Inflammatory Process Modulation by Homeopathic Arnica montana 6CH: The Role of Individual Variation. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine : eCAM, 2011, 917541. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3035003/
- Kriplani, P., Guarve, K., & Baghael, U. S. (2017). Arnica montana L. – a plant of healing: review. The Journal of Pharmacy and Pharmacology, 69(8), 925–945. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jphp.12724
- Röhrl, J., Piqué-Borràs, M.-R., Jaklin, M., Werner, M., Werz, O., Josef, H., Hölz, H., Ammendola, A., & Künstle, G. (2023). Anti-inflammatory activities of Arnica montana planta Tota versus flower extracts: Analytical, in vitro and in vivo mouse paw oedema model studies. Plants, 12(6), 1348. https://www.mdpi.com/2223-7747/12/6/1348
- The Vein Institute. (28 de febrero de 2021). Non-medical options for managing varicose veins. https://www.theveininstitute.com.au/non-medical-options-for-managing-varicose-veins/
- Waizel, B, J., & Cruz, J. M. (2014). Arnica montana L., relevant European medicinal plant. Revista Mexicana de Ciencias Forestales, 5(25), 98–109. https://www.scielo.org.mx/scielo.php?pid=S2007-11322014000500008&script=sci_abstract&tlng=en