Masaż - 6 partii ciała, na których warto się skupić
Masaż – gdy słyszymy to słowo automatycznie przychodzi nam na myśl rozluźnianie spiętych partii szyi, pleców i ramion. Okazuje się jednak, że masaż może przynieść nam korzyści również wykonany w innych partiach ciała.
Czy masz ochotę dowiedzieć się, w jakich? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł!
Masaż całościowy na polepszenie jakości życia
Pozbycie się stresu, zredukowanie bólu ciała wynikającego z postury, zmniejszenie uczucia lęku, a nawet usunięcie problemu retencji płynów – to tylko niektóre z korzyści, jakie może nam przynieść masaż.
Choć prawdą jest, że zazwyczaj studiujemy masaż wykonywany na drugiej osobie, okazuje się, że sami sobie przy pomocy pewnych ruchów również możemy przynieść sporą ulgę w bólu.
Aby być w stanie wykonać całościowy masaż, musisz przede wszystkim zadbać o komfort i wygodę. Oznacza to między innymi, że zarówno łóżko jak i pokój powinny być wygodne i ciepłe. O ile to możliwe zadbaj o przytłumione światło i ciszę.
Dbając o wszystkie te detale, możesz mieć pewność, że masaż przyniesie dobre rezultaty.
- Możesz uprzyjemnić otoczenie świeczkami i kadzidłem, o ile oczywiście nie masz alergii na silne zapachy.
- Wiele osób decyduje się na olejki eteryczne o kojącym zapachu – na przykład pomarańczowym lub lawendowym.
- Nie zapomnij o relaksującej muzyce! Wypróbuj utwory bez tekstu, instrumentalne, być może przydatne również przy medytacji. Można używać również odgłosów natury (deszcz, fale morskie, wodospady, ptaki i inne przyjemne dźwięki).
Postaraj się o możliwie jak najlepsze olejki eteryczne do masażu. Naprawdę nietrudno je zdobyć, zwłaszcza w wyspecjalizowanych sklepach. Upewnij się, czy skóra osoby, której będzie robiony masaż potrzebuje jakiegoś specjalnego rodzaju olejku. Najdelikatniejszy to olejek z jojoba.
Możesz również sięgnąć po oliwkę dla dzieci. Niezbędnym elementem są też ręczniki, zwłaszcza podgrzane. Możesz użyć do tego piekarnika bądź specjalnego podgrzewacza do ręczników.
Koniecznie należy pamiętać o tym, żeby przykryć osobę, która będzie otrzymywać masaż. Warto też kontrolować temperaturę stóp i dłoni – jeżeli są chłodne, koniecznie należy podwyższyć temperaturę pomieszczenia.
Będziesz również potrzebować ręczników, aby po zakończeniu masażu usunąć za pomocą ręcznika nadmiar oliwy.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Rozstępy – jak je usunąć naturalnie?
Gdzie masować a które rejony omijać?
Bywa, że potrzebujemy masażu z przyczyn medycznych. Niezależnie jednak od stanu naszego zdrowia, przyjemna sesja 30 lub 45 minut na łóżku masażysty w spa lub w centrum regeneracji, nigdy nam nie zaszkodzi. Może nam pomóc poradzić sobie z bólem, który doskwiera nam każdego dnia.
Czy zdawałeś sobie jednak sprawę z tego, że istnieją pewne obszary ciała omijane przez masażystów i przez nas samych? Gdy już je poznasz, nic nie będzie już takie jak dawniej. Poczujesz wielką ulgę, zrelaksujesz się i ogarnie Cię błogie odprężenie.
Koniecznie zapoznaj się z sześcioma obszarami ciała, którym powinnaś podarować masaż:
1. Czubek głowy
Ponad połowa osób zamieszkujących zachodnią część świata czuje zmęczenie i napięcie po zakończeniu dnia pracy.
Masaż głowy, a konkretnie jej czubka, dostarczy Ci naprawdę przyjemnych doznań. Jest tak dlatego, że relaksuje mięśnie okalające czaszkę, pobudzając przy tym krążenie krwi.
2. Masaż twarzy
Dobrze wykonany masaż twarzy pomaga nam wyglądać na młodszych. Pomaga nam napiąć skórę twarzy i zrelaksować się. Jeżeli przeżywasz stres bądź odczuwasz napięcie, polecamy Ci ten rodzaj masażu.
Może on być użyteczny również aby poradzić sobie z codziennym zmęczeniem, zwłaszcza w trudnych chwilach.
3. Czaszka
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, masaż czubka głowy może być niezwykle korzystny dla zdrowia. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna część głowy, którą powinniśmy masować dla dobrego samopoczucia.
Jeżeli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że skumulowany stres może wywołać problemy zdrowotne, a nawet stać się przyczyną depresji, warto zrobić, co w naszej mocy, by go zredukować.
- Masaż górnej części głowy (przestrzeni między brwiami, a czubkiem głowy) jest idealny dla osób, które wykonują ciężką pracę umysłową.
- Ten rodzaj masażu jest doskonały przed ważnym egzaminem oraz przed zajęciami, które wymagają koncentrowania się. Zwłaszcza, jeśli czekają nas długie godziny przed monitorem.
- Zobaczysz, uwolnisz się od napięcia, poczujesz ulgę gdy masz zły humor, a nawet poprawi się Twoja jakość snu. Coś wspaniałego!
4. Masaż uszu
Masaż ucha to technika, która jak mało która pomaga nam uzyskać stan odprężenia. Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że jedną z największych powodów odczuwanego przez nas stresu jest codziennie docierający do nas hałas? Zwłaszcza, jeśli mieszkamy w dużym mieście.
Klaksony samochodów, krzyki ludzi, a nawet głośna muzyka dochodząca z zewnątrz lub z naszych słuchawek – wszystko to powoduje u nas stan zmęczenia, niepokój, a oprócz tego problemy ze słuchem.
Cisza z kolei uspokaja umysł, pomaga uniknąć negatywnych myśli i oszczędza energię zużywaną przez umysł. Dzięki temu łatwiej jest nam spać w nocy, a także odpędzać od siebie szkodliwe negatywne myślenie.
Polecany przez nas masaż ucha należy wykonywać w jego tylnej części, okrężnymi ruchami. Następnie należy masować płatek ucha w kierunku wskazówek zegara.
Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Co robić, gdy uszy dopada infekcja?
5. Opuszki palców
Zwykle nie masujemy palców, chyba że nas bolą. I jest to wielki błąd! Choć opuszki palców znoszą na co dzień duże napięcia i należą do najsilniejszych części naszego ciała, są też bardzo unerwione i zdecydowanie potrzebują odpowiedniej uwagi i troski.
Opuszki palców są pełne zakończeń nerwowych, które można relaksować wykonując masaż uciskowy. Polecany zwłaszcza osobom pracującym regularnie przy klawiaturze komputera.
6. Masaż pośladków
Jest to jeden z najczęściej zapominanych obszarów naszego ciała, jeśli chodzi o masaże. Masaż pośladków jest nie tylko przyjemny, ale też pomaga uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości wynikających ze spędzania wielu godzin na siedząco.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vázquez Gallego, J. (2009). Manual profesional del masaje. Editorial Paidotribo. https://doi.org/10.1109/POWERCON.2014.6993622
- Ironson, G., Field, T., Scafidi, F., Hashimoto, M., Kumar, M., Kumar, A., … Fletcher, M. A. (1996). Massage therapy is associated with enhancement of the immune system’s cytotoxic capacity. International Journal of Neuroscience. https://doi.org/10.3109/00207459608987266
- Zimmermann, F. (2009). Approche des massages dits réflexes. Kinesitherapie. https://doi.org/10.1016/S1779-0123(09)74676-5