Manipulant - zdemaskuj go dzięki tym 7 wskazówkom
Jeśli Twój partner to manipulant, powinnaś wiedzieć, że nie jest to żart. Jest to delikatna, ale i poważna sprawa, ponieważ ci ludzie wydają się być bardzo niebezpieczni. Swoim zachowaniem mogą spełniać kryteria socjopatii lub psychopatii, a w większości przypadków ich jedyną miłością są oni sami.
W tym artykule chcemy Ci dać 6 wskazówek, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, pamiętaj, że przede wszystkim ważne jest, aby przeanalizować, dlaczego zgadasz się na ten typ związku. Następnie możesz podjąć decyzję, aby szukać pomocy, jak z niego wyjść.
Jak sprawdzić, czy spotykasz się z manipulantem
1. Manipulant stale zgrywa ofiarę
Kiedy wychodzisz z manipulatorem, bez względu na to, kto jest winny kłótni, on zawsze będzie ofiarą. W przypadku, gdy jest winny, istnieje możliwość, że dopiero po długich dyskusjach zaakceptuje, że wina nie jest twoja.
Najprawdopodobniej zawsze znajdzie jednak jakąś ważniejszą przyczynę lub jakąś osobę trzecią, aby przerzucić winę na innych. W przypadku, gdy nie będzie już miał żadnych wymówek, nagle przeistoczy się w całkowicie skruszoną osobę. Jednak i w tym wypadku obwini cię za krzywdę, jaką mu wyrządzisz, jeśli nie będziesz chciała mu wybaczyć.
2. Zawsze koncentruje się na Twoich słabościach i niedociągnięciach
Aby mieć pewność, że zawsze będziesz z nim, przypomni ci o wadach, których prawdopodobnie wcale nie masz. Zrobi to w taki sposób, że możesz uwierzyć, że rzeczywiście tak jest.
Kiedy chodzisz z manipulantem, on bardzo szybko sprawi, że zaczniesz myśleć, że jest on jedyną osobą na świecie, która może cię kochać. Sprawi również, że poczujesz, że nikt inny nie będzie cię kochał ze względu na twoje wady. W końcu spowoduje nawet, że zwątpisz w samą siebie.
Twoje własne poczucie wartości i poczucie pewności siebie spadną do takiego stopnia, że będziesz się czuła bezpiecznie tylko u jego boku. Więc bez względu na to, ile szkód Ci wyrządzi, nie pozwolisz mu odejść z powodu tego strachu, który w Tobie zasiał.
3. Manipulant tworzy niechęć do innych ludzi
Jedną z niezawodnych metod, dzięki której partner, który jest manipulantem chce się upewnić, że będzie miał na Ciebie wyłączność, jest wymyślanie historii lub skłócanie ludzi między sobą.
Po pewnym czasie możesz zdać sobie sprawę, że ciągle się kłócisz z rodziną i przyjaciółmi. Manipulant czasami staje się tak przekonujący, że wierzysz już tylko jemu. Tym sam osiąga swój cel, który polega na tym, że reszta twojego otoczenia społecznego odsunie się od Ciebie. Twoim jedynym oparciem staje się on sam. Jesteś od niego zależna i o to mu właśnie chodzi.
Jednak pamiętaj, że jeśli manipulant wepchnął Cie w taką sytuację, z czasem możesz zostać sama, ponieważ prędzej czy później on też odsunie się od ciebie.
4. Reaguje zbyt gwałtownie, gdy czuje się osaczony
Kiedy jest pod ogromną presją społeczną i czuje, że może przegrać w danej rozmowie, manipulant nagle całkowicie się zmienia.
Chociaż zawsze stara się pokazać, że jest spokojny i pogodny, jeśli czuje się osaczony, jego postawa ulega gwałtownej zmianie. Jeśli staję się przedmiotem drwin lub ktoś odważy się zarzucić mu porażkę, jego reakcja może być bardzo negatywna.
Od razu zauważysz zmiany w jego mimice i tonie głosu. Zacznie się wyrażać i zachowywać bardzo obraźliwe. W najgorszym przypadku może nawet dojść do użycia przemocy fizycznej.
Kiedy masz do czynienia z manipulantem i widzisz, że tracisz kontrolę, lepiej zachowaj dystans, aby nie zareagował gwałtownie w stosunku do ciebie. W takich przypadkach należy natychmiast szukać pomocy.
5. Podejmuje decyzje za Ciebie i sprawia, że myślisz, że są Twoje
Bardzo często się zdarza, że manipulant daje Ci do wyboru jedną lub więcej alternatyw. Sprawia, że nawet brak podjęcia decyzji będzie się wydawać alternatywą.
Nie pozwoli Ci jednak, aby decyzja, którą podejmiesz, była inna niż ta, której on sam chce. Dlatego zawsze będzie szukać sposobu, aby cię subtelnie poprowadzić w kierunku wybranej przez niego opcji.
Sposobem na osiągnięcie takiego wyniku jest doskonale opanowana przez niego sztuka manipulacji. Umiejętnie Tobą kieruje tak, aby inne opcje wyglądały negatywnie. Sprawi, że będziesz je widzieć jako ryzykowne lub po prostu jako złe decyzje. Z drugiej strony poda Ci argumenty, aby decyzja, której oczekuje, wydała się najlepsza ze wszystkich.
Jaki jest powód takiej gry? Jeśli wywoła u Ciebie wrażenie, że to Ty sama podjęłaś decyzję, a potem zdasz sobie sprawę, że był to błąd, znowu może Cię za to obwiniać. Może powiedzieć, że to jest twój problem i nie będziesz w stanie za nic go winić.
6. Manipulant zrobi wszystko, co możliwe, abyś go nie opuściła
Manipulant zawsze będzie dla ciebie bardzo czuły. Umiejętnie odsunie cię od bliskich Ci osób, obsypie Cie luksusowymi prezentami i zabierze cię do drogich miejsc. Zrobi wszystko, co w jego mocy, żebyś nigdy nie miała powodu, żeby go opuścić. Jest zdolny, aby Cię słuchać, ale nigdy cię nie usłyszy.
Wszystko, co robi, będzie go pokazywało w pozytywnym świetle, ale spróbuj kiedykolwiek zaprzeczyć jednej z jego decyzji. Jeśli do tego dojdzie lub zdecydujesz się na coś bez konsultacji z nim, odkryjesz w swoim domu zupełnie inną osobę.
7. Jest bardzo impulsywny i reaguje w sposób przesadny
Kiedy żyjesz lub chodzisz z manipulantem, z czasem zauważysz pewien schemat działania. Zobaczysz, że kiedy manipulant czuje, że traci kontrolę, jest w stanie robić rzeczy, które Cię ranią, upokarzają i sprawiają, że czujesz się bardzo źle.
Manipulanci to ludzie, którzy mogą zagrozić Ci pokazaniem Twoich intymnych zdjęć lub filmów. Nie zawahają się tez przed narażeniem Twojej rodziny. Niestety, ta sytuacja może przerodzić się w przemoc fizyczną w związku.
Teraz, kiedy już przeanalizowałaś te najważniejsze punkty, możesz zadać sobie pytanie: czy umawiam się z manipulantem? Jeśli rozpoznałaś co najmniej cztery z wyżej opisanych zachowań u Twojego partnera, uciekaj jak najszybciej. Pamiętaj, że manipulant może być naprawdę niebezpiecznym i bezwzględnym człowiekiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). PRESIÓN SOCIAL. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Presi%C3%B3n_de_los_pares].
- Maqueda, M. (2006). Violencia de género: Entre el concepto jurídico y la realidad social. Revista Electrónica de Ciencia Penal y Criminología. https://doi.org/Encontrado en Google Scholar y acreditado por la FECYT
- Bogantes Rojas, J. (2008). Violencia doméstica. Med. Leg. Costa Rica.