Malowanie drewnianych mebli: jak to zrobić i kilka wskazówek
Chcesz przebudować swoje szafki, ale nie wiesz od czego zacząć? W tym artykule podamy kilka wskazówek, jak sprawić, by wyglądały jak nowe. Malowanie drewnianych mebli jest proste i wystarczy wziąć pod uwagę kilka precyzyjnych wskazówek.
Drewno jest tak szlachetnym materiałem, że występuje w większości domów. Czy to w postaci stołów, krzeseł, drzwi, komód czy ozdób.
Ten szlachetny materiał jest też na tyle wszechstronny i trwały, że daje nam nieskończone możliwości recyklingu i regeneracji. Innymi słowy, poprzez malowanie drewnianych mebli ten sam element może z czasem nabierać różne style bez konieczności inwestowania w nowy mebel.
Charakterystyka i zalety mebli drewnianych
Wybór mebli drewnianych niesie ze sobą wiele zalet, z których część omówimy poniżej:
- Drewno wnosi ciepło do domu: ponieważ jest to materiał pochodzenia naturalnego, wystrój wnętrza jest przytulny i daje poczucie komfortu.
- To klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Meble drewniane zawsze będą aktualne niezależnie od panujących trendów.
- Meble drewniane są łatwe w czyszczeniu i naprawie lub odnowieniu.
- Są to produkty bardzo trwałe, dlatego wiele z nich przybiera cechy rodzinnej pamiątki i tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Może Cię zainteresować również ten temat: Meble wykonane z drewna – 8 sposobów na zarysowania
Od czego zacząć malowanie drewnianych mebli?
Malowanie mebli drewnianych jest proste, choć ma swoje tajemnice. Najważniejsza rada dla obu opcji, które prezentujemy poniżej, jest taka, że musisz dokładnie wykonać każdy kolejny krok, nie pomijając żadnego.
Stosuj również sugerowane przez nas materiały, ponieważ nie wszystkie lakiery lub farby można nakładać na drewno. Mając to na uwadze, przejdźmy do pierwszej opcji.
Pomaluj kolorowe drewniane meble
W przypadku tej alternatywy pierwszą rzeczą, którą zamierzamy zrobić, jest dokładne wyszlifowanie całej powierzchni. Ten krok jest niezbędny i stanowi podstawę wyniku końcowego naszej pracy, aby mebel wyglądał profesjonalnie.
Papierem ściernym usuniemy resztki lakieru, brudu, tłuszczu i inne nierówności. Pamiętaj, że papier ścierny należy przesuwać zgodnie z kierunkiem słojów drewna.
Kiedy zauważysz, że nie ma starych śladów farby lub lakieru, musisz przetrzeć wilgotną szmatką całą powierzchnię, aby usunąć krążący kurz. Jeśli go nie usuniesz, farba, którą następnie naniesiesz, nie będzie się trzymać.
Teraz przechodzimy do nałożenia podkładu, zwanego bejcą. Jest to farba, którą nakłada się na drewno przed nałożeniem pierwszej warstwy wybranego przez nas koloru.
Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin, a po wyschnięciu można nałożyć pierwszą warstwę końcowej farby. Z pewnością trzeba będzie nałożyć więcej niż jedną warstwę, więc na każdym etapie musisz pozwolić wyschnąć każdej z nich.
Na koniec nałóż warstwę bezbarwnego lakieru (matowego lub błyszczącego), aby zabezpieczyć farbę i przedłużyć jej nienaruszoną trwałość.
Jeśli chodzi o materiały, będziesz potrzebować szczotki do narożników i rowków oraz wałka (pianka lub wełna). Rozmiary i materiały będą się różnić w zależności od wymiarów mebli i tego, z czym najwygodniej Ci się pracuje.
Możesz Cię zainteresować również ten temat: Drewniane meble – jak o nie dbać?
Renowacja mebla lakierem
W tej drugiej opcji malowanie drewnianych mebli będzie miało na celu odnowienie starych lub zniszczonych elementów. Lakier może być bezbarwny lub mieć jakiś konkretny odcień. Wybór zależy od tego, jakie jest drewno bazowe.
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest usunięcie plam z drewna za pomocą środków do tego przeznaczonych. Następnie przecieramy powierzchnię średnioziarnistym papierem ściernym, aby usunąć resztki poprzedniego lakieru i inne niedoskonałości z mebli.
Aby uzyskać dobre wykończenie bez zarysowań, idealnym rozwiązaniem jest użycie cienkiej wełny stalowej.
Następnie nakładamy pierwszą warstwę bejcy w kolorze podobnym do podkładu opisanego w poprzednim punkcie.W ten sposób ostateczny kolor będzie się lepiej trzymał na drewnie. Ten produkt występuje często w postaci olejku lub sprayu.
Gdy dobrze wyschnie, przecieramy powierzchnię papierem ściernym, ale tym razem wybieramy drobnoziarnisty. Pomoże to kolejnej warstwie farby lepiej przylgnąć do powierzchni. Po przeszlifowaniu przecieramy wilgotną szmatką, aby usunąć kurz.
Teraz przyszedł czas na główny lakier. Pierwszą warstwę należy cienko rozcieńczyć, drugą można położyć nieco grubszą. Ważne jest, aby między nałożeniem kolejnych warstw farby pozostawić mebel do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny.
Ogólne wskazówki, o których warto pamiętać kiedy planujesz malowanie drewnianych mebli
Podamy Ci kilka wskazówek, które są ważne, gdy rozpoczynasz malowanie i odnawianie swoich drewnianych mebli. Bardzo często zdarza się, że chcemy odtworzyć efekt jakiegoś projektu, który gdzieś zobaczyliśmy. Ale nie zawsze można go zastosować do mebli, które mamy w domu.
To może również Cię zainteresować: Meble z recyklingu – 8 pomysłów, które możesz zrobić w domu
Jakie produkty i materiały wybrać?
Kiedy wybierasz farbę, upewnij się, że jest odpowiednia do tego, co chcesz zrobić. Przeczytaj dobrze etykiety i instrukcje producenta przed zakupem, a zwłaszcza przed zastosowaniem.
Przykładowo, jeśli chcemy odrestaurować meble ogrodowe, lakier musi być bardziej odporny na wodę i słońce. W przypadku wikliny idealnym rozwiązaniem jest spray, który dobrze wnika we wszystkie zakamarki.
Jeśli chodzi o narzędzia do pracy, różnorodność pędzli i wałków może być przytłaczająca. W związku z tym najważniejszym kryterium będzie rodzaj mebli, które trzeba pomalować.
Do szerokich i gładkich powierzchni najlepszy jest wałek, ponieważ pędzle mogą pozostawiać ślady z włosia. Natomiast jeśli chodzi o na obróbkę listew, kątów i narożników, sugerujemy przejście na pędzel.
Meble zmontowane czy zdemontowane?
To jest pytanie za milion dolarów. Znowu wszystko będzie zależeć od rodzaju mebli. Jeśli mebel jest łatwy do demontażu, zalecamy to zrobić, aby mieć pewność, że dotrzesz do wszystkich jego rogów i że wszystko dokładnie pokryjesz farbą.
Jednak gdy zdecydowanie nie można go zdemontować, usuń jedynie części, takie jak uchwyty, szuflady i półki, aby przynajmniej ułatwić szlifowanie i malowanie.
Czy podkład jest obowiązkowy?
Tak, chodzi o oszczędność czasu i malowanie. Po zagruntowaniu drewno jest gotowe do pracy i ten element pomoże uzyskać optymalne wykończenie. Zawsze sprawdzaj, jakiego typu podkładu potrzebują twoje meble.
Co maluję w pierwszej kolejności i jak?
Malowanie drewnianych mebli zawsze będziemy zaczynać od wewnątrz. Zaczynamy od listew i narożników przy pomocy pędzla, a następnie za pomocą wałka przechodzimy na większe powierzchnie.
Kierunek, w którym należy przejść zarówno przy pędzlu, jak i przy wałku, powinien być zgodny ze słojami drewna. Nie zaleca się zbytniego namaczania pędzla, aby farba nie kapała.
Malowanie drewnianych mebli w domu przynosi ogromną satysfakcję
Są dwa momenty, które są bardzo ważne, kiedy malujemy drewniane meble: początek i koniec. Upewnij się, że dobrze przygotowałeś powierzchnię przed malowaniem i nie padnij ofiarą emocji szukając szybkiego efektu.
Czysta powierzchnia, wolna od zanieczyszczeń i zabrudzeń, to gwarancja tego, że farba będzie się dobrze trzymać. Jeśli mebel ma wiele niedoskonałości, można nałożyć szpachlę w tonie najbardziej zbliżonym do aktualnego koloru drewna.
Wreszcie wykończenie, które chcemy nadać, jest ostatnim krokiem, aby nasze odnowione meble wyglądały idealnie. Do Ciebie należy wybór, czy będzie to lakierowanie, nakładanie produktów nadających drewnu wygląd postarzający, czy też efekt spękania. Masz naprawdę nieograniczone możliwości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Huallullo, C., & Olegario, G. (2018). Estudio de los materiales de acabado de superficies de muebles de madera.
- González, S. F. L. Manipulación y Almacenamiento de Sustancias Químicas en la Industria de Muebles de Madera en la Ciudad de Cuenca.
- Urias, J. T., de la Rosa, A. B., Velázquez, R. F., & Ambríz, A. C. (2002). Vida útil de dos barnices para exteriores mediante intemperismo artificial en madera de aile, pino y encino. Revista Chapingo. Serie ciencias forestales y del ambiente, 8(1), 83-90.
- Morales, M. I. C., & Sordo, J. J. E. (1995). Acabados para madera en exteriores. Madera y Bosques, 1(2), 9-22.
- Nutsch, W. (1996). Tecnología de la madera y del mueble. Reverté.
- Bohórquez Duque, M. S. (2005). Guía para el artesano: referencial oficios de madera.