Małe drzewka do sadzenia w doniczkach - 9 przykładów

Jakie są najlepsze gatunki małych drzewek do sadzenia w ogrodzie? Mamy dla Ciebie kilka świetnych opcji.
Małe drzewka do sadzenia w doniczkach - 9 przykładów

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia, 2023

Małe drzewka do sadzenia w doniczkach to świetna opcja, jeśli chodzi o ogrodnictwo. To jak posiadanie mini lasu, ale bez sadzenia bezpośrednio w ziemi.

Chociaż większość gatunków drzew najlepiej rośnie w gruncie, to w przypadku okazów doniczkowych istnieją cechy umożliwiające przetrwanie i owocowanie w pojemniku. Sadząc je, osiągniesz te same korzyści co w przypadku tradycyjnych metod ogrodniczych. Jedyna różnica polega na łatwości opieki nad nimi i możliwości ich przenoszenia. Małe drzewka do sadzenia w doniczkach to świetna opcja dla miłośników ogrodnictwa. Dowiedz się więcej czytając dzisiejszy artykuł.

Dlaczego małe drzewka do sadzenia w doniczkach to dobry pomysł?

Zwykle drzewa mają co najmniej 5 metrów wysokości i wyrastają bezpośrednio z ziemi. Niektóre z nich są naprawdę duże. Istnieją jednak drzewa o stosunkowo wolnym tempie wzrostu, które dobrze znoszą przycinanie i nadają się do sadzenia w doniczkach.

Kiedy uprawiasz krzewy o średnich rozmiarach, dodajesz do swojego ogrodu dekoracyjny akcent, ponieważ są to rośliny, które wypuszczają kolorowe kwiaty i efektowne owoce oraz piękne, bujne liście. Ponadto działają one jako elementy podziału na strefy w odizolowanych obszarach, roztaczając dookoła siebie piękny zapach i zdobiąc przy tym otoczenie.

Badania opracowane przez ekologów z Florida International University i zweryfikowane przez PHYS ORG wyjaśniają, że zwykłe drzewa pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i magazynują go w swoich liściach i korzeniach. W przypadku małych drzew stwierdzono jednak, że przechwytują one dwutlenek węgla średnio przez 74 lata, podczas gdy duże drzewa wykonują tę samą pracę, ale w ciągu średnio 54 do 57 lat. Tak więc „karły” żyją dłużej i rosną wolniej.

Myślimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Slow gardening – coraz bardziej rozpowszechniony trend

Małe drzewka do sadzenia w doniczkach – najlepsze opcje

Małe drzewka do sadzenia w doniczkach występują w najróżniejszych formach. Oto 9 gatunków, które idealnie nadają się do każdego rodzaju ogrodu.

1. Klon japoński

Ogród botaniczny Missouri zwraca uwagę, że Acer palmatum lub japoński klon to małe drzewo, które dorasta do 65 cm i rzadko osiąga wielkość 100 cm. Jest poszukiwany do małych ogrodów i dzięki powolnemu wzrostowi przy regularnym przycinaniu doskonale czuje się w doniczce. Miłośnicy bonsai uważają klon japoński za jeden z ulubionych okazów.

Małe drzewka do sadzenia w doniczkach - klon japoński
Klon japoński w postaci bonsai.

2. Drzewka cytrynowe

Sadzenie drzewek cytrynowych w doniczce to zajęcie wykonywane od pokoleń, ponieważ w przeszłości zamożne rodziny często trzymały cytryny w swoich domach.

Ogólnie te drzewa są małe; jednak bardzo stare drzewa cytrynowe mogą przekraczać nawet 3 metry.

Rozwijają one wiele grubych i kolczastych gałęzi, a także okrągłą i szeroką koronę. Uprawa odbywa się za pomocą nasion, drzewo kwitnie przez cały rok, a cytryny pachną wprost niesamowicie.

3. Małe drzewka do sadzenia w doniczkach – Judaszowiec południowy

To drzewo, którego nazwa naukowa to Cercis siliquastrum, ma średnio-niską prędkość wzrostu. Jest to gatunek liściasty o okrągłych, zielonych liściach i różowych kwiatach, które wyrastają w gronach z samych gałęzi.

To właśnie powolny rozwój sprawia, że gatunek ten jest idealnym okazem do doniczek. A dzięki regularnemu przycinaniu można na długo utrzymać pożądany rozmiar rośliny.

Inna nazwa tego drzewa to Judaszowiec wschodni.

4. Rajska jabłoń

Według szacunków the University of Minnesota Yard and Garden Extension, w odmianie „karłowatej” jabłoń osiąga wysokość od 1 do 2 metrów, „półkarłowate” drzewka mają wysokość od 3 do 4 metrów, a jabłonie standardowe – od 6 do 9 metrów.

Kwiaty jabłoni kwitną wiosną, a owoce pojawiają się jesienią. Ich wielkość sprzyja uprawie w pojemnikach, zwłaszcza gdy grozi im mróz.

Rajska jabłoń
Owoce rajskiej jabłoni można zbierać jesienią.

5. Włoski cyprys

Cupressus sempervirens, czyli włoski cyprys, jest wdzięczną i wysoką rośliną kolumnową. Swoją formę drzewo zawdzięcza skalisto – góskiemu pochodzeniu. Jeśli chodzi o małe drzewka do sadzenia w doniczkach, włoski cyprys jest idealną opcją. Możesz bowiem kontrolować jego wzrost i nadać mu minimalistyczny wygląd hodując go w doniczce. Organizacja North Carolina State University Gardening Extension twierdzi, że im bardziej dojrzałe drzewo, tym wolniejszy jego wzrost.

6. Dzikie drzewa oliwne

Naukowa nazwa tego rodzaju drzewa oliwnego to Olea europea sylvestris i jest to mały krzew. Pień drzewka jest krótki, a jego wygląd – karłowaty. Roślina kwitnie wiosną, a jej owocem jest oliwka.

Mimo że wytrzymuje w temperaturze do -7°C, jeśli mamy to drzewko w doniczce, łatwiej będzie nam przenieść je w bezpieczne miejsce na czas przedłużających się mrozów.

7. Małe drzewka do sadzenia w doniczkach – brzoskwinia

Brzoskwinia (Prunus persica L. Batsch) to krzaczaste drzewo o wysokości nieprzekraczającej 6 metrów, o gładkiej korze i zielonych liściach.

Aby posadzić tę roślinę sadowniczą w domu, potrzebujesz pojemnika lub doniczki sporych rozmiarów, ale na tyle poręcznej, aby swobodnie ją przenosić. Przygotuj odpływ z kamieniami na dnie lub postaw doniczkę na nóżkach, aby zminimalizować ryzyko zastoju wody, ponieważ drzewka brzoskwiniowe wymagają codziennego podlewania.

8. Drzewko laurowe

Według Wisconsin Division of Horticulture, drzewko laurowe można sadzić jako roślinę jednopniową lub krzew wielopniowy. Nadaje się do tworzenia topiary lub do standardowej uprawy. Już same te cechy sprawiają, że jest to idealny kandydat do sadzenia w doniczkach!

W rzeczywistości drzewka laurowe rosną bez problemu w pojemnikach ogrodowych, pod warunkiem że ustawisz je w nasłonecznionym miejscu i zapewnisz im podłoże, które ułatwi odprowadzanie wody. Wśród zalet lauru jest aromat jego liści, wykorzystywany w przepisach kulinarnych oraz w naturalnych kuracjach.

Drzewka laurowe pełnią również funkcję elementów dekoracyjnych. Okres zakwitu przypada na wiosnę. Podczas tej pory roku drzewa zdobią żółte pąki, które następnie owocują.

9. Magnolia gwiaździsta

Tempo wzrostu tych krzewów jest średnie do szybkiego. Jak informuje Fundacja Arbor Day, magnolia zwiększa swój rozmiar od 33 do ponad 60 centymetrów rocznie. Ten gatunek magnolii jest znacznie mniejszy, co pozwala na wygodne sadzenie go w pojemnikach. Drzewko to ma widowiskowe kwiaty, z płatkami w kształcie gwiazdek i wspaniałym zapachem. Stanowi piękną ozdobę każdego ogrodu.

Magnolia.
Kwiat magnolii gwiaździstej jest bardzo efektowny i ozdobi każdy ogród.

Małe drzewka do sadzenia w doniczkach – pielęgnacja

Pojemniki przeznaczone do sadzenia małych drzewek muszą być obszerne, aby korzenie prawidłowo funkcjonowały, a zaopatrzenie w składniki odżywcze było wystarczające. Aby dbać o małe drzewka do sadzenia w doniczkach, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • W zależności od rodzaju rośliny umieść ją tam, gdzie otrzyma ona odpowiednie promieniowanie słoneczne.
  • Przestrzegaj regularnego przycinania i czyszczenia rośliny, aby zapobiec chorobom i szkodnikom.
  • W momencie zakupu drzewka koniecznie skonsultuj się ze specjalistami w sprawie jego pielęgnacji.
  • Wiosną zastąp wierzchnie warstwy kompostu nawozem na bazie gliny.
  • Po co najmniej 4 latach, lub gdy zauważysz, że okaz się rozrasta, przenieś go do większej doniczki.
  • Drzewa w doniczkach mogą wysychać szybciej, niż w ziemi, więc wybierz odpowiedni pojemnik umożliwiający Ci kontrolowanie wilgotności.
  • Jeśli mieszkasz w ciepłym regionie, swoje okazy drzewek możesz przez cały rok trzymać na zewnątrz w doniczkach. Jeśli jednak mieszkasz w miejscu, w którym temperatura w nocy spada poniżej 10°C, w zimnych miesiącach konieczne będzie przechowywanie ich wewnątrz.
  • Drzewka, które są zgodne z lokalnym klimatem, zawsze będą sobie radzić sobie znacznie lepiej, niż te tropikalne.

Podoba Ci się ten artykuł? Myślimy, że może Ci się również spodobać: Drzewa owocowe, które możesz hodować w domu

Kupowanie karłowatych odmian drzew – wskazówki

Karłowate drzewka to te, które są genetycznie zaprogramowane do powolnego wzrostu i utrzymywania małego rozmiaru. Znawcy dodają jednak, że termin „karzeł” jest względny, więc nie kupuj karłowatego drzewa bez pytania o rozmiar, jaki drzewo przybierze, gdy będzie w pełni rozwinięte.

Celem jest wczesne poznanie cech charakterystycznych krzewu i zaplanowanie sadzenia na podstawie jego wymiarów. Dzięki tym ważnym informacjom możesz określić, czy rzeczywiście zabierzesz do domu drzewko, które nadaje się do doniczki. A zatem, czy wiesz już, jaki gatunek drzewa doniczkowego posadzisz w swoim przydomowym ogrodzie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.