Magiczny plastik: co to jest i jak go używać?

Magiczny plastik to jeden z najmodniejszych materiałów w świecie rękodzieła. Dowiedz się, dlaczego jest tak popularny i jak możesz go wykorzystać.
Magiczny plastik: co to jest i jak go używać?

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2023

Chociaż cieszy się rosnącą popularnością, magiczny plastik nie ma w sobie nic nowego. Jest używany od lat 70-tych – między innymi – do rękodzieła szkolnego i biżuterii. Jest również znany jako shrink plastic i występuje w różnych rozmiarach i kolorach.

Kojarzy się z „magią”, ponieważ może się kurczyć i zwiększać grubość nawet siedmiokrotnie pod wpływem wysokich temperatur. Można z niego zrobić breloczki, magnesy, elementy do scrapbookingu i wiele więcej. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Tutaj wyjaśnimy ci wszystko.

Do czego służy magiczny plastik?

Magiczne tworzywo sztuczne jest ulubionym materiałem do majsterkowania, tworzenia biżuterii kostiumowej i drukowania zdjęć. Istnieje nawet specjalna odmiana do tego ostatniego celu, chociaż jest ona zwykle droższa niż zwykły magiczny plastik.

Można z niego robić breloczki, kolczyki, elementy do kolczyków, wisiorki, magnesy i ozdoby do pierścionków, spinki do włosów i prace scrapbookingowe. W rzeczywistości jest tak wszechstronny, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Jak można wykorzystać magiczny plastik?

Jest bardzo łatwy w użyciu. Zobaczmy szczegółowo, jakich materiałów potrzebujesz i jakie kroki należy wykonać, aby użyć go w rękodziele.

Materiały

Materiały, których będziesz potrzebować, są następujące:

 • Magiczny plastik w arkuszach w wybranym rozmiarze i kolorze. Jeśli chcesz na nich nadrukować, koniecznie zapytaj o specjalny typ w sklepie, w którym je kupujesz.
 • Markery permanentne, tusze na bazie alkoholu, kredki, stemple lub kreda. Pamiętaj, że nie będziesz ich wszystkich potrzebować; ogólnie zależy to od arkusza, którego zamierzasz użyć.
 • Małe nożyczki i dziurkacz. To drugie, jeśli planujesz zrobić zawieszkę, brelok do kluczy lub parę kolczyków.
 • Wzory. Niezależnie od tego, czy chcesz drukować, czy odbijać wzory na swoim magicznym plastiku, konieczne jest przygotowanie projektów, których będziesz używać.
 • Papier ścierny, najlepiej drobnoziarnisty. Prawdopodobnie będziesz go potrzebować, jeśli projekt ma wiele krzywizn lub jeśli podczas cięcia powstają małe niedoskonałości.
 • Piekarnik, opalarka lub suszarka do włosów. W takim przypadku możesz użyć jednego z wymienionych. Jeśli robisz rękodzieło z dziećmi, ta część powinna być zawsze wykonywana przez osobę dorosłą.

Zalecenia

Proces tworzenia rękodzieła z magicznego plastiku można podzielić na rysowanie projektu i pieczenie. W pierwszym kroku trzeba narysować, skopiować lub wydrukować projekt na arkuszu. Następnie trzeba wyciąć, przeszlifować i zrobić dziurkę (tylko w razie potrzeby, np. w breloczkach, kolczykach, wisiorkach itp.).

Istnieją jednak pewne kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas kształtowania projektu. Oto niektóre z nich:

 • Na wszystkich formatach, z wyjątkiem przezroczystego, można używać kolorowych kredek.
 • Do rysowania na przeźroczystych kartkach można używać mazaków, tuszy na bazie alkoholu oraz markerów z trwałą farbą.
 • Rysuj zawsze na chropowatej powierzchni arkuszy.
 • Koloruj bez wywierania zbyt dużego nacisku. Nie musi być całkowicie jednolity. W końcu plastik kurczy się nawet siedmiokrotnie, przez co kolory stają się bardziej intensywne.
 • Wytnij wzór pozostawiając margines od dwóch do trzech milimetrów. Postaraj się też, aby kształty nie były zbyt skomplikowane, ponieważ figura może się zepsuć podczas pieczenia.

Pieczenie

Przed włożeniem figurek do piekarnika należy go rozgrzać do co najmniej 140°C i maksymalnie 170°C (od 280 do 340 Fahrenheita). Gdy będzie gorący, umieść przedmiot w piekarniku. Pamiętaj, że musi być na papierze do pieczenia i na blasze.

Trzymaj go w piekarniku przez trzy minuty. Następnie wyjmij, pozwól mu ostygnąć i to wszystko! Zrobiłeś swoje pierwsze magiczne plastikowe rzemiosło. Jeśli przedmiot nie jest elastyczny, musi jeszcze pozostać w piekarniku.

Coś podobnego dzieje się, gdy ma bąbelki; oznacza to, że temperatura nie była wystarczająco wysoka i trzeba będzie ponownie włożyć przedmiot do piekarnika. Tym razem może to potrwać trochę dłużej.

Magiczny plastik: materiał o nieskończonych możliwościach

Magiczny plastik stał się koniecznością w świecie rękodzieła. To jeden z ulubionych materiałów do wyrobu biżuterii i akcesoriów. Używa się go również do produkcji pamiątek na specjalne okazje, takie jak wesela.

Ludzie chętnie go wybierają, bo jest łatwy w użyciu, a możliwości są nieograniczone. Ponieważ jednak wymaga użycia piekarnika do obróbki, zajęcia rękodzieła z dziećmi powinny być nadzorowane i wspierane przez osobę dorosłą.

W przypadku przywierania materiału należy go natychmiast wyjąć z pieca. Gdy trochę ostygnie, można go oddzielić za pomocą jakiegoś przyboru kuchennego. Po wykonaniu tej czynności pozostaje już tylko ponowne podgrzanie, aby proces obkurczania przebiegał prawidłowo. Chcesz spróbować? Wyniki cię zadziwią!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.