Macierzyństwo jest w stanie zmienić Twój mózg

Zostanie matką wiąże się nie tylko ze zmianami fizycznymi i emocjonalnymi w Twoim organizmie, ale także z pewnymi zmianami strukturalnymi. Dziś powiemy Ci, jak macierzyństwo może zmienić Twój mózg!
Macierzyństwo jest w stanie zmienić Twój mózg

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Macierzyństwo to niewątpliwie wydarzenie zmieniające Twoje całe dotychczasowe życie. Prowadzi ono także do niekończących się zmian fizycznych i emocjonalnych, które możesz dostrzec w mniejszym lub większym stopniu od samego początku ciąży.

Ale czy wiesz o tym, że macierzyństwo jest w stanie również zmienić Twój mózg?

W badaniu opublikowanym w Nature Neuroscience naukowcy zaobserwowali, że mózg kobiety zaczyna się w specyficzny sposób restrukturyzować podczas ciąży. Ale to jeszcze nie wszystko. Badacze zauważyli także, że co najmniej przez dwa lata po porodzie struktura tego organu się zmienia.

Zostanie matką wiąże się nie tylko ze zmianami fizycznymi i emocjonalnymi w Twoim organizmie, ale także z pewnymi zmianami strukturalnymi. Dziś powiemy Ci, jak macierzyństwo może zmienić Twój mózg! Poświęć chwilę na lekturę dalszej części naszego artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Macierzyństwo potrafi zmienić Twój mózg

Plastyczność mózgu matki ma związek z adaptacją na drodze ewolucyjnej. Zespół badawczy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (oryg. Universidad Autónoma de Barcelona) wykonał rezonans magnetyczny mózgu kobiet w ciąży.

Naukowcy zrobili to podczas ciąży i tuż po niej. W efekcie tego odkryli zmniejszenie objętości istoty szarej. Zjawisko to było szczególnie nasilone w regionach związanych ze stosunkami społecznymi.

Mózg w dłoniach

Badacze wykryli ten spadek u wszystkich badanych kobiet w ciąży. Zmiana nastąpiła symetrycznie w objętości istoty szarej w części kory przedczołowej i skroniowej. Zaobserwowali ją także w korowej linii środkowej. Neurolodzy kojarzą te obszary z procesami społecznymi.

Po porodzie naukowcy wykonywali nowe skany, podczas których matki oglądały zdjęcia swoich dzieci. Zauważyli oni ten sam efekt. Ale kiedy poddawali badaniom kobiety, które dopiero miały zostać matkami oraz ich partnerów nie zaobserwowano żadnych zmian w mózgach mężczyzn.

Dlatego też badacze doszli do wniosku, że wspomniane modyfikacje mózgu dotyczą wyłącznie kobiet.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zdrowie mózgu – koniecznie wyeliminuj tych 6 produktów

Mózg zmienia się wraz z nadejściem macierzyństwa

Badania nie wykazały różnicy między kobietami, które zaszły w ciążę w naturalny sposób lub w wyniku leczenia niepłodności. Redukcja istoty szarej była podobna w obu przypadkach.
Zobaczmy dalej, jak ten spadek objętości mózgu wpływa lub modyfikuje zachowania i postępowanie nowej matki:

  • Naukowcy nie stwierdzili żadnych istotnych zmian w pamięci ani innych funkcjach intelektualnych
  • Utrata istoty szarej nie ma nic wspólnego z deficytem poznawczym.
  • Plastyczność mózgu matki ma swój ewolucyjny koniec. Ma to na celu zapewnienie nowej matce skuteczniejszego reagowania na potrzeby dziecka.
  • Dzięki tej redukcji istoty szarej matka jest bardziej wrażliwa na stan emocjonalny swojego dziecka i może łatwo wykryć ewentualne zagrożenia dla niego.

„Uważamy, że redukcja istoty szarej wynika z procesu podobnego do przycinania synaptycznego. Ma to miejsce w okresie dojrzewania, kiedy słabe synapsy są usuwane, aby sprzyjać bardziej dojrzałemu i wydajnemu przetwarzaniu umysłowemu ”- podsumowała Susanna Carmona, jedna z prowadzących to konkretnie badanie.

Macierzyństwo i pamięć

Niektóre badania wskazują także na możliwy spadek pamięci, gdy kobieta zostaje matką. Jednak w opisanym powyżej badaniu nie znaleziono dowodów na osłabienie pamięci u młodych matek. Natomiast wyniki innego badania przeprowadzonego 2010 roku sugerują, że zmiany hormonalne mogą mieć pewien wpływ na funkcje poznawcze.

Wśród wyciągniętych przez naukowców wniosków znalazło się także stwierdzenie, że adaptacja mózgu nowej matki może prowadzić do obniżenia jej wydajności dotyczącej pamięci.

Pamięć

Ponadto w badaniu przeprowadzonym w Australii porównano reakcje pamięciowe kobiet w ciąży i nieciężarnych. W uzyskanych wynikach zaobserwowano prawidłowość w postaci znacznego pogorszenia naturalistycznej miary pamięci.

Na podstawie wyników tych dwóch badań wiemy teraz na pewno, że mózg kobiety zmienia się, gdy zostaje ona matką. Ta plastyczność pozwala jej dostosować się do nowych okoliczności i rozwinąć większą reakcję empatyczną.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ matka potrzebuje jej, aby móc odpowiednio dbać o swoje dziecko, nawet jeśli może to wpływać negatywnie na jej pamięć.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Utrata pamięci i zapominanie: czy te zjawiska są normalne?

Podsumowanie naszych dzisiejszych rozważań

Mózg kobiety zmienia się, gdy zostaje ona matką, nie ma co do tego wątpliwości. Jednak nie ma rozstrzygających danych, które pozwoliłyby dokładnie określić, jak te zmiany w mózgu wpływają na ich codzienne czynności i zachowanie. Podsumowując swoją pracę, naukowcy uznali, że:

  • Macierzyństwo zwiększa zdolność kobiety do empatii. To z kolei pozwala jej lepiej zrozumieć swoje dziecko i jego potrzeby.
  • Macierzyństwo wpływa korzystanie na zdolność rozpoznawania potencjalnych zagrożeń i niebezpieczeństw przez matkę.
  • Jednak zmiany w mózgu spowodowane tym procesem powodują, że pamięć matki może się pogorszyć.
  • Strefy związane z miłością rozjaśniają się w mózgu matki. To pozwala wytworzyć symbiotyczną relację, która pozwala na prawidłowy rozwój i ochronę dziecka w pierwszych latach jego życia.

 

Macierzyństwo zmienia kobiety na wiele sposobów. Nie tylko pozostawia ślad na ich ciałach, ale także wydaje się modyfikować ich mózgi. Oczywiście dzieje się tak tylko po to, aby mogły one lepiej reagować na potrzeby swoich dzieci i je spełniać.

Uzyskane do tej pory dane nie są jednak w 100% rozstrzygające. A to oznacza, że potrzebne są dalsze badania w tej kwestii. Ale z pewnością wydaje się pewnym, że mózg kobiety zmienia się w jakiś sposób wraz z nadejściem okresu macierzyństwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elseline Hoekzema, Erika Barba-Müller, Cristina Pozzobon, Marisol Picado, Florencio Lucco, David García-García, Juan Carlos Soliva, Adolf Tobeña, Manuel Desco, Eveline Crone, Agustín Ballesteros, Susanna Carmona, Oscar Vilarroya. Pregnancy involves long-lasting changes in human brain structure. Nature Neuroscience. DOI: 10.1038/nn.4458
  • ScienceDirect. (2010). Giving birth to a new brain: Hormone exposures of pregnancy influence human memory. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306453010000314
    Rendell, P. G., & Henry, J. D. (2008). Prospective-memory functioning is affected during pregnancy and postpartum. Journal of Clinical and Experimental Neuropsychology, 30(8), 913–919. https://doi.org/10.1080/13803390701874379
  • Hoekzema, E., Barba-Müller, E., Pozzobon, C., Picado, M., Lucco, F., García-García, D., … Vilarroya, O. (2016). Pregnancy leads to long-lasting changes in human brain structure. Nature Neuroscience, 20, 287. Retrieved from https://doi.org/10.1038/nn.4458

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.