Łuszczyca i choroba wieńcowa - co je łączy?
Łuszczyca i choroba wieńcowa są powiązane. Chociaż brzmi to mało prawdopodobnie, obecnie wiadomo, że pacjenci z łuszczycą są bardziej podatni na zawał niż reszta populacji.
Wyjaśnienie tego powiązania tkwi w procesach zapalnych. Chociaż łuszczyca obejmuje przede wszystkim skórę, jest stanem zapalnym. To przewlekłe zapalenie ma związek z układem odpornościowym.
Ciągły stan zapalny wprowadza organizm z stan stresu. Komórki nie działają zatem w całkowicie normalny sposób, co ma długofalowe konsekwencje. Chroniczne stany zapalne są szkodliwe, nawet jeśli nie dają wyraźnych objawów.
Pacjenci z takimi problemami częściej miewają zawał serca w młodszym wieku. Należą do grupy ryzyka chorób układu krążenia jeszcze przed pięćdziesiątym rokiem życia, a to wiek graniczny dla choroby wieńcowej.
Czym jest łuszczyca?
Przyjrzyjmy się zatem powiązaniom pomiędzy łuszczycą a chorobą wieńcową. Ta pierwsza to przewlekłe zapalenie obejmujące skórę. Może zajmować także stawy i niektóre ograny wewnętrzne.
Zapalenie skóry przy łuszczycy powoduje nadmierne gromadzenie się komórek naskórka. Komórki te tworzą suchą łuskę, która swędzi i piecze.
Oto typowe objawy łuszczycy:
- Wysuszona skóra.
- Zmiany na paznokciach.
- Bóle stawów.
- Łuszczące się placki na skórze.
- Swędzenie koncentrujące się przede wszystkim na zmienionych chorobą miejscach.
Przyczyna łuszczycy nie jest znana, ale wiadomo, że to schorzenie autoimmunologiczne. Komórki obronne organizmu nie rozpoznają komórek skóry i atakują je. Biorą w tym udział białe krwinki i przeciwciała.
Powiązanie pomiędzy łuszczycą a chorobą wieńcową nie należy do objawów tej dolegliwości. Czyli nie wszyscy pacjenci z łuszczycą zagrożeni są zawałem. Udowodniono jednak, że ryzyko kłopotów z sercem jest u nich wyższe.
Czytaj dalej: Stres związany z pracą a ryzyko zawału serca
Łuszczyca i choroba wieńcowa: co je łączy?
Różne badania wskazują na to, że istnieje powiązanie pomiędzy łuszczycą a chorobą wieńcową. Na początku postawiono taką tezę, a z czasem pojawiły się dowody.
W ciężkich przypadkach łuszczycy o silnych objawach ryzyko wystąpienia zawału jest nawet o 50% większe. Oznacza to, że osoby z łuszczycą są bardziej zagrożone śmiercią z powodu niewydolności serca.
Pewne badanie polegało na przyglądaniu się pacjentom z łuszczycą przez dziesięć lat. Po tym czasie zaobserwowano u nich o 28% więcej przypadków choroby wieńcowej niż u reszty populacji.
Należy szukać przyczyn takiej sytuacji w chronicznym stanie zapalnym. Każdy proces powodujący przedłużający się stan zapalny obejmuje wiele organów i tkanek w organizmie. Zatem podobnie jak łuszczyca działa też reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty, które także zwiększają ryzyko zawału serca.
Nie zapominajmy o pacjentach cierpiących na chroniczny stres i nadciśnienie tętnicze. To także czynniki ryzyka chorób serca.
Czytaj teraz: Stres związany z pracą a ryzyko zawału serca
Łuszczyca i choroba wieńcowa – powiązania
Łuszczyca ma związek z chorobą wieńcową, ponieważ cierpiący na nią pacjenci mają więcej złogów w tętnicach. Nie są one zwapniałe i nie mają związku z poziomem cholesterolu we krwi.
Pojawiają się one już w młodym wieku. Ten rodzaj miażdżycy zwiększa znacznie ryzyko zawału.
Złogi w tętnicach zmniejszają dopływ krwi do tkanek, w tym do serca i są zagrożone oderwaniem się. Oderwanie się złogu to częsta przyczyna zawału.
Jeśli dodać ten czynnik do chronicznego stanu zapalnego, powstaje sytuacja bezpośredniego zagrożenia zawałem. Substancje związane z zapaleniem stymulują tworzenie się złogów i odrywanie się ich.
Jeśli cierpisz na łuszczycę, dbaj o siebie, ale nie wpadaj w popłoch. Musisz regularnie chodzić do lekarza na kontrole. Ostatnie badania wykazały, że ustabilizowanie się stanu zapalnego obniża ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.
Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą i stosuj się do zaleceń. Postęp w dziedzinie nauki i nowe odkrycia pozwalają na kontrolowanie łuszczycy i znaczną poprawę jakości życia pacjentów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ramos, Evelissa, et al. “Factores de riesgo cardiovascular en pacientes con psoriasis.” Dermatología venezolana 46.2 (2008).
- Puig-Sanz, L. “La psoriasis,¿ una enfermedad sistémica?.” Actas Dermo-Sifiliográficas 98.6 (2007): 396-402.
- González-Gay, M. A., C. González-Vela, and C. González-Juanatey. “Psoriasis: una enfermedad cutánea relacionada con riesgo cardiovascular elevado.” Actas Dermo-Sifiliográficas 103.7 (2012): 595-598.
- Welsh P, Grassia G, Botha S, Sattar N, Maffia P. Targeting inflammation to reduce cardiovascular disease risk: a realistic clinical prospect?. Br J Pharmacol. 2017;174(22):3898–3913. doi:10.1111/bph.13818
- Jindal S, Jindal N. Psoriasis and Cardiovascular Diseases: A Literature Review to Determine the Causal Relationship. Cureus. 2018;10(2):e2195. Published 2018 Feb 15. doi:10.7759/cureus.2195