Letnia depresja - przyczyny, objawy i jak sobie z nią radzić
Być może większość z nas kojarzy smutek, apatię lub pragnienie pozostania w zamknięciu i nie wychodzenia z domu z taką porą roku jak zima. Podczas gdy depresja sezonowa jest bardziej powszechna w tym sezonie, istnieje również coś takiego jak letnia depresja.
Niemal dla każdego sezon letni oznacza wyjście i spędzanie dni na świeżym powietrzu, na spotkaniach towarzyskich, na basenie, na plaży i w wielu innych miejscach. Jednak dla innych myślenie o tym, co dzieje się „na zewnątrz”, powoduje dyskomfort lub coś, co jest znane jako sezonowe zaburzenie afektywne. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
Letnia depresja – objawy
Według publikacji w czasopiśmie Psychiatry, od 10 do 20% przypadków nawracającej depresji ma charakter sezonowy. I chociaż latem nie jest tak nawracający, jak jesienią lub zimą, zdarza się wiele przypadków. Główne objawy są następujące:
- Wyczerpanie lub zmęczenie. Jedną z przyczyn jest ilość i jakość snu. Ma to związek z tym, że dni są dłuższe, a wiele osób nie śpi dłużej i śpi mniej. Ponadto ich sen jest przerywany, ponieważ noce są często gorące. Na rytm dobowy z cyklami snu i czuwania mają wpływ godziny dzienne.
- Spowolnienie. Nadmierne ciepło powoduje, że wszystko rozwija się wolniej, bo prawda jest taka, że ludzki mózg, przy temperaturze 36 stopni, zaczyna cierpieć. Wydajność i produktywność są niższe, wraz z czynnikiem związanym z odpoczynkiem, o którym już wspomnieliśmy.
- Lęk. U wielu osób poczucie „nicnierobienia” latem powoduje ogromny dyskomfort, poczucie marnowania czasu. Zwiększa się to, ponieważ wiele instytucji publicznych zamyka swoje drzwi, co wstrzymuje wiele działań i procedur.
- Nerwowość lub drażliwość.
- Utrata apetytu. Może być mniej chęci do jedzenia.
- W niektórych ciężkich przypadkach może pojawić się uczucie śmierci z myślami samobójczymi.
Ważne jest, aby pamiętać, jak długo trwają te objawy, ponieważ na początku może to być tylko tymczasowy okres lekkiego przygnębienia. Jeśli jednak trwają dłużej niż dwa tygodnie, najlepiej udać się do specjalisty.
Dlaczego pojawia się letnia depresja?
Nie ma konkretnej przyczyny letniej depresji. Zamiast tego musimy przeanalizować szereg czynników związanych z obszarem biologicznym, a także aspektami indywidualnymi, osobistymi i społecznymi. Jeśli chodzi o biologię, wspomnieliśmy już o wpływie ciepła na organizm.
Z drugiej strony objawy takie jak stres – wspomniany powyżej – nasilają się również latem. W szczególności wiąże się to z zamykaniem cykli i wszystkim, co wiąże się z wyjazdem na wakacje. Uporządkowane opuszczanie domu, przygotowywanie walizek, kupowanie biletów i inne zadania łączą się w te upalne dni, co kończy się stresem.
Prawda jest taka, że nasza rutyna nadaje nam porządek w naszym codziennym życiu. Latem obowiązki i harmonogramy stają się mniej, a w konsekwencji niektórzy ludzie doświadczają uczucia utraty kontroli, które uniemożliwia im połączenie się z przyjemnością.
Z kolei oglądanie zdjęć w sieciach społecznościowych osób, które dobrze się bawią, grup przyjaciół i rodzin razem może być szkodliwe dla wielu osób. Można to zinterpretować jako oznakę samotności, coś, co przez resztę roku można ukryć pod ciężarem codziennych obowiązków.
Wpływ ma również ilość światła. Chociaż dla większości ludzi więcej światła jest czynnikiem pozytywnym, niektórzy ludzie mają odwróconą reakcję na światło. Oznacza to, że popadają w depresję, jeśli dni są dłuższe i jaśniejsze.
Ponadto presja społeczna związana z koniecznością kochania lata oznacza, że wiele osób nie rozumie dyskomfortu, jaki mogą odczuwać inni. Wreszcie czynnik ekonomiczny również odgrywa rolę. Lato to czas, w którym wydajemy więcej pieniędzy, zarówno na wakacje, jak i na inne wypady.
W obliczu takiej sytuacji nie wszyscy mają takie same zasoby, a niektórzy nawet się zadłużają. W ten sposób presja i stres narastają i obijają się na wielu ludziach.
Przeczytaj również: Fizyczne źródło depresji? Ciekawe wyniki badań naukowych
Grupy i czynniki ryzyka
Depresja letnia lub sezonowa choroba afektywna jest jednym z rozpoznanych rodzajów depresji i nie dotyka wszystkich ludzi w równym stopniu. Chociaż występuje wyższa częstość występowania u kobiet, dotyczy to również innych grup. Wśród nich znajdziemy:
- Osoby starsze i wymagające częstszej opieki. To oni są najbardziej dotknięci, ponieważ ogólnie ich sieć wsparcia społecznego zaczyna się zmieniać z powodu początku wakacji. Zwiększa to poczucie samotności i izolacji, nawet jeśli trwa tylko kilka tygodni.
- Kobiety, które opiekują się innymi. Ta grupa kobiet również często cierpi na depresję letnią. Zwykle są przyzwyczajeni do dbania o innych, nie myśląc o sobie przez cały rok. To sprawia, że czują się samotne i bezużyteczne, gdy dzieci lub inni członkowie rodziny wyjeżdżają na wakacje.
- Młodzież. W wieku, w którym grupa rówieśnicza znaczy wszystko, fizyczna separacja jest czynnikiem interweniującym w przypadku depresji. Spędzanie tygodni z dala od przyjaciół może prowadzić do poczucia, że lato nie jest tak przyjemne.
- Osoby, które mają tendencję do wielozadaniowości i mają gorączkowe tempo pracy przez resztę roku, często mają trudności z odnalezieniem siebie i znalezieniem jakiegoś zajęcia. Co więcej, ponieważ nie są przyzwyczajeni do odłączania się, nie znajdują większego sensu w leżeniu tylko po to, by nic nie robić. Jest to często źródłem konfliktów w rodzinach lub parach dla tych, którzy potrafią i chcą wspólnie spędzać czas.
- Lato to także czas, który dotyka ludzi, którzy mają problem ze swoim ciałem lub są z niego w jakiś sposób niezadowoleni. Opresyjna pogoda jest zachętą do noszenia lżejszych ubrań, a także presją tego, co idealne i piękne ciało oznacza towarzysko. Dlatego niektórzy ludzie – większość z nich to kobiety – chcieliby mieć możliwość zabawy na basenie lub na plaży, ale nie czują się swobodnie, gdy inni na nich patrzą. To samo dotyczy osób, które mają problemy z poceniem się, których dyskomfort potęgują wysokie temperatury.
Leczenie i porady
Oto kilka zaleceń i zdrowych nawyków, o których można pamiętać, aby sezon letni był bardziej znośny:
- Słońce jest niezbędne, ponieważ dostarcza organizmowi witaminę D, a unikanie jej również nie jest idealne. Zamiast tego możesz wcześnie zaczerpnąć słońca. Pozwala to uniknąć narażenia na agresywne promienie.
- Pozostań nawodniony. Zawsze noś przy sobie wodę lub napój, aby uniknąć odwodnienia.
- Wysypiaj się. Wraz z nadejściem lata ludzie często mniej śpią. Dlatego musimy podjąć niezbędne działania, aby zapewnić dobry wypoczynek. Na przykład, przed pójściem spać wykonaj jakąś relaksującą aktywność, unikaj ekranów w nocy i znajdź ciche i wygodne miejsce.
- Unikaj wstrzymywania codziennych czynności, ale raczej zmieniaj ich terminy. Z powodu upału wiele osób przestaje ćwiczyć, co powoduje u nich duży dyskomfort. Najlepiej nie przerywać, ale postarać się znaleźć czas, kiedy upał nie jest tak intensywny, na przykład pod koniec dnia. Podobnie ci, którzy cierpią z powodu upałów, ale lubią spotykać się z przyjaciółmi, mogą zdecydować się na zmianę harmonogramu lub wybrać fajne miejsca na spotkanie.
- Wskazane jest również, aby starać się zachować rutynę w ciągu dnia.
- Unikaj ekstremalnych temperatur i zmian we wzorze światła. Najlepiej przebywać w chłodnych miejscach w najgorętszych godzinach i spać w całkowitej ciemności. W niektórych przypadkach może być nawet przydatne noszenie specjalnych okularów przeciwsłonecznych późnym popołudniem, ale należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.
- Zobacz specjalistę. Jeśli zauważysz, że wpadasz w depresję, natychmiast poszukaj pomocy. Nie czekaj, aż poczujesz się coraz gorzej, ponieważ rozwiązanie może być znacznie trudniejsze, jeśli pozwolisz, aby czas minął.
Ciepło, słońce i leki
Z drugiej strony, jeśli otrzymujesz leki farmakologiczne na depresję, ważne jest, aby pamiętać, że niektóre leki mogą wpływać na zdolność pocenia się, powodując suchość skóry i błon śluzowych oraz pogarszając kontrolę temperatury wewnętrznej. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest unikanie wysokich temperatur i dobre nawodnienie.
Zobacz też: Wpływ depresji na mózg – 4 objawy
Ponadto antydepresanty (zwłaszcza te stare) mogą powodować nadwrażliwość na światło, więc dłuższa ekspozycja na słońce może wywołać reakcje skórne. Z tego powodu zaleca się stosowanie dobrego kremu przeciwsłonecznego.
Depresja to coś więcej niż tylko „załamanie”
Nie powinniśmy lekceważyć znaczenia złego samopoczucia, takiego jak depresja, ponieważ czasami nie jest to po prostu kwestia „przygnębienia”. Czasami konsultacje lub prośby o pomoc przychodzą po kilku miesiącach dyskomfortu, więc trudność w rozwiązaniu tego problemu jest jeszcze większa. Lepiej nie polegać na myśli, że „to minie”, a zamiast tego dać swojemu zdrowiu psychicznemu miejsce, na które zasługuje.
Nadmierne ciepło to coś, co wpływa emocjonalnie na nas wszystkich, zwłaszcza jeśli wielu dobrze się bawi, podczas gdy inni pracują. Drażliwość i apatia są obecne, ale są sporadyczne, a nie trwałe.
Z tego powodu ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak długo utrzymują się objawy, ponieważ nie zawsze jest to coś tymczasowego, ale coś, co jest zawsze obecne i które nasila się w określonych momentach. Najlepiej jednak skonsultować się z profesjonalistą w celu wyjaśnienia i leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gatón Moreno, M. A., González Torres, M. Á., & Gaviria, M. (2015). Trastornos afectivos estacionales,” winter blues”. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría, 35(126), 367-380.
- Roecklein KA, Rohan KJ. Seasonal affective disorder: an overview and update. Psychiatry (Edgmont). 2005;2(1):20-26.
- Melrose S. Seasonal Affective Disorder: An Overview of Assessment and Treatment Approaches. Depress Res Treat. 2015;2015:178564. doi:10.1155/2015/178564
- Behar, R., Arriagada, M. I., & Casanova, D. (2005). Trastornos de la conducta alimentaria y trastornos afectivos: Un estudio comparativo. Revista médica de Chile, 133(12), 1407-1414.