Lepiej być samemu, niż z niewłaściwą osobą
Każdy z nas słyszał frazę “lepiej być samemu, niż z niewłaściwą osobą”. Najlepszą decyzją jaką możesz podjąć jest wybór, że lepiej być samemu niż utrzymywać relacje z toksycznymi ludźmi.
Czasami może to być jednak bardzo trudne, żeby zerwać z sytuacjami, związkami i osobami, które uprzykrzają Ci życie.
Dlaczego przy nich zostajesz? Odpowiedź jest prosta: przyczyną jest strach.
Lepiej być samemu niż odczuwać gorycz
Zawsze lepiej być samemu niż pozwolić na to, żeby życie było przepełnione smutkiem i goryczą. Pomożemy Ci zrozumieć to trochę lepiej z pomocą kilku przykładów.
Wyobraź sobie trzydziestodwuletnią Krystynę, która już od pięciu lat jest ze swoim obecnym partnerem. Jednak od jakiegoś czasu ich związek nie jest taki, jak kiedyś. Obecnie Krystyna musi znosić kłótnie, które wybuchają praktycznie każdego dnia.
Nie jest szczęśliwa, jej uczucia w stosunku do partnera zmieniły się, ale boi się zakończyć związek, który trwa tak długo. Poza tym, co by powiedzieli jej rodzice?
Podobnie jak w przypadku wielu innych związków, Krystyna skupiła się tak bardzo na swoim partnerze, że pozostało jej niewielu przyjaciół, którzy mogliby być dla niej wsparciem. To jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Nasza bohaterka ma tylko dwa wyjścia.
Jedno wyjście to kurczowe trzymanie się obecnego związku, co wiąże się z cierpieniem i byciem nieszczęśliwą. Drugie wyjście to zakończenie obecnego związku pomimo obaw, ponieważ to zagwarantuje jej wejście na nową i z pewnością lepszą drogę.
Nawet jeśli będziesz samotna i czasami poczujesz się bezradna, będziesz także bardziej spokojna, pogodna i znacznie szczęśliwsza.
Czasami utrzymujemy toksyczne związki z ludźmi, którzy niekoniecznie są „źli”
Niemniej jednak związek, który z nimi tworzymy, nie jest zdrowy. Na porządku dziennym może być manipulacja, kłamstwa lub nawet znęcanie się. Ważne jest, żeby zadać sobie pytanie: co zyskujesz zostając w tym związku i pozwalając tej sytuacji trwać?
To oczywiste, że bycie z nieodpowiednią osobą nie jest to zdrowe. Problem polega na tym, że towarzyszy Ci również strach, który uniemożliwia Ci podjęcie decyzji o rozstaniu.
Przeczytaj: Życie bez strachu? – Tak, to możliwe
Jak widać, strach zawsze towarzyszy Ci w tych sytuacjach i może być spotęgowany przez osoby w Twoim otoczeniu. Toksyczna relacja może być nawiązana z przyjacielem, członkiem rodziny lub z partnerem. Znaczenie, jakie nadajesz tej relacji, determinuje również to, jak trudno jest uwolnić się od takich złych okoliczności.
Znaczenie wyzbycia się strachu przed samotnością
Wiele ludzi bierze pod uwagę możliwości bycia samemu, ponieważ od małego zostało w nich zaszczepione przekonanie, że brak przyjaciół lub partnera oznacza porażkę. Samotność nie ma dobrej reputacji. Dlatego też trudno jest zakończyć pewne typy relacji, nawet jeśli są bardzo toksyczne.
Jest jednak coś, czego sobie nie uświadamiasz, a mianowicie to, że marnujesz swój cenny czas. Czas, który mogłabyś spędzić sama ze sobą, aby lepiej siebie poznać i dobrze się bawić.
Dlaczego pozwalasz na to, żeby ktoś inny Tobą manipulował? Dlaczego znosisz to do momentu, kiedy wyczerpiesz limit upokorzenia i znęcania ze strony drugiej osoby?
Pomyśl o tym, czy naprawdę chcesz spędzić resztę swoich dni w ten sposób, bezczynnie, nie podejmując decyzji, która uwolni Cię od strachu przed samotnością. Tak, to prawda. Strach przed samotnością to lęk nabyty.
Zastanów się nad tym: jeśli ukochana osoba znalazłaby się w sytuacji podobnej do Twojej, na pewno poradziłabyś jej, żeby zakończyła związek. Byłoby dla Ciebie jasne, co dana osoba powinna zrobić.
Kiedy jednak chodzi o Ciebie, odpowiedź na problemy nie jest już taka jednoznaczna.
Lepiej być samemu niż z niewłaściwą osobą, bo lepiej jest wybrać radość niż ból i lepiej otoczyć się ludźmi, którzy wnoszą coś do Twojego życia, a nie tylko odbierają.
Musisz dokonać wyboru, tak więc upewnij się, że wybierzesz dobrze. Twoje szczęście ma znaczenie, a nie masz czasu do stracenia na smutek, bolesne doświadczenia i ludzi, którzy sprawiają, że czujesz się źle. Nie odkładaj tego. Lepiej być samemu niż z niewłaściwą osobą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zarzycka, B. (2016). Psychologiczne koncepcje przebaczenia w relacjach międzyludzkich. Paedagogia Christiana. https://doi.org/10.12775/pch.2016.009
- Mandal, E., & Moroń, M. (2015). Kwestionariusz sekwencyjnych technik wywierania wpływu w romantycznych związkach. Psychologia Społeczna. https://doi.org/10.7366/1896180020153507
- Barańska, K. (2013). O relacjach humanistyki i zarządzania: mezalians to czy szczęśliwy związek? Problemy Zarządzania. https://doi.org/10.7172/1644-9584.44.3