Lekarstwo na łuszczycę na bazie olejków eterycznych

Środki na łuszczycę na bazie olejków eterycznych mogą stanowić dobre leczenie uzupełniające. Nie zapomnij skonsultować się z dermatologiem przed ich zastosowaniem.
Lekarstwo na łuszczycę na bazie olejków eterycznych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii mówi nam, że „W Hiszpanii jest milion osób dotkniętych łuszczycą na 125 milionów cierpiących na tę chorobę na całym świecie”. I chociaż jest uważana za łagodną chorobę, dla wielu pacjentów lekarstwo na łuszczycę przypomina nieosiągalny i skomplikowany cel.

Łuszczyca jest chorobą zapalną, która powstaje w wyniku oddziaływania układu odpornościowego na organizm. Zmiany, które wytwarza w skórze, powodują, że chorzy cierpią widoczne pogorszenie jakości życia.

Wiele środków stosowanych w leczeniu łuszczycy ma na celu łagodzenie swędzenia i stanu zapalnego. Jeśli jednak interesuje cię znacznie bardziej naturalne i nieagresywne dla skóry lekarstwo na łuszczycę, możesz sięgnąć po olejki eteryczne.

Olejki eteryczne i ich skuteczność

Olejki eteryczne.
Świetny środek na poprawę objawów łuszczycy: olejki eteryczne.

Olejki eteryczne mają pewne właściwości, które mogą korzystnie działać na tę chorobę. Jednak, jak twierdzi ekspert dr Ignacio J. Dei-Cas, „niewłaściwe użycie olejków eterycznych może być toksyczne”. Zależy to również od tego, czy jesteś uczulony na którykolwiek z ich składników.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystko, co dr Dei-Cas mówi o tej chorobie, możesz opracować swoje pierwsze lekarstwo na łuszczycę. W tym należałoby połączyć następujące olejki eteryczne:

 • Melisa: Pomaga zmniejszyć swędzenie i suchość skóry, które pojawiają się w wyniku łuszczących się zmian spowodowanych chorobą.
 • Rumianek: Uspokaja skórę i działa kojąco, natychmiast łagodząc swędzenie i uczucie dyskomfortu na skórze. Posiada również właściwości zmniejszające stany zapalne.
 • Bergamotka: mało znany olejek, który łagodzi i odświeża skórę, jednocześnie szybko łagodząc swędzenie i suchość w okolicy.
 • Lawenda: Ten olejek eteryczny jest dobrym lekarstwem na łuszczycę, ponieważ nie tylko nawilża skórę, ale także ją regeneruje.

Jak zrobić lekarstwo na łuszczycę

Jeśli użyjesz wszystkich olejków, które dr Dei-Cas uważa za dobre w leczeniu łuszczycy, to przepis na skuteczne lekarstwo będzie następujący:

 • Przede wszystkim wymieszaj wszystkie olejki w małym pojemniku, używając około 15 do 20 kropli każdego z nich.
 • Musisz mieć też w pobliżu roślinę aloesu, ponieważ będziesz potrzebować jednego lub dwóch liści, aby wydobyć z nich żel.
 • Ponownie wymieszaj olejki z aloesem.
 • Następnie nałóż miksturę na miejsce, które chcesz leczyć.

Znaczenie aloesu jest kluczowe, gdyż jego zastosowanie wykazało bardzo zadowalające efekty u pacjentów z łagodną łuszczycą. Podobno wskaźnik wyleczeń wyniósł prawie 83%.

Sposoby aplikacji

Stosowanie kremu do rąk.

Lekarstwo łuszczycę, które omówiliśmy, można zastosować na wiele sposobów. Możesz delikatnie wmasować lek w  okolice zmian, aby złagodzić uczucie dyskomfortu, ukoić skórę i pozwolić, aby środek znacznie lepiej się wchłonął.

Możesz również zastosować kompresy, nasączając je produktem i nakładając na kilka minut na wybrane miejsca.

Jeśli chcesz, noś miksturę w małym słoiczku, aby mieć ją zawsze pod ręką, jeśli potrzebujesz jej poza domem. Możliwe jest również wykonanie pewnego rodzaju sprayu. Aby to zrobić, należałoby wymieszać składniki z olejem nośnym.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest dobrze znany ze swoich właściwości antybakteryjnych. W rzeczywistości stał się niezastąpiony w apteczce, ponieważ można go stosować zarówno na trądzik, jak i na łojotokowe zapalenie skóry. Jednak może również pomóc w łuszczycy.

Chociaż wspomniane lekarstwo na łuszczycę nadaje się do użycia w każdej chwili, to stosowanie zbyt dużej ilości olejku z drzewa herbacianego może w tym konkretnym przypadku spowodować więcej problemów niż zalet. Aby korzystać z jego zalet, zaleca się stosować go nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu.

Nie przegap tego wspaniałego artykułu o olejku z drzewa herbacianego: olejku tysiąca lekarstw

Sposób aplikacji polega na zanurzeniu wacika w olejku, nałożeniu go na miejsce, które chcemy leczyć i pozostawieniu na noc. To usunie martwe komórki, zaczerwienienie i pieczenie znikną, a blizny pozostawione przez łuszczycę będą się stopniowo zmniejszać.

Czy cierpisz na łuszczycę? Czy kiedykolwiek stosowałeś naturalne środki, takie jak ten wspomniany powyżej? Mamy nadzieję, że to lekarstwo na łuszczycę i możliwość stosowania olejku z drzewa herbacianego pomoże zmniejszyć dyskomfort i poprawić kondycję skóry. Wypróbuj koniecznie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Smith, Y. (2018). Epidemiología del psoriasis. Retrieved December 18, 2018, from https://www.news-medical.net/health/Psoriasis-Epidemiology-(Spanish).aspx
 • Ribera Pibernat, M., Caballé, G., Fernández-Chico, N., José Fuente, M., & Ferrándiz Foraster, C. (2004). Impacto de la psoriasis en la calidad de vida del paciente español. Piel, 19(5), 242–249. https://doi.org/10.1016/S0213-9251(04)72845-2
 • Cox, S. D., Mann, C. M., Markham, J. L., Gustafson, J. E., Warmington, J. R., & Wyllie, S. G. (2001). Determining the Antimicrobial Actions of Tea Tree Oil. Molecules : A Journal of Synthetic Chemistry and Natural Product Chemistry, 6(2), 87–91. https://doi.org/10.3390/60100087

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.