Lekarstwo uniwersalne? Innowacyjna tabletka na wiele schorzeń
Lekarstwo uniwersalne czy chociaż skuteczne w leczeniu kilku różnych schorzeń jednocześnie to marzenie wielu pacjentów i lekarzy na całym świecie. Być może właśnie się ono spełnia, gdyż doszło do swego rodzaju przełomu.
Wyobraź sobie tylko jedną kapsułkę, która jednocześnie uleczy takie dolegliwości jak podwyższony cholesterol, nadciśnienie, anemia czy odrętwienie, a jej działanie będzie utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni.
Myślisz, że to fikcja? Wręcz przeciwnie! Takie lekarstwo właśnie powstało za sprawą badaczy z dwóch znamienitych amerykańskich centrów medycznych – MIT w Cambridge oraz BWH w Bostonie.
Ich celem było wprawdzie odnalezienie lekarstwa na malarię, które mogłoby być podawane w jednej dawce, jednak dodatkowo udało im się wytyczyć zupełnie nową ścieżkę dla światowej medycyny i farmakologii.
Lekarstwo uniwersalne – jedna dawka, wiele korzyści
Każda osoba zmagająca się z chorobą przewlekłą, taką jak zapalenie stawów, wie, jak istotne jest regularne zażywanie leków. Wystarczy nieraz zapomnieć o jednej dawce, by cały proces leczenia trzeba było rozpoczynać niemalże od początku.
,,Nabyta” za sprawą leków poprawa stanu zdrowia pacjenta może zostać zaprzepaszczona, a problem pomijania dawek leków doskwiera zwłaszcza osobom starszym, szczególnie tym, które żyją samotnie. Jak może pomóc im współczesna nauka i technologia?
Innowacyjna tabletka
Innowacyjne uniwersalne lekarstwo to zasługa badaczy z MIT w Bostonie, którzy pod kierownictwem doktora Giovanniego Traverso poszukiwali nowego sposobu leczenia malarii.
Jest to choroba niezwykle powszechna w krajach Trzeciego Świata, a leczenie wymaga zażycia przez pacjenta co najmniej kilku dawek leku. Oznacza to ogromne wydatki i wiele problemów z zarządzaniem służbą zdrowia w tamtych regionach świata.
Naukowcy doszli do wniosku, że możliwe jest stworzenie kapsułki uniwersalnej, która zachowywałaby się jak odrębne urządzenie, tudzież mechanizm, gdy zostałaby wprowadzona do ludzkiego organizmu.
Lekarstwo to nie zostaje więc usunięte z żołądka wraz z produktami przemiany materii, ale pozostaje w nim i stopniowo uwalnia substancje aktywne. Jest to możliwe dlatego, że kapsułka powiększa się, co nie pozwala na jej wydalenie.
Lekarstwo, o którym mówimy, w żołądku rozwija się do kształtu przypominającego gwiazdę i szerokości 4 centymetrów i pozostaje w organizmie przez odpowiedni czas. W odpowiednim momencie zaczyna się rozpadać, aż całkiem znika.
Kapsułka ta zawiera iwermektynę, czyli lek przeciwpasożytniczy, który w połączeniu z polimerami pozwala osiągnąć to, co zdawało się niemożliwe – stopniowe uwalnianie leku do organizmu.
Uniwersalne lekarstwo – świetlana przyszłość
Na dzień dzisiejszy wspomniana kapsułka zawiera lekarstwo zdolne do wyleczenia nie tylko malarii, ale także wielu innych chorób tropikalnych, głównie tych przenoszonych przez komary.
Leczenie jest skuteczne i trwa 15 dni, czyli tyle ile potrzeba, by kapsułka została strawiona. Naukowcy nie spoczywają jednak na laurach i celem na chwilę obecną jest przedłużenie tego okresu do 3 miesięcy.
Eksperyment okazał się na tyle udany, że już pojawiają się pierwsze próby wykorzystania tego rodzaju kapsułek do wprowadzania do organizmu leków na inne dolegliwości.
Trwają badania nad lekarstwami na najpowszechniejsze schorzenia przewlekłe, takie jak nadciśnienie, chroniczne bóle czy podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Z nadzieją, by lekarstwo nowego typu zostało jak najszybciej wprowadzone do powszechnego obiegu, możemy wymienić 3 największe konsekwencje tej innowacji:
- Zmniejszą się wydatki na leki. Miejmy nadzieję, że ta konsekwencja nie zmusi koncernów to zatrzymania prac nad innowacyjnym lekarstwem.
- Pacjenci otrzymają skuteczniejsze leczenie, które nie będzie zależało już od ich zamożności czy pamięci.
- Przyjmujemy nową perspektywę nie tylko dla leczenia chorób przewlekłych, ale i zwykłych przeziębień, czy nawet zaburzeń psychologicznych.
Miejmy nadzieję, że już niedługo uniwersalne lekarstwo w innowacyjnej kapsułce odmieni życie wielu pacjentów na całym świecie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Office, A. (2016). New capsule achieves long-term drug delivery. Retrieved from http://news.mit.edu/2016/new-capsule-long-term-drug-delivery-malaria-1116