Jak leczyć zapalenie ścięgna – domowe sposoby

Możesz zapobiec zapaleniom ścięgien wykonując ćwiczenia relaksujące mięśnie i ścięgna, a także dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę. Powinieneś uwzględnić produkty bogate w magnez i krzem, aby wzmocnić ścięgna.
Jak leczyć zapalenie ścięgna – domowe sposoby

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie ścięgna to ostry stan zapalny występujący zazwyczaj w ścięgnach narażonych na przeciążenia, jak np. piętowe (Achillesa) lub mięśnia dwugłowego objawiający się zazwyczaj opuchlizną oraz bólem.

W dalszej części artykułu znajdziesz niezbędne informacje. Pozwolą Ci uchronić się przed tym problemem oraz zaradzić mu, jeśli już się u Ciebie pojawił.

Główną przyczyną powodującą zapalenie ścięgna jest powtarzalne przeciążenie spotęgowane przez czynniki dodatkowe, takie jak nieprawidłowa postawa ciała lub uciskające obuwie.

Ogólnie rzecz biorąc zapalenie ścięgna jest wywołane procesami długotrwałymi; choć pojedyncze naciągnięcia lub urazy mechaniczne mogą w dłuższej perspektywie czasu również stanowić przyczynę pojawienia się tej dolegliwości.

Zapalenie ścięgna – informacje podstawowe

Pierwsze oznaki tej choroby stanowi odczuwalny ból ścięgna podczas poruszania się lub obciążania współpracującego z nim mięśnia, kolejnym objawem jest ograniczona mobilność stawu.

Pięty

Najlepszym sposobem pozwalającym złagodzić zapalenie ścięgna jest unikanie poruszania bolącą kończyną lub w ostateczności ostrożne ruchy bez nadmiernego obciążania.

Jeśli problem dotyczy stopy, należy także rozważyć noszenie innego obuwia, szczególnie jeśli zapalenie ścięgna dotyczy Twojego Achillesa.

Zapalenie ścięgna leczy się przede wszystkim objawowo, to znaczy stosuje się różnego rodzaju sposoby zredukowania bólu i stopniowego leczenia stanu zapalnego.

Jeśli jednak Twoja dolegliwość rozwinęła się do naprawdę dokuczliwego stadium, możesz pokusić się o miejscowe zastosowanie żelu lub kremu o działaniu przeciwzapalnym. Należy je nanieść bezpośrednio na obszar, w którym czujesz ból.

Powinno się unikać nadmiernego poruszania chorym ścięgnem i zastosować bezpośrednie gorące lub zimne okłady w celu złagodzenia bólu.

Zapalenie ścięgna

Należy pamiętać o tym, że jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie ścięgna, to możesz doprowadzić do jego nadmiernego zużycia i ostatecznego uszkodzenia, które nie może już zostać wyleczone w pełni. Mimo to, istnieją liczne naturalne sposoby leczenia objawów i zmniejszenia bólu.

Sposoby na złagodzenie bólu

Zmiana sposobu wykonywania ćwiczeń fizycznych jest podstawą, jeśli dopadło Cię zapalenie ścięgna. Nie należy uprawiać żadnych sportów obciążających bolące ścięgno.

Możesz zamiast tego przerzucić się na bardziej relaksujące ćwiczenia. Joga może pomóc zmniejszyć ból, a jednocześnie umożliwić aktywność fizyczną zapewniając jednocześnie odpoczynek dla chorego miejsca.

Jak wcześniej wspomniano, można również stosować ciepłe lub zimne okłady w bolącym miejscu, co powinno także pomóc złagodzić ból.

  • Należy okłady powtarzać co 20 minut, tzn. przyłożyć okład zimny lub ciepły na około 20 minut, następnie go usunąć i przez kolejne 20 minut zrobić przerwę.
  • Po upływie tego czasu ponownie przyłóż worek z lodem lub gorący kompres i powtarzaj tę procedurę, aż ból zniknie.

Jak wcześniej wspomniano, można również stosować ciepła lub zimna w obszarze zagrożonym, aby pomóc złagodzić ból. Należy to zrobić w 20 minutowych odstępach. Więc należy zastosować ciepło lub zimno przez 20 minut, i usunąć go przez 20 minut. Należy powtórzyć za pomocą worek z lodem lub gorącą kompres, aż ból zniknie.

Suplementy diety w postaci oleju rybnego, tranu to kolejne środki znakomicie wpływające na zapalenie ścięgna.

Ból stawu łokciowego

Dostarczają one kwasów omega 3 do organizmu. A także naturalne substancje o działaniu przeciwzapalnym, które pomagają wyeliminować stan zapalny cechujący omawiane schorzenie.

Odpoczynek jest najlepszą rekomendacją dla każdego, kto cierpi na zapalenie ścięgna. 8 godzin snu na dobę znakomicie wpływa na przyspieszenie naturalnego procesu gojenia się stanu zapalnego.

Naturalne metody na zapalenie ścięgna

Istnieją również naturalne recepty oparte o składniki roślinne, które mogą pomóc w leczeniu wielu schorzeń, do których należy także zapalenie ścięgna.

Rośliny te cechują się właściwościami redukowania stanu zapalnego i relaksującym wpływem na mięśnie, który pomaga zarazem złagodzić ból. Niektóre z godnych uwagi roślin to:

  • Wierzba, która wykazuje niektóre cechy aspiryny, a zatem jest przydatna w leczeniu ogólnie pojętych stanów zapalnych.

Możesz przygotować napój z dwóch gramów suszonej kory wierzby rozpuszczonych w szklance wody i pić go dwa lub trzy razy dziennie. Jednak nie należy pić tej mikstury przez dłuższy czas, ponieważ może zakłócać pracę układu pokarmowego.

  • Echinacea jest rośliną o potężnych właściwościach przeciwzapalnych.

Można ją pić w postaci herbaty ziołowej dodając jedną łyżeczkę w postaci sproszkowanej do jednej filiżanki wody. Pij jedną lub dwie filiżanki tego napoju dziennie.

Echinacea

I na koniec nie można zapominać o naprawdę ważnej sprawie, czyli jedzeniu pokarmów bogatych w magnez i silikon. Zawierają n iezbędne składniki do regeneracji więzadeł naruszonych poprzez zapalenie ścięgna.

  • Niektóre godne uwagi produkty to sałata, natka pietruszki, szparagi, szpinak, i orzechy.

Zapalenie ścięgna można wyleczyć poprzez ograniczenie działań, które nadmiernie obciążają bolące miejsce.

  • Mowa tu o wprowadzeniu odpowiednich produktów do swojej diety, ćwiczeniach relaksacyjnych i zapewnienie odpowiedniej dozy odpoczynku swoim mięśniom i ścięgnom.

Zapalenie ścięgna to schorzenie, którego można z jednej strony uniknąć, a z drugiej wyleczyć niewielkim stosunkowo nakładem starań. To dobra wiadomość, jeśli Ci ono doskwiera.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aarland, R. C., Bañuelos-Hernández, A. E., Fragoso-Serrano, M., Sierra-Palacios, E. D. C., Díaz de León-Sánchez, F., Pérez-Flores, L. J., … & Mendoza-Espinoza, J. A. (2017). Studies on phytochemical, antioxidant, anti-inflammatory, hypoglycaemic and antiproliferative activities of Echinacea purpurea and Echinacea angustifolia extracts. Pharmaceutical biology55(1), 649-656. Available at: https://doi.org/10.1080/13880209.2016.1265989. Accessed 10/03/2020.
  • Bonaterra, G. A., Heinrich, E. U., Kelber, O., Weiser, D., Metz, J., & Kinscherf, R. (2010). Anti-inflammatory effects of the willow bark extract STW 33-I (Proaktiv®) in LPS-activated human monocytes and differentiated macrophages. Phytomedicine17(14), 1106-1113. Available at: https://doi.org/10.1016/j.phymed.2010.03.022. Accessed 10/03/2020.
  • Mayo Clinic (2019). Tendinitis de Aquiles: diagnóstico y tratamiento. Available at: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/achilles-tendinitis/diagnosis-treatment/drc-20369025. Accessed 10/03/2020.
  • Wall, R., Ross, R. P., Fitzgerald, G. F., & Stanton, C. (2010). Fatty acids from fish: the anti-inflammatory potential of long-chain omega-3 fatty acids. Nutrition reviews68(5), 280-289. Available at: https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2010.00287.x. Accessed 10/03/2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.