Rwa kulszowa – naturalne sposoby na łagodzenie bólu

· Październik 26, 2015
Aby złagodzić ból oraz zapalenie rwy kulszowej bardzo skuteczne jest stosowanie ciepłych okładów na. Masaże są również świetnym rozwiązaniem, aby zapobiec napięciom mięśni.

Nerw kulszowy jest najdłuższym z nerwów w ludzkim ciele, a gdy rozwinie się jego stan zapalny, czy to ze względu na podrażnienie lub nacisk, pojawia się silny ból promieniujący od pasa w dół nogi, może sięgnąć nawet kolana.

Dolegliwość ta znana jest jako rwa kulszowa i należy do jednych z popularniejszych schorzeń mocno utrudniających wykonywanie codziennych zadań. Głównym tematem dzisiejszego artykułu jest właśnie rwa kulszowa wraz ze sposobami łagodzenia jej objawów oraz leczenia.

Możesz próbować ograniczać ból, z jakim wiąże się rwa kulszowa za pomocą niektórych dostępnych w domu środków. Przy czym równie dobrym pomysłem jest zafundowanie sobie kilku dni odpoczynku.

Nie warto także zwlekać przez wizytą u lekarza, szczególnie wtedy, gdy rwa kulszowa dokucza Ci bardziej, niż zwykle. Dzięki temu będziesz mógł uzyskać diagnozę na temat tego, jak poważna jest Twoje choroba i dowiedzieć się, czy nie wystąpi konieczność zastosowania poważniejszej terapii.

Niemniej jednak zaprezentujemy Ci najlepsze domowe sposoby na złagodzenie bólu, którego przyczyną jest rwa kulszowa.

Sok z ziemniaka i selera, a rwa kulszowa

Łodygi selera

Kuracja oparta o sok z ziemniaków i selera wykazuje znakomite rezultaty w leczeniu schorzeń takich, jak rwa kulszowa, ale stosowanie jej może być trochę uciążliwe z uwagi na wymóg posiadania sokowirówki. Przygotuj za jej pomocą 300 ml soku z ziemniaków i selera. Gdy będzie gotowy, możesz pić go codziennie.

Herbata z wierzby białej

Willow zawiera związek chemiczny o nazwie salicyna będący głównym składnikiem aspiryny. Dzięki niemu herbata z wierzby znakomicie nadaje się przy łagodzeniu bólu wywołanego przez wiele chorób, zalicza się naturalnie do nich także rwa kulszowa.

Wystarczy przygotować pół litra wody z kawałkiem kory wierzby i gotować przez 15 minut. Po kwadransie wywar należy zdjąć z kuchenki, przecedzić i pić regularnie co 8 godzin.

Rwa kulszowa, a pokrzywa

Pokrzywa

Pokrzywa cechuje się właściwościami pozwalającymi łagodzić ból nerwu kulszowego, w związku z czym znakomicie sprawdzają się jako remedium, gdy złapie Cię rwa kulszowa.

Aby wykorzystać jej właściwości, można przygotować sobie kąpiel dodając do wody litr wywaru zaparzonego z pokrzywy lub po prostu wcierać kilka świeżych liści w bolące miejsce, aby złagodzić stan zapalny oraz towarzyszące mu dolegliwości. Tę drugą opcję należy wykonywać bardzo starannie, dwa razy na dzień.

Tymianek oraz oregano

Zarówno tymianek, jak i oregano stanowią nieocenioną pomoc w leczeniu rwy kulszowej, ponieważ cechują się znakomitymi właściwościami przeciwzapalnymi. Musisz po prostu wymieszać łyżkę tymianku, oregano i pokrzywy w litrze wody.

Doprowadź tę mieszaninę do wrzenia przez 15 minut i następnie odstaw na 5 minut. Kiedy wywar będzie gotowy, przecedź go i pij dwa razy dziennie.

Czosnek

Krojenie czosnku

Surowy czosnek jest także godnym uwagi sposobem na złagodzenie bólu, jaki wywołuje rwa kulszowa, ponieważ utrzymuje on ciepło krwi stymulując jej krążenie, a to z kolei stanowi klucz do łagodzenia bólu.

Kompresy chmielowe

Kolejne dobre rozwiązanie, które może okazać się pomocne, jeśli rwa kulszowa sprezentuje Ci ból i stan zapalny to okład z gorącego chmielu. Można przygotować go poprzez gotowanie 10 minut liści tej rośliny, a następnie owinięcia ich gazą i przyłożenia do bolącego miejsca.

Dodatkowo okład należy owinąć ręcznikiem tak, aby jak najdłużej utrzymać jego ciepło.

Gorąca woda

Złagodzenie bólu najłatwiej uzyskać poprzez poddanie bolącego miejsca działaniu ciepła. Możesz po prostu zastosować termofor z gorącą wodą i przykładać go co najmniej trzy razy dziennie.

Ruszaj się

Spacer

Chociaż niektórzy zalecają odpoczynek w celu złagodzenia bólu przy schodzeniu typu rwa kulszowa, to jednak eksperci podkreślają, że nie należy wypoczywać zbyt wiele, ponieważ może to pogorszyć sytuację.

Najlepiej jest wznowić aktywność ponownie po dwóch dniach odpoczynku, ale należy nadal unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów lub mocnego obciążania pleców przez 6 tygodni od momentu pierwszego wystąpienia bólu.

Masaże

Masaże naprawdę pomagają zwalczyć skurcze mięśni, które wywołuje między innymi rwa kulszowa. Powinny być one jednak wykonywane przez profesjonalistę, bowiem nieprawidłowo przeprowadzony masaż może pogorszyć sytuację.

Zabiegi takie powinny zmniejszyć ból i napięcie, a także zmniejszyć stres będący potencjalnie jedną z przyczyn dolegliwości.