Lecznicze właściwości aloesu - 5 przykładów
Lecznicze właściwości aloesu znane są od wieków. Już w czasach starożytnych roślina ta była szeroko stosowana w medycynie naturalnej jako remedium na wiele rozmaitych dolegliwości.
W ostatnich dekadach żel aloesowy został przebadany niemalże pod każdym kątem i naukowcy są zgodni co do tego, że jej mięsiste liście z powodzeniem mogą zastąpić wiele tradycyjnych, opartych na chemicznych komponentach lekarstw.
Bogactwo substancji odżywczych zawartych w grubych łodygach aloesu bez wątpienia zasługuje na uwagę. Znajdziemy w nich cały komplet witamin, minerałów, aminokwasów, enzymów i innych substancji aktywnych, które znakomicie wpływają na zdrowie i kondycję całego naszego organizmu.
Poznaj lecznicze właściwości aloesu. Przekonaj się sam, że potrafi on zdziałać cuda! Zaopatrz się już dziś w tę roślinę i czerp garściami z jej cudownej mocy!
Lecznicze właściwości aloesu i ich wpływ na nasze zdrowie
1. Zbawienny wpływ na jamę ustną
Przezroczysty żel aloesowy to znakomite remedium na problemy z jamą ustną. Między innymi pomaga w naturalny sposób zwalczyć płytkę nazębną, odświeża oddech, łagodzi krwawienie i zapalenie dziąseł, a także wszelkiego rodzaju choroby przyzębia.
Ponadto aloes pomaga również w leczeniu wrzodów i aft, działa przeciwbólowo i przyspiesza ich leczenie. Jest on bezlitosny dla zarazków i bakterii rozwijających się w przestrzeniach międzyzębowych – w tym właśnie tkwi jego największa siła.
Przygotuj naturalny płyn do płukania ust na bazie aloesu. Już 30-sekundowy zabieg każdego dnia pomoże Ci zachować zdrowie zębów i dziąseł. Z kolei do ran możesz bezpośrednio przykładać mięsistą stronę przeciętego liścia.
2. Skuteczne odchudzanie
Sok z aloesu znakomicie wpływa na procesy trawienne oraz wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn i innych zalegających w nim szkodliwych substancji. Stąd też roślina ta może mieć znaczny udział w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i uskutecznianiu diet odchudzających.
Oczywiście samo sięganie po sok aloesowy nie wystarczy, aby uporać się z problemem nadwagi. Żeby remedium okazało się naprawdę wartościowe dla naszego organizmu, należy stosować je w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą oraz z regularną aktywnością fizyczną.
- Sok z aloesu należy spożywać z umiarem. Kilka łyżeczek dziennie w zupełności wystarczy.
- Pamiętaj, że aloes ma charakterystyczny, dość silny smak. Nie musisz jednak pić go w czystej postaci. Bez obaw możesz go mieszać z innymi napojami. Będzie on świetnym dodatkiem między innymi do soku z pomarańczy albo zdrowego koktajlu warzywno-owocowego.
Poznaj na własnej skórze nie tylko lecznicze właściwości aloesu, ale także jego silnie oczyszczające i odchudzające działanie.
Przeczytaj także artykuł: Pozbądź się nadwagi – oto 7 zbilansowanych posiłków
3. Naturalna odżywka nawilżająca do włosów i skóry głowy
Lecznicze właściwości aloesu, jeśli chodzi o pozytywny wpływ na skórę i włosy, są naprawdę nie do przecenienia. Gęsty żel od wieków słynie ze swej upiększającej mocy. Nie tylko pomaga utrzymać zdrowe, błyszczące i piękne włosy, ale także świetnie wpływa na kondycję skóry głowy.
Aloes w naturalny sposób pomaga złagodzić swędzenie, suchość skóry głowy oraz łupież i inne związane z nim dolegliwości. Dzięki swym właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym przyspiesza także leczenie łuszczycy i stanów zalanych skóry głowy.
Żel aloesowy obfituje w witaminy i minerały, które znakomicie odżywiają mieszki włosowe, stymulując tym samym porost kosmyków. Zawarte w nim naturalne enzymy:
- Złuszczają skórę głowy, dzięki czemu odświeżają ją i eliminują gromadzące się na jego powierzchni martwe komórki.
- Stymulują regenerację tkanek otaczających mieszki włosowe.
Aloes możesz stosować jako dodatek do szamponu, odżywki, maseczki czy wcierkę do włosów. Ważne jest, aby stosować zabiegi regularnie i ograniczyć używanie suszarki, lokówki i prostownicy.
4. Łagodzi stan zapalny
Liczne badania naukowe dowiodły, że aloes jest jednym z najsilniejszych naturalnych środków przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, a także przeciwbólowych.
Niezwykłe lecznicze właściwości aloesu znajdują zastosowanie między innymi w zwalczaniu dolegliwości trawiennych, włącznie z zespołem jelita drażliwego, oraz wszelkiego rodzaju stanów zapalnych stawów. Krótko mówiąc, aloes:
- stymuluje regenerację błon śluzowych
- pobudza mechanizmy obronne organizmu
- wspomaga leczenie przewlekłych stanów zapalnych, w tym także reumatoidalnego zapalenia stawów
- poprawia samopoczucie
5. Recepta na idealną skórę
Aloes to roślina, którą z największym uzasadnieniem możemy nazwać autentycznym cudem botanicznym. Nie przez przypadek wiele produktów kosmetycznych zawiera w swym składzie właśnie ekstrakt z aloesu. Nie tylko dodaje urody, ale także leczy rozmaite dolegliwości skórne.
- Ponieważ mięsisty żel aloesowy obfituje w wodę (zawiera ją aż w 99%), znakomicie nawilża naskórek, docierając nawet do jego najgłębszych warstw.
- Stymuluje regenerację komórek skóry, dzięki czemu widocznie poprawia jędrność i gładkość skóry.
- Stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, a zatem ma silne działanie odmładzające. Natlenia komórki skóry, dzięki czemu pomaga zachować młodzieńczy wygląd cery przez długie lata.
- Pomaga zwalczyć plamy skórne.
- Ma dobroczynne działanie na cerę trądzikową: ogranicza wydzielanie sebum oraz łagodzi miejscowe stany zapalne. Jednocześnie pomaga zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych. Aby poczuć ulgę i naturalnie wyleczyć trądzik, nakładaj żel aloesowy bezpośrednio na zmiany skórne, wykonując przy tym delikatny masaż. Powtarzaj zabieg kilka razy dziennie.
- Jego lecznicze właściwości objawiają się między innymi szybkim gojeniem się ran i stopniowym zanikaniem najróżniejszych zmian skórnych.
Przeczytaj także artykuł: Sucha skóra – jak o nią dbać w naturalny sposób?
Jak można zauważyć, spektrum działania aloesu jest naprawdę olbrzymie. Z odrobiną wysiłku włożonego w przygotowanie naturalnego remedium i systematycznością w jego stosowaniu możesz znakomicie wzmocnić kondycję swojego organizmu. Przekonaj się, że lecznicze właściwości aloesu są warte każdego wysiłku!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
1. Vogler BK, Ernst E. Aloe vera: A systematic review of its clinical effectiveness. Br J Gen Pract. 1999;
2. Hamman JH. Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. 2008.
3. Rodriguez-Fragoso L, Reyes-Esparza J, Burchiel SW, Herrera-Ruiz D, Torres E. Risks and benefits of commonly used herbal medicines in Mexico. Toxicol Appl Pharmacol. 2008;
4. Manigandan T, Elumalai M, Cholan P, Kaur R, Mangaiyarkarasi S. Benefits of Aloe vera in dentistry. J Pharm Bioallied Sci. 2015;
5. Christaki E V., Florou-Paneri PC. Aloe vera: A plant for many uses. Journal of Food, Agriculture and Environment. 2010.