Leczenie żylaków mikropianką

Wśród różnorodnej gamy alternatywnych metod leczenia, które istnieją obecnie, leczenie żylaków mikropianką jest jednym z najbardziej pożądanych. Na czym polega zabieg? Jakie są zagrożenia? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego!
Leczenie żylaków mikropianką
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Czy wiesz, na czym polega leczenie żylaków mikropianką? Żylaki są w takim samym stopniu problemem zdrowotnym, jak i estetycznym. Tworzą wypukłe kształty i brzydkie wzory w kolorze fioletowym lub niebieskim, ponieważ żyły ciemnieją i grubieją.

Na szczęście istnieje obecnie kilka metod leczenia, które mogą pomóc w ich zmniejszeniu. Wśród nich popularność zdobyła mikropianka ze względu na swoją prostotę użycia i doskonałe wyniki. Na czym polega zabieg? Jak to działa? W tym artykule zajmiemy się szczegółami.

Żylaki

Żylaki powstają na skutek niewydolności żylnej. Żyły w nogach żyły wydają się spuchnięte i mają wybrzuszenia i krzywizny przypominające sęki, które nie są zbyt przyjemne dla oka. Ponadto może również wystątpić niedrożność żył w innych częściach ciała i narządach, takich jak przełyk (żylaki przełyku) i odbytnica (hemoroidy).

Przyczyna żylaków zwykle wiąże się z niedostatecznym przepływem krwi lub osłabieniem ścian żył. To z kolei można przypisać czynnikom dziedzicznym, wiekowi, nawykom lub stylowi życia.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka rodzajów leczenia, aby przeciwdziałać tym czynnikom i skutkom żylaków: od zmian w diecie po ćwiczenia przeciwżylakowe, a także interwencje takie jak terapia laserowa lub inne.

W tym artykule, jak wspomnieliśmy powyżej, wyjaśnimy, na czym polega leczenie żylaków mikropianką. Ponadto szczegółowo opiszemy proces powrotu do zdrowia i potencjalne zagrożenia. Czytaj dalej!

Żylaki.

Obszerne żylaki są związane z niewydolnością żylną. Aby je leczyć, konieczna może być zmiana stylu życia.

Leczenie żylaków mikropianką

Leczenie żylaków mikropianką polega na wstrzykiwaniu substancji do zmienionych chorobowo żył. W ten sposób specjaliści starają się pomóc w zaciśnięciu i gojeniu wewnętrznych ścian żył i mają nadzieję na ograniczenie i przekierowanie przepływu krwi. Następnie leczone żyły są ponownie wchłaniane przez otaczającą tkankę, aż do ich zaniku.

Składnik stosowany w tym zabiegu, polidokanol , znany również jako Laureth-9, jest środkiem obliteracyjnym. Zwiększa to tworzenie się skrzepów krwi i tkanki bliznowatej. W rezultacie zmniejsza się rozszerzenie dotkniętej chorobą żyły; rozszerzone żyły to jeden z najbardziej oczywistych objawów żylaków.

Warto w tym miejscu podkreślić, że zabieg ten nie wymaga pobytu w szpitalu ani znieczulenia. Jednak musi być wykonywany przez profesjonalistę, który musi przestrzegać ustalonego protokołu.

Etapy leczenia żylaków mikropianką

  1. Zlokalizowanie żyły do leczenia za pomocą USG Dopplera
  2. Włożenie cewnika
  3. Wstrzyknięcie mikropianki przez cewnik. Proces jest cały czas monitorowany.
  4. Po wstrzyknięciu mikropianki cewnik się usuwa, a w miejscu wstrzyknięcia zakłada się bandaż lub opatrunek

Proces rekonwalescencji i zagrożenia związane z leczeniem

Leczenie żylaków mikropianką jest małoinwazyjne. W związku z tym nie wymaga przedłużonego okresu rekonwalescencji. Osoba leczona może nawet niemal natychmiast wrócić do swoich codziennych zajęć. Należy jednak kontynuować nadzór lekarski.

Możliwe, że będziesz potrzebować kilku sesji zabiegowych, aby uzyskać dobre wyniki. Określi to Twój lekarz jak również ilość substancji użytej podczas sesji.

W każdym razie należy pamiętać, że leczenie żylaków mikropianką wiąże się z pewnym ryzykiem i możliwymi skutkami ubocznymi. Przyjrzyjmy się najczęstszym:

  • Efekty przejściowe: zaczerwienienie, siniaki, ciemnienie i widoczność żył. Ale to wszystko powinno zniknąć z czasem.
  • Działania niepożądane wymagające uwagi: jeśli wystąpi stan zapalny, uczucie gorąca lub reakcja alergiczna, należy zgłosić się do lekarza. W cięższych przypadkach możesz nawet mieć małe skrzepy krwi, które będą musiały spłynąć.
Żylaki.

Po zastosowaniu mikropianki na leczonym obszarze mogą pojawić się siniaki lub zaczerwienienia. Z czasem powinno się to jednak poprawić.

O czym powinniśmy pamiętać podczas leczenia żylaków mikropianką?

Poddanie się leczeniu żylaków mikropianką oznacza lepszą jakość życia pacjenta z estetycznego punktu widzenia. Ale może również pomóc w przypadku innych objawów związanych z tym schorzeniem, takich jak ból, obrzęk lub skurcze.

Chociaż zabieg nie jest inwazyjny, musi go przeprowadzić specjalista. Dodatkowo, w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zapalenie lub reakcja alergiczna, konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem, aby uniknąć powikłań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Antani MR, Dattilo JB. Varicose Veins. [Updated 2020 Apr 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470194/
  • Radhakrishnan N, Jayakrishnan R, Deepu G. Microfoam Sclerotherapy for Varicose Veins: a Retrospective Analysis of a Modified Technique. Indian J Surg. 2015;77(Suppl 3):816-821. doi:10.1007/s12262-013-1013-2
  • Worthington-Kirsch RL. Injection sclerotherapy. Semin Intervent Radiol. 2005;22(3):209-217. doi:10.1055/s-2005-921954
  • Barrett JM, Allen B, Ockelford A, Goldman MP. Microfoam ultrasound-guided sclerotherapy treatment for varicose veins in a subgroup with diameters at the junction of 10 mm or greater compared with a subgroup of less than 10 mm. Dermatol Surg. 2004;30(11):1386-1390. doi:10.1111/j.1524-4725.2004.30430.x
  • Tropper U, Ferrrari D, Torres D. Todo sobre las varices, 1era edición. Buenos Aires; Kier, 2007.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.