Leczenie zmian naczyniowych dzięki skleroterapii

Zmiany naczyniowe na skórze stanowią wyzwanie dla specjalistów. Niektóre pojawiają się w widocznych miejscach, co zawstydza pacjenta. Dowiedz się, jak się je leczy.
Leczenie zmian naczyniowych dzięki skleroterapii
Maria del Carmen Hernandez

Przejrzane i zatwierdzone przez: dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2024

Obecnie technologia laserowa stała się standardem w leczeniu zmian naczyniowych. Praktyki takie jak skleroterapia, polegająca na wstrzykiwaniu roztworu do chorego naczynia krwionośnego, były kiedyś leczeniem z wyboru w przypadku tych zmian.

Skleroterapia pozabiegowa wymaga większej opieki pozabiegowej niż sesja laserowa. Czy chcesz dowiedzieć się więcej? Poniżej omówimy korzyści płynące z leczenia laserowego w przypadku różnych chorób skóry.

Przyczyny zmian naczyniowych

Prawie każdy ma jakiś rodzaj plamy na skórze. Zmiany te mogą być naczyniowe lub barwnikowe. Są one spowodowane nagromadzeniem naczyń krwionośnych, które z kolei są spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak:

Skóra z pajączkami.
Uszkodzenia słoneczne i starzenie się to czynniki, które wpływają na pojawienie się zmian naczyniowych.

Lasery w leczeniu zmian naczyniowych

Stosowanie zabiegów z użyciem laserów naczyniowych pomogło pacjentom poprawić jakość ich życia, ponieważ są to zabiegi nieablacyjne i ambulatoryjne.

Technologia laserowa opiera się na zasadzie precyzyjnego ogrzewania, a następnie zamykania naczyń krwionośnych. Ciepło to wytwarza transformacja energii, która spowodowała absorpcję światła emitowanego przez laser.

Pomaga leczyć tego typu urazy w precyzyjny i bezpieczny sposób, zmniejszając lub eliminując je, nie uszkadzając przy tym otaczających tkanek. Całkowite usunięcie zmiany może zająć kilka miesięcy. Zależy to od wielkości i rozległości stanu naczyniowego oraz liczby leczonych naczyń krwionośnych.

Zmiany naczyniowe, które można leczyć

  • Plamy z wina porto
  • Teleangiektazje
  • Naczyniaki krwionośne
  • Rumień
  • Poikiloderma civatte
  • Żylne jeziora
  • Rubinowe znamię

Zmiany naczyniowe, żylaki lub pajączki, które występują głównie na kończynach dolnych, są częstym schorzeniem u dorosłych. Są bardziej rozpowszechnione u kobiet i ze względów estetycznych zwykle konsultują się one z lekarzem w celu ich usunięcia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej: Żylaki i pajączki – jak wyeliminować je w naturalny sposób?

Główne zalety stosowania lasera

  • Po pierwsze, jest to leczenie niechirurgiczne, minimalnie inwazyjne. Oznacza to, że nie wymaga bezpośredniego kontaktu z leczonym obszarem.
  • Po drugie, leczenie jest bardzo szybkie, ponieważ opiera się na 30-minutowych sesjach.
  • Bezpieczny i skuteczny w przypadku tego powszechnego problemu estetycznego.
  • Nie uniemożliwia pacjentowi wykonywania zwykłych czynności, a nawet może nakładać makijaż.
  • Pacjent nie musi zakładać bandaży uciskowych na leczony obszar.
  • Podczas jednej sesji można poddać zabiegowi całą nogę lub całe ciało.
  • Ma niskie ryzyko hipopigmentacji, ponieważ bardzo słabo ingeruje w melaninę.

Czy ma jakieś skutki uboczne?

Chociaż zazwyczaj nie powoduje powikłań, najczęstszymi skutkami ubocznymi są zwykle oparzenia pierwszego i drugiego stopnia, które znikają bez pozostawiania blizn w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Pigmentacje hemosyderotyczne będą wymagały więcej czasu i sesji, aby całkowicie zniknąć.

Po zabiegu na skórze może pojawić się obrzęk lub rumień w wyniku zabiegu. Oba znikają w krótkim czasie.

Pacjent poddawany zabiegowi laserowego leczenia żylaków. Badanie wstępne.
Najbardziej atrakcyjną metodą leczenia zmian naczyniowych jest stosowanie lasera. Jest innowacyjny i nie powoduje zbyt wielu następstw.

Czy zabieg jest bolesny?

Podczas zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort. Jeśli jednak personel medyczny zastosuje miejscowe znieczulenie w okolicy, może wyeliminować ten dyskomfort.

Zalecenia po sesji

  • Po pierwsze, pacjent powinien odczekać od 3 do 4 tygodni z zabiegiem, jeśli w ostatnich dniach przebywał na słońcu.
  • Najlepiej nie nosić zbyt ciasnych ubrań.
  • Nie wystawiać się na działanie gorąca poprzez prysznic, basen, piec, kominek czy saunę. Na kilka godzin przed zabiegiem nie należy ćwiczyć. Zapobiegnie to rozszerzeniu naczyń.
  • Nie wystawiaj się na słońce. Jeśli tak, stosuj silną ochronę przeciwsłoneczną o wysokim faktorze, aż obszar leczonej zmiany odzyska swój normalny koloryt. Specjaliści odradzają także eksponowanie leczonej skóry na słońce bez odpowiedniej fotoochrony w okresie pierwszego lata po zabiegu.

Należy zauważyć, że nie jest to ostateczne leczenie samo w sobie, ponieważ jeśli pacjent będzie utrzymywał złe nawyki, ma predyspozycje genetyczne lub prowadzi siedzący tryb życia, jest bardzo prawdopodobne, że z czasem pojawią się nowe zmiany naczyniowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jahnke MN. Vascular Lesions. Pediatr Ann. 2016;45(8):e299‐e305. doi:10.3928/19382359-20160720-08
  • Astner S, Anderson RR. Treating vascular lesions. Dermatol Ther. 2005;18(3):267‐281. doi:10.1111/j.1529-8019.2005.05025.x
  • Elluru RG. Cutaneous vascular lesions. Facial Plast Surg Clin North Am. 2013;21(1):111‐126. doi:10.1016/j.fsc.2012.11.001
  • Railan D, Parlette EC, Uebelhoer NS, Rohrer TE. Laser treatment of vascular lesions. Clin Dermatol. 2006;24(1):8‐15. doi:10.1016/j.clindermatol.2005.10.026

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.