Leczenie łuszczycy tradycyjną medycyną chińską - czy to działa?

Leczenie łuszczycy można uzupełnić tradycyjną medycyną chińską. Jakie są zalecane środki zaradcze? Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.
Leczenie łuszczycy tradycyjną medycyną chińską - czy to działa?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Leczenie łuszczycy obejmuje stosowanie leków miejscowych, doustnych lub wstrzykiwanych. Dodatkowo niektóre zioła z tradycyjnej medycyny chińskiej mogą być stosowane jako kuracja uzupełniająca. Dzięki swoim właściwościom wydają się pomagać redukować objawy, takie jak stany zapalne oraz tworzenie się blaszek i łusek.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych naturalnych środków, należy zawsze stosować je ostrożnie i pod nadzorem lekarza. Chociaż popularna literatura opisuje szeroką gamę korzyści, niewiele jest dowodów klinicznych potwierdzających ich skuteczność. Jakie są więc najczęściej używane środki wspomagające leczenie łuszczycy?

Leczenie łuszczycy tradycyjną medycyną chińską

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która objawia się obecnością łusek, grudek, rumienia i innych objawów. Wszystko to wynika z przyspieszonego wzrostu komórek skóry. Z kolei te objawy powodują swędzenie, podrażnienie i ból w obszarach takich jak skóra głowy, kolana czy łokcie.

Diagnozę tej choroby powinien postawić lekarz. Gdy to zrobisz, lekarz pomoże ci określić najlepsze opcje terapeutyczne w celu kontrolowania stanu. Teraz, choć leczenie łuszczycy tradycyjną medycyną chińską może pomóc, jest to tylko uzupełnienie profesjonalnego leczenia.

W rzeczywistości leczenie pierwszego wyboru zwykle obejmuje stosowanie następujących leków:

  • Kortykosteroidy (w kremach, maściach, sprayach i żelach)
  • Analogi witaminy D (takie jak kalcypotrien i kalcytriol)
  • Retinoidy (tazaroten)
  • Inhibitory kalcyneuryny (takie jak takrolimus i pimekrolimus)
  • Kwas salicylowy (w postaci szamponów i kuracji do włosów).

Oprócz powyższego lekarz może również zalecić fototerapię, leki doustne lub zastrzyki. Jednak wybór takiej lub innej terapii zależy od indywidualnych cech każdej osoby.

Po ustaleniu najlepszej formy leczenia, lekarz może ocenić możliwość terapii uzupełniających, takich jak chińskie preparaty ziołowe. Podobnie jak w przypadku leków wymienionych powyżej, są one dostępne w postaci prezentacji miejscowej lub doustnej. Rzućmy okiem na niektóre z najczęstszych opcji.

Łuszczyca w okolicy kolana
Łuszczyca rozwija się w postaci ostrych ataków, które mogą być bardzo intensywne, a najczęstszymi objawami są łuszczenie i swędzenie.

1. Bai hua she she cao (Herba hedyotis)

Roślina ta znana jest również jako Oldenlandia herbacea. Pochodzi z Afryki, ale rośnie również na glebach azjatyckich, zwłaszcza w Chinach, Wietnamie i Indonezji. Od wielu lat ceniony w tradycyjnej medycynie chińskiej ze względu na swój skład oraz potencjał jako środek przeciwutleniający i przeciwzapalny.

Według badania probówkowego udostępnionego w medycynie chińskiej przeciwzapalne substancje czynne tego zioła mogą pomóc w zmniejszeniu objawów łuszczycy i innych chorób zapalnych. Jednak potrzeba więcej dowodów, aby ocenić te efekty u ludzi.

Na chwilę obecną jest zalecany do stosowania z umiarem, wyłącznie w dawkach wskazanych przez producenta suplementu. W rzeczywistości nadmierne spożycie może prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek.

2. Jin qian cao (Lysimachia christinae)

Jin qian cao lub jinqiancao, zwane także „ziołem złotej monety”, to jedna z metod leczenia łuszczycy stosowana w medycynie chińskiej. W szczególności odnosi się do kilku gatunków ziół, w szczególności Lysimachia christinae.

Zgodnie z badaniami szczegółowo opisanymi w BMC Complementary Medicine and Therapies, gatunek ten znany jest z obfitej zawartości flawonoidów, fenoli, triterpenoidów, olejków lotnych, kwasów organicznych i chinonów. Uważa się, że są one odpowiedzialne za działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, które mogą pomóc w łuszczycy.

Nadal nie ma rozstrzygających badań dotyczących jego bezpieczeństwa i skuteczności przeciwko tej chorobie n.p. Większość danych jest anegdotyczna. Dlatego należy go stosować ostrożnie i wyłącznie pod nadzorem lekarza. Dzieje się tak, ponieważ może spowodować uszkodzenie wątroby, jeśli zażyjesz go w nadmiarze.

3. Qing dai (indygo naturalis)

Qing dai jest lekiem ziołowym otrzymywanym z suszonych liści i łodyg roślin z gatunku Baphicacanthus cusia (Nees) i Isatis indigotica Fortune (Fort). Ogólnie mówi się, że ma właściwości przeciwzapalne i antyproliferacyjne.

W związku z tym przegląd udostępniony w Archives of Dermatology wykazał, że miejscowe stosowanie qing dai było pomocne w zmniejszaniu łuszczenia, swędzenia i zaczerwienienia u osób z łuszczycą. W szczególności kurację stosowano przez okres 8 tygodni.

Pomimo wyników stwierdzono, że istnieją wady stosowania produktu na widocznych obszarach skóry, ponieważ maść ma ciemnoniebieski kolor. W rzeczywistości może nawet trwale poplamić odzież. Swędzenie i podrażnienie zgłaszano również po aplikacji, mimo że były one łagodne.

4. Sheng di huang (Radix rehmanniae)

W tradycyjnej medycynie chińskiej Radix Rehmannia jest szeroko stosowanym lekiem na łuszczycę. Zwolennicy sugerują, że pomaga stymulować dobre krążenie, a także zmniejszać stany zapalne i ból, które często nasilają się, gdy skóra jest narażona na określone warunki wilgoci i ciepła.

W badaniu na zwierzętach opisanym w Carbohydrate Polymers ekstrakty R. rehmanniae pomogły zwiększyć produkcję glutationu w skórze, gdy są stosowane z terapią światłem ultrafioletowym (UV). Działał również jako immunomodulator. Wszystko to razem wzięte wspiera zdrowie skóry w przypadku tej choroby.

Pomimo tych odkryć nadal nie jest jasne, czy roślina może faktycznie złagodzić objawy łuszczycy u ludzi. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych roślin, zbyt dużo jest toksyczne dla wątroby.

Leczniczy korzeń

Czy więc leczenie łuszczycy tradycyjną medycyną chińską działa?

To, czy tradycyjne suplementy ziołowe medycyny chińskiej działają na łuszczycę, zależy od indywidualnego przypadku. Chociaż rzeczywiście prowadzi to do poprawy u niektórych pacjentów, u innych nie ma istotnych efektów. Z tego powodu rośliny te są uważane jedynie za podejście uzupełniające.

W idealnym przypadku przed miejscowym zastosowaniem któregokolwiek z tych środków należy przeprowadzić mały test wrażliwości. Jeśli po 12 godzinach nie wystąpią niepożądane reakcje, można je bez problemu stosować. W każdym razie należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących stosowania, ponieważ nadmiary mogą być dość szkodliwe.

Łuszczyca to złożona choroba, która wymaga kilku rodzajów leczenia i terapii. Dlatego pierwszą opcją jest zawsze skonsultowanie się z dermatologiem, aby mógł ocenić Twój przypadek i określić najlepsze alternatywy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Luo, Y., Chen, J., Kuai, L., Zhang, Y., Ding, X., Luo, Y., Ru, Y., Xing, M., Li, H., Sun, X., Li, B., & Li, X. (2021). Chinese Herbal Medicine for Psoriasis: Evidence From 11 High-Quality Randomized Controlled Trials. In Frontiers in Pharmacology (Vol. 11). Frontiers Media SA. https://doi.org/10.3389/fphar.2020.599433
  • Zhang, Y., Liang, Y. & He, C. Anticancer activities and mechanisms of heat-clearing and detoxicating traditional Chinese herbal medicine. Chin Med 12, 20 (2017). https://doi.org/10.1186/s13020-017-0140-2
  • Wu, N. H., Ke, Z. Q., Wu, S., Yang, X. S., Chen, Q. J., Huang, S. T., & Liu, C. (2018). Evaluation of the antioxidant and endothelial protective effects of Lysimachia christinae Hance (Jin Qian Cao) extract fractions. BMC complementary and alternative medicine, 18(1), 128. https://doi.org/10.1186/s12906-018-2157-1
  • Lin Y, See L, Huang Y, et al. Comparison of Refined and Crude Indigo Naturalis Ointment in Treating Psoriasis: Randomized, Observer-Blind, Controlled, Intrapatient Trial. Arch Dermatol. 2012;148(3):397–400. doi:10.1001/archdermatol.2011.1091
  • Sui, Z., Li, L., Liu, B., Gu, T., Zhao, Z., Liu, C., Shi, C., & Yang, R. (2013). Optimum conditions for Radix Rehmanniae polysaccharides by RSM and its antioxidant and immunity activity in UVB mice. In Carbohydrate Polymers (Vol. 92, Issue 1, pp. 283–288). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.carbpol.2012.08.087

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.