Leczenie łuszczycy – 7 domowych sposobów

Oprócz stosowania naturalnych środków leczniczych, w przypadku łuszczycy ogromną rolę odgrywa również umiejętność kontrolowania stresu – ten bowiem jest jednym z głównych sprawców nieestetycznych zmian skórnych.
Leczenie łuszczycy – 7 domowych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

O tym, że leczenie łuszczycy to proces długi i skomplikowany z pewnością słyszał każdy z nas. Jest to przewlekła choroba o podłożu dermatologicznym, z którą bardzo trudno jest się ostatecznie rozprawić, gdyż charakteryzuje się między innymi częstymi i intensywnymi nawrotami. Łuszczyca ma również tendencję do nasilania się wraz z wiekiem.

Czynników powodujących łuszczycowe zmiany skórne może być wiele. W większości przypadków najczęściej jest nim któryś ze składników diety (którego nasz organizm nie toleruje i nie jest w stanie przyswoić), częsty i silny stres albo nagła zmiana strefy klimatycznej lub po prostu pogody.

Poznaj dziś z nami siedem najskuteczniejszych naturalnych remediów, które skutecznie przyspieszają leczenie łuszczycy. Niektóre z nich pomagają również zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zmian skórnych. Pamiętaj jednak, że leczenie tej przewlekłej choroby wymaga systematyczności i cierpliwości. Na pierwsze pozytywne rezultaty trzeba zwykle trochę poczekać.

Leczenie łuszczycy zależy od jej podłoża

Jeśli chcesz zwalczyć łuszczycę naturalnymi metodami (bez przyjmowania leków o szkodliwej dla organizmu kompozycji), w pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się z podstawowymi czynnikami, które wpływają na rozwój tej choroby lub mogą przyczynić się do nasilenia jej objawów.

Na rozwój łuszczycy – podobnie zresztą jak na podłoże wszystkich innych chorób – ogromny wpływ ma nasza codzienna dieta oraz styl życia. Nadmierny stres i codzienne napięcie mogą bardzo dotkliwie odbijać się na stanie skóry. Należy również unikać szkodliwych dla zdrowia nawyków, takich jak palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu oraz zadbać o regularną aktywność fizyczną.

Przyjrzyjmy się dokładniej poszczególnym czynnikom.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Dieta to jeden z podstawowych czynników, które warunkują zdrowie całego organizmu. Stąd też, jeśli jest ona uboga w wartościowe substancje odżywcze, staje się przyczyną rozwoju wielu rozmaitych chorób, między innymi łuszczycy. Aby skutecznie zwalczyć problem, koniecznie należy wzbogacić swoje posiłki o świeże warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż, nasiona, chude mięso…

Rezygnacja z mleka

Zarówno odpowiednie pokarmy, jak i sposób ich spożywania stopniowo łagodzą objawy łuszczycy oraz pomagają w naturalny sposób zahamować postęp choroby.  Jakie zmiany należy wprowadzić w diecie, by korzystnie wpływała ona na stan i zdrowie skóry?

  • Zwiększ spożycie świeżych, nieprzetworzonych produktów (owoców, warzyw, roślin strączkowych, suszonych owoców, orzechów, nasion itp.).
  • Unikaj produktów zawierających w swym składzie białą, rafinowaną mąkę.
  • Zastąp rafinowany cukier naturalnymi substancjami słodzącymi, na przykład stewią, miodem, cukrem kokosowym itp.).
  • Ogranicz do minimum spożywanie gotowych dań, głęboko smażonych produktów oraz konserw.
  • Zrezygnuj ze spożywania nabiału i przetworów mlecznych.

Zdrowy układ nerwowy i kontrola nad stresem

Wszelkiego rodzaju zaburzenia nerwowe, takie jak stany lękowe, strach czy silny stres, mają większy wpływ na stan naszej skóry niż się nam wydaje. To właśnie destrukcyjne stany emocjonalne zwykle objawiają się wysypką, stanem zapalnym, swędzeniem…

Jeśli chcemy więc zachować układ nerwowy w zdrowiu i przy okazji zapobiec występowaniu nieprzyjemnych i nieestetycznych zmian skórnych, koniecznie powinniśmy nauczyć się panować nad nerwami oraz regularnie stosować naturalne techniki relaksacyjne. Możesz ukoić nerwy i przywrócić równowagę swojemu ciału na wiele różnych sposobów:

  • Realizując aktywność fizyczną przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Fantastycznie sprawdzają się w tym przypadku joga, jogging, jazda na rowerze, pływanie… Generalnie korzyści przynosi każdy rodzaj aktywności, który pozwoli ci zapomnieć o problemach oraz uspokoić skołatane nerwy.
  • Przykładając uwagę do higieny snu. Zadbaj o swoją sypialnię – wietrz ją przed pójściem spać, usuń z niej telewizor i wszelkiego rodzaju inne elektroniczne urządzenia. Zapal świeczkę o uspokajającym aromacie lawendy. Śpij przynajmniej 7-8 godzin na dobę.
  • Stosując terapię kwiatową Bacha. Pomoże ona ukoić skołatane nerwy.
  • Regularnie pijąc zioła uspokajające, na przykład napary z melisy, passiflory czy lipy.
  • Myśląc pozytywnie i z optymizmem patrząc na życie.
  • Znajdując każdego dnia czas dla siebie (na lekturę, spacer, medytację…).

Przeczytaj koniecznie artykuł: Medytacja skutecznie zwalcza stres

Domowe metody leczenia łuszczycy

1. Okład z glinki i ogórka

Glinka jest bardzo cennym naturalnym środkiem leczniczym korzystnie wpływającym na zwalczanie łuszczycy z trzech powodów:

  • Pomaga złagodzić stany zapalne oraz podrażnienie skóry
  • Ma zdolność do pochłaniania toksyn znajdujących się w komórkach naskórka oraz stymuluje ich usuwanie z organizmu.
  • Dostarcza komórkom naskórka wielu cennych składników mineralnych.
Plasterki ogórka

Należy jednak zaznaczyć, że glinka sama w sobie może nadmiernie wysuszać skórę. Stąd też zaleca się jej użycie zawsze w towarzystwie innych produktów o silnym działaniu nawilżającym. W przypadku leczenia łuszczycy doskonałym rozwiązaniem okazuje się ogórek, który z powodzeniem zastąpi wodę.

Dzięki zmieszaniu glinki z sokiem z zielonego ogórka otrzymamy leczniczą pastę, która znakomicie nawilży dotkniętą łuszczycą skórę oraz ją orzeźwi, złagodzi swędzenie i przyniesie niemalże natychmiastową ulgę. Nakładaj miksturę w glinki i ogórka bezpośrednio na skórę w formie okładu.

2. Kąpiel o aromacie lukrecji

Korzeń lukrecji wykazuje działanie podobne do działania kortyzonu. Jego wielką zaletą jest jednak to, że jest produktem naturalnym, który nie przynosi naszemu organizmowi żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

Jak korzeń lukrecji może wspomóc leczenie łuszczycy? Otóż znakomicie sprawdza się on jako dodatek do ciepłej, leczniczej kąpieli. Napełnij wannę ciepłą wodą i wrzuć do niej spory kawałek korzenia lukrecji. Następnie zanurz w przygotowanym naparze całe ciało.

Ta metoda leczenia łuszczycy jest zalecana zwłaszcza osobom, u których zmiany skórne rozprzestrzeniły się po różnych obszarach ciała. Podczas leczniczej kąpieli łatwiej jest zadbać o prawidłową pielęgnację wszystkich zakażonych fragmentów skóry.

3. Woda morska

Woda morska to jeden z najprostszych i najłatwiej dostępnych naturalnych produktów do leczenia wszelkiego rodzaju zmian skórnych, włącznie z łuszczycą. Charakteryzuje się ona wysoką zawartością substancji o właściwościach antyseptycznych i alkalizujących, które fantastycznie wpływają na zdrowie i wygląd naszej skóry.

Szklanka wody morskiej

Jeśli mieszkasz z dala od morza, zaopatrz się w wodę morską sprzedawaną w sklepach ze zdrową żywnością. Zawsze jednak kiedy tylko to możliwe, rób wypady na plażę i do woli korzystaj z dobrodziejstw wody morskiej.

Możesz również napełnić nią kilka butelek i zabrać do domu – będziesz mógł robić morskie okłady na skórę zawsze, gdy okaże się to konieczne.

4. Leczniczy okład z marchwi

Marchew to roślina o bardzo wysokiej zawartości cennych dla zdrowia antyoksydantów, która znakomicie wspomaga leczenie łuszczycy oraz wszelkiego rodzaju innych problemów o podłożu dermatologicznym.

Jak przygotować okład z marchwi?
  • Zetrzyj marchew na tarce o małych oczkach. Następnie nanieś ją na kawałek gazy i zawiń tak, by utworzył się okład o wielkości odpowiadającej rozmiarowi łuszczycowych zmian skórnych. Przyłóż okład do skóry i pozostaw przez kilkanaście minut.
  • Pamiętaj, że naturalne metody lecznicze w większości przypadków nie przynoszą natychmiastowych rezultatów. Na efekty zwykle trzeba trochę poczekać. Jeśli jednak będziesz stosować okłady z marchwi regularnie, stopniowo zaczniesz odnotowywać poprawę wyglądu skóry.
  • Nie rezygnuj ze stosowania okładów z marchwi, gdy zauważysz pierwsze efekty. Należy to zrobić dopiero, gdy zmiany skórne całkowicie ustąpią. Wówczas zminimalizujemy prawdopodobieństwo nawrotu choroby.

5. Żel aloesowy doustnie i miejscowo

Jeśli na twojej skórze często występują podrażnienia, wysypka, wypryski czy łuszczyca, koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w roślinkę aloesu. Zawarty w jej mięsistych liściach przezroczysty żel doskonale wpływa na trawienie oraz w naturalny sposób poprawia funkcje jelit.

Pamiętajmy, że jelita to narząd, którego praca wywiera bezpośredni wpływ na wygląd naszej skóry. Kiedy dokuczają nam zaparcia i nie usuwamy regularnie zbędnych produktów przemiany materii, te – zalegające w jelitach – zaczynają wytwarzać toksyny, które wraz z krwią dostają się do wszystkich komórek ciała, włącznie z naskórkiem.

Świeży żel aloesowy

Staraj się wiec regularnie (na przykład dwa lub przy razy w tygodniu) pić świeży sok z aloesu. Co więcej, żel aloesowy można również stosować miejscowo. Nanosząc go bezpośrednio na zmiany skórne złagodzisz podrażnienie i swędzenie, dogłębnie nawilżysz naskórek oraz przyspieszysz regenerację uszkodzonych komórek skóry.

6. Olej lniany

Zawarte w oleju lnianym podstawowe kwasy tłuszczowe omega 3 bardzo korzystnie wpływają na zdrowie i wygląd skóry. Co więcej, te cenne substancje odżywcze znakomicie przyspieszają leczenie łuszczycy, gdyż odżywiają naskórek od wewnątrz.

Rezultatem regularnego spożywania oleju lnianego jest poprawa wyglądu dotkniętego łuszczycą fragmentu skóry, uśmierzenie swędzenia, złagodzenie podrażnienia oraz dogłębne nawilżenie komórek naskórka.

Olej lniany możemy spożywać na dwa sposoby: w postaci oleju ze zmielonych nasion lnu lub pod postacią suplementu diety (w formie kapsułek). Pamiętajmy jednak, że olej lniany szybko się utlenia, więc należy go spożywać zaraz po otwarciu butelki.

7. Oleje: kokosowy i z geranium

Organiczny olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest ogromnym źródłem wartościowych tłuszczów, które w naturalny sposób zwalczają łuszczycę oraz wszelkiego rodzaju inne zmiany skórne.

Olej kokosowy

Jeśli połączymy olej kokosowy z olejkiem z geranium, otrzymamy niezwykle skuteczny naturalny środek leczniczy, który fantastycznie odświeża skórę, stymuluje regenerację komórek skóry oraz skutecznie łagodzi stany zapalne naskórka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bonesi, M., Rosa Loizzo, M., Provenzano, E., Menichini, F., & Tundis, R. (2016). Anti-psoriasis agents from natural plant sources. Current medicinal chemistry, 23(12), 1250-1267.
  • Herman, A., & Herman, A. P. (2016). Topically used herbal products for the treatment of psoriasis–mechanism of action, drug delivery, clinical studies. Planta medica, 82(17), 1447-1455.
  • Jaramillo, A., & Estanyol Casals, E. (2017). mPsoriasis. El uso de la mHealth por pacientes de Psoriasis en España.
  • Jheeta, A., Fawcett, J. M., & De Berker, D. (2016). Topical treatments for scalp psoriasis: evidence‐based guide. Prescriber, 27(1), 38-41.
  • Takeshita, J., Grewal, S., Langan, S. M., Mehta, N. N., Ogdie, A., Van Voorhees, A. S., & Gelfand, J. M. (2017). Psoriasis and comorbid diseases: epidemiology. Journal of the American Academy of Dermatology, 76(3), 377-390.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.