Laserowa chirurgia oka LASIK: zalety i wady
Zaburzenia widzenia obejmują grupę zmian w narządach refrakcji gałki ocznej. W większości przypadków do leczenia tych schorzeń używa się okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Inną opcją rozwiązania jest laserowa chirurgia oka LASIK, o której zaletach i wadach opowiemy poniżej.
Narządy refrakcyjne oka, takie jak soczewka i rogówka, prawidłowo odbijają promienie świetlne na siatkówkę u pacjentów bez zmian chorobowych. Jednak u osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem rogówka nieprawidłowo odchyla światło.
Laserowa chirurgia oka LASIK lub technologia laserowa keratomileusis in situ to zabieg chirurgiczny, który daje bardzo dobre wyniki w korygowaniu zmian refrakcji oka. Ponadto stanowi doskonałą alternatywę dla konwencjonalnych soczewek.
Dla kogo przeznaczona jest laserowa chirurgia oka?
Obecnie zabieg LASIK jest stosowany jako wtórne i długotrwałe leczenie wad refrakcji światła na siatkówce. Pacjenci, którzy mogą wymagać tego zabiegu, to ci, u których występują następujące zaburzenia widzenia:
- Krótkowzroczność.
- Dalekowzroczność.
- Astygmatyzm.
Zabieg ten jest zwykle zalecany przez lekarza specjalistę po ocenie stanu i cech gałki ocznej. Jednak laserowa chirurgia oka LASIK nie może być wykonana u każdego pacjenta. W rzeczywistości Amerykańska Akademia Oftalmologiczna ustanawia następujące wymagania dotyczące selekcji kandydatów:
- Pacjent w wieku 18 lat lub więcej, najlepiej w wieku 21 lat.
- Stabilna refrakcja oka w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
- Wada refrakcji, którą można skorygować za pomocą LASIK.
- Rogówki zdrowe, grube, o ostrości wzroku do korekcji większej niż 6/18.
Podobnie ważne jest, aby pacjent nie wykazywał chorób oczu i patologii ogólnoustrojowych, które utrudniają zabieg lub zagrażają zdrowiu w dłuższej perspektywie. Chodzi na przykład o takie choroby, jak zaćma, stożek rogówki, zapalenie rogówki czy zaawansowana jaskra.
Z drugiej strony badanie wykazało, że wśród względnych przeciwwskazań znajdują się również przypadki zeza lub niedowidzenia.
Jak mam się przygotować do zabiegu?
Laserowa chirurgia oka LASIK to ambulatoryjny zabieg chirurgiczny, który trwa zwykle od 15 do 30 minut. Jednak w każdym przypadku jest to inwazja w organizm, więc nie należy tego lekceważyć.
Niektóre zalecenia, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na tę interwencję, są następujące:
- Oceń oczekiwania: ważne jest, aby porozmawiać z okulistą i wyjaśnić, jakie będą wyniki zabiegu. Większość pacjentów po operacji powinna nadal nosić okulary podczas czytania lub prowadzenia samochodu w nocy.
- Przygotuj się na koszty: operacja LASIK jest zabiegiem ambulatoryjnym i planowym, więc w większości przypadków nie jest opłacana przez firmy ubezpieczeniowe. W związku z tym ważne jest, aby przewidzieć i przygotować budżet i dostosować go do naszych zasobów.
- Znajdź przyjaciela lub krewnego, który będzie Ci towarzyszył: powinieneś wziąć pod uwagę, że po zakończeniu zabiegu Twój wzrok nie od razu się w pełni dostosuje a oczy mogą potrzebować czasu na regenerację. W tym celu najlepiej mieć kogoś, kto będzie ci towarzyszył i po operacji pomoże ci dotrzeć do domu.
- Unikaj stosowania kosmetyków przed zabiegiem: w dniu zabiegu nie używaj makijażu, kremów ani balsamów w okolicach oczu. W rzeczywistości okulista może zaproponować również rutynowe czyszczenie gałki ocznej i jej przyczepów na kilka dni przed zabiegiem.
- Zachowaj spokój: to normalne, że pewna doza niepokoju jest nieunikniona. Powinieneś jednak oczyścić umysł z niepokojących myśli i skupić się na długoterminowych korzyściach, jakie przyniesie ci operacja.
Jak wygląda laserowa chirurgia oka?
Zabieg można wykonać w gabinecie lekarza specjalisty lub w gabinecie chirurgicznym. Najpierw okulista musi szczegółowo zbadać gałkę oczną, aby ocenić elementy biorące udział w refrakcji i ustalić sposób postępowania.
Już w gabinecie, specjalista wyjaśni Ci całą procedurę i poprowadzi Cię na oddział operacyjny. W tym miejscu zostaniesz poproszony o ułożenie się na rozkładanym krześle w pozycji leżącej i spoglądanie w górę. Jeśli będziesz bardzo zdenerwowany, lekarz może rozważyć podanie środka przeciwbólowego lub znieczulającego.
Na początek do gałki ocznej zostaną podane znieczulające krople do oczu, które zmniejszą dyskomfort podczas zabiegu. Następnie specjalista umieści wziernik i mały pierścień ssący, który utrzyma oko i zapobiegnie mruganiu w tym czasie.
A na czym polega właściwa chirurgia laserowa oka?
Za pomocą małego lasera lub mikrokeratonu chirurg nacina rogówkę i tworzy płatek. Później lekarz odkłada małą klapkę, aby uzyskać dostęp do naprawianych struktur.
Specjalista naprawia fragmenty rogówki już zaprogramowanym laserem. Po zakończeniu umieszcza najpierw zdjętą klapkę tkanki na właściwym miejscu. Przylgnie ona samoczynnie w ciągu kilku sekund, gojąc się bez potrzeby szycia.
Podczas zabiegu zostaniesz poproszony o skierowanie wzroku na punkt świetlny, aby jak najbardziej uniknąć ruchu oczu. Podobnie możliwe, że poczujesz delikatny zapach podczas inicjowania przebudowy rogówki, który większość pacjentów określa jako zapach spalonych włosów.
Zabieg wykonywany jest osobno na każdej gałce ocznej. W przypadku konieczności interwencji obu oczu lekarz zazwyczaj wyznacza je na ten sam dzień.
Możesz także przeczytać ten interesujący materiał: Operacja zaćmy: na czym polega?
Powrót do zdrowia
Po zakończeniu laserowej operacji oka LASIK pacjenci często odczuwają początkowo dyskomfort, taki jak pieczenie, suchość lub swędzenie gałki ocznej. W tym celu specjalista przepisuje krople do oczu, które nawilżają i zmniejszają dokuczliwe objawy.
Lekarz zwykle nakłada na oko osłonę lub prosi o jej założenie podczas snu, aby ułatwić proces gojenia. Dodatkowo po zabiegu wskazane jest odprężenie i odpoczynek.
Powrót do zdrowia i stabilizacja wzroku będzie następować stopniowo, więc dopiero po 2-3 miesiącach zobaczysz prawdziwe rezultaty. W tym celu lekarz umówi się na kilka kolejnych wizyt w celu ponownej oceny i obserwacji postępów.
Ważne jest, aby powrócić do normalnych codziennych czynności po odczekaniu kilku tygodni, zwłaszcza jeśli uprawiasz sporty ekstremalne lub pływasz. Stosowanie kosmetyków dookoła oczu również należy odłożyć na rozsądny czas.
Jakie korzyści przynosi laserowa chirurgia oka
Główną zaletą tego zabiegu jest możliwość wykonywania wszystkich codziennych czynności bez konieczności używania okularów czy soczewek kontaktowych z powiększeniem. W rzeczywistości po operacji 90% ludzi ma widzenie 20/20 i 20/40 bez okularów.
Jest to bardzo skuteczna procedura, która wykazała szybką stabilizację pooperacyjną, przewyższającą inne interwencje o tym samym charakterze. Ponadto wiąże się z małą liczbą powikłań, takich jak zmętnienia czy zaćma.
Pomyślne wyniki są odwrotnie proporcjonalne do wyjściowego stopnia choroby oczu. Dlatego jeśli występował niski poziom uszkodzeń refrakcji, korzystne rokowanie będzie wyższe.
Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zapalenie rdzenia i nerwu wzrokowego lub choroba Devica
Możliwe zagrożenia i wady
Jak każdy inny zabieg chirurgiczny, laserowa chirurgia oka LASIK może również powodować niepożądane objawy i powikłania. Większość tych niepożądanych skutków jest jednak tymczasowa i zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.
Wśród najczęstszych wtórnych objawów związanych z LASIK wyróżniają się:
- Ból oka.
- Suche oczy.
- Rozmyty obraz.
- Pieczenie lub kłucie w oku.
- Dyskomfort lub wrażliwość podczas patrzenia bezpośrednio na światło.
- Kolorowe obręcze wokół świateł.
- Zaczerwienienie oczu.
- Infekcja oka
Należy również zaznaczyć, że u niektórych pacjentów operacja spowodowała niekorzystne korekty z gorszymi wynikami wizualnymi niż przed interwencją, nawet przy użyciu soczewek powiększających.
Nie można również wykluczyć, że zabieg może w bardzo rzadkich przypadkach wywołać utratę wzroku i trwałe zmiany w polu widzenia.
Procedura opcjonalna, która nie jest dla wszystkich
Laserowa chirurgia oka LASIK to jeden z zabiegów o największym powodzeniu w korygowaniu wad refrakcji oka. Jednak przy wykonywaniu tego typu interwencji zawsze należy koniecznie ocenić, jakie są za i przeciw.
Jeśli więc nie masz żadnych niedogodności w noszeniu okularów lub nie ma żadnych poważnych konsekwencji, możesz nie musisz poddawać się operacji refrakcji. Ważne jest, aby skonsultować decyzję z lekarzem specjalistą. Tylko on będzie w stanie wyjaśnić wątpliwości i zaproponować opcje, które najlepiej odpowiadają temu, czego oczekujesz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Miranda Hernández I, Barroso Lorenzo R, Perea Hevia L, Ramos Perera Y. Selección del paciente para cirugía refractiva: actualización. Rev Cubana Oftalmol. 2015; 28 (3).
- Moreno R, Srur M, Nieme C. Cirugía refractiva: indicaciones, técnicas y resultados. Revista Médica Clínica Las Condes. 2010;21(6):901-910.
- Lawless M, Hodge C. LASIK. Int Ophthalmol Clin. 2013 Winter;53(1):111-28.
- Wilkinson JM, Cozine EW, Kahn AR. Refractive Eye Surgery: Helping Patients Make Informed Decisions About LASIK. Am Fam Physician. 2017 May 15;95(10):637-644.
- Tse SM, Farley ND, Tomasko KR, Amin SR. Intraoperative LASIK Complications. Int Ophthalmol Clin. 2016 Spring;56(2):47-57.
- LASIK: What You Should Know. Am Fam Physician. 2017 May 15;95(10):Online.